Librat më të mirë të shekullit XXI

Librat më të mirë të shekullit XXI

Shumë herë, ata që konsiderohen si klasikë të letërsisë ose ato vepra të botuara shumë kohë më parë zakonisht shihen si referencat kryesore të letrave. Libra që nuk mund të lihen kurrë në hije nga ata më bashkëkohorët të lindur në epokën e best-seller dhe format e reja narrative. Sidoqoftë, mund të jetë sepse nuk keni lexuar ende ndonjë nga këto. librat më të mirë të shekullit XXI që na kthejnë besimin në histori të mëdha.

Librat më të mirë të shekullit XXI

Dhëmbë të bardhë nga Zadie Smith

Dhëmbë të bardhë nga Zadie Smith

Me ardhjen e mijëvjeçarit të ri, një roman mbërriti gati për të bërë një vlerësim të realitetit që po kalon bota. Një planet i shënuar nga imigracioni, diaspora dhe prishja e disa traditave etnike të hijezuara nga Perëndimi. Dhëmbët e bardhë u bë debutimi i fuqishëm i një Smithi të ri, autor i një nëne Xhamajkane dhe një babai anglez i cili, nëpër faqet, rrëfeu historinë dhe ndërveprimet midis tre familje nga Londra moderne: Jonesët, me origjinë Xhamajkane dhe Britanike, Ikbal, i cili erdhi nga India dhe Chalfens, me ideologji hebraike dhe të krishterë. I mbushur me një humor të hollë dhe acid që maskon ngjyrat e errëta, Dhëmbët e Bardhë është një nga ato veprat përfundimtare kur bëhet fjalë për të kuptuar globalizimin aktual dhe pasojat e së kaluarës koloniale.

Persepolis, nga Marjane Satrapi

Persepolis

Botuar në katër vëllime të ndryshme komikët e të cilave shoqëruan gazeta, revista dhe shtesa midis 2000 dhe 2003, PersepolisPersepolis është një roman grafik që thellohet në realiteti i ashpër i Irakut, një vend drejt të cilit të gjithë sytë ishin drejtuar në fillim të mijëvjeçarit të ri. Një histori që përfaqëson portretin e vetë autores, vajza e një familje progresive në Teheran që përjeton shkatërruese pasojat e revolucionit të vitit 1979 që i dha shkas qeverisë islamike. Seti komik u adaptua në një film të animuar që në vitin 2007 fitoi Çmimin e Jurisë në Festivalin e Filmit në Kanë.

Shlyerja nga Ian McEwan

Shlyerja nga Ian McEwan

Botuar në 2001, Shlyerja është vendosur në një rezidencë angleze gjatë natës më të nxehtë të verës së vitit 1935, në të cilën pikë një akuzë e gabuar shënon fatin e protagonistëve të saj përgjithmonë. Një efekt domino i shkaktuar nga Briony imagjinative, vajza e vogël e Tallis, pasi pa motrën e saj Cecilia duke ardhur e lagur nga një burim ndërsa Robbie, djali i shërbyeses, e shikon duke buzëqeshur. Përshtatur në kinema në 2007 me Keira Knightley si protagonist, Shlyerja lë një gjurmë diku midis dhembshurisë dhe shkatërrimit të plotë.

Korrigjime, nga Jonathan Franzen

Korrigjimet e Jonathan Franzen

Romani i tretë nga Franzen, një vendas i Çikagos, u bë vepra që nguliti autorin jo vetëm për cilësinë e tij, por edhe për arritjen në kohën e duhur. Botuar vetëm disa ditë para sulmeve të 11 shtatorit 2001, Korrigjimet tregon historinë e një familje nga Midwest Amerikan, Lambertët, të cilët evokojnë paranojën e Amerikanëve të fundit të shekullit XX. Puna nxiti më shumë se një debat, duke përfshirë atë të një Klubi Libri Oprah Winfrey që autori nuk pranoi të shkonte në atë kohë, dhe fitoi Çmimin Kombëtar të Librit dhe James Tait Black Memorial Awards.

2666, nga Roberto Bolaño

2666 nga Roberto Bolaño

Ka një mit dhe legjendë rreth Kilean Bolaño, një autor i cili pasi ndërroi jetë në 2003, la trashëgiminë e tij punë pas vdekjes 2666, të ndarë në pesë vëllime që sigurojnë mirëqenien ekonomike të familjes suaj. Një vendim që më në fund u zëvendësua nga botimi i librit në një vëllim të vetëm që verboi kritikët dhe publikun që në momentin e parë. I vendosur në qytetin kufitar të Santa Terezës, i cili mund të jetë Ciudad Juárez i Meksikës, 2666 zhytet në një perandori të së keqes të drejtuar nga shkrimtarë të zhdukur, gra të vrara dhe policë të korruptuar. Pa dyshim, një nga veprat më të rëndësishme të letërsisë bashkëkohore spanjolle.

Rruga, nga Cormac McCarthy

Autostrada e Cormac McCarthy

Postuar në 2006, Rrugë McCarthy ishte një para dhe pas në zhanrin e roman post-apokaliptik. Me një ashpërsi brutale, autori i Asnjë vend për burrat e moshuar na zhyt në një Amerikë të ardhme të rrethuar nga efektet e asaj që mund të ketë qenë një holokaust bërthamor. Peisazhe të bardha udhëtuan nga një baba dhe djali i tij të cilët duhet të mbijetojnë në një botë të re të sunduar nga frika dhe, sidomos, uria. Bëhuni një fenomen i shitjes pas fillimit, romani fitoi çmimin Pulitzer dhe çmimin përkujtimor James Tait Black si dhe u adaptua në një ekran në 2009.

Jeta e mrekullueshme e shkurtër e Óscar Wao, nga Junot Díaz

Jeta e mrekullueshme e shkurtër e Óscar Wao nga Junot Díaz

Pak libra e kanë trajtuar diasporën në një mënyrë kaq prekëse (dhe realiste) si ky libër, një kryevepër nga Dominikani me bazë në Shtetet e Bashkuara Junot Díaz. Botuar në 2007, Jeta e mrekullueshme e shkurtër e Oscar Wao rrëfen jetën e tre breza emigrantësh përmes një budallai të vogël që jeton me familjen e tij në New Jersey dhe kalon verën duke vizituar gjyshen e tij në Republikën Dominikane. Radiografia e një vendi Karaibe nga kohërat e Rafael Leónidas Trujillo deri në ditët e sotme, vepra fitoi si Çmimet Pulitzer ashtu edhe Çmimet e Rrethit Kritik të Librit në vitin 2008. Një klasik i vërtetë bashkëkohor.

Americanah, nga Chimamanda Ngozie Adichie

Americanah nga Chimamanda Ngozi Adichie

La letërsi afrikane gjithmonë shtypej nga zgjedha e huaj gjatë periudhës koloniale. Një realitet që arriti të shpëtonte në shekullin XNUMX përmes të gjithë atyre fëmijëve të emigrantëve që ishin në gjendje të hidheshin në brigjet e tjera dhe të tregonin tmerret dhe realitetin e një kontinenti si Afrika, në të cilin ka akoma shumë për të bërë. Ambasador për një feminizëm të barabartë dhe a Kultura nigeriane që mbron në rastin më të vogël, Ngozie Adichie ka lënë një pjesë të dëshmisë së tij të shprehur në libra po aq të fuqishëm sa Dielli i Gjyshtë i Verdhë, koleksionin e tregimeve Diçka rreth qafës tuaj ose, veçanërisht, Amerikanë, historia e një gruaje të re nigeriane dhe pengesat e saj të shumta për një jetë të begatë në Amerikë.

Cilët janë për ju librat më të mirë të shekullit XNUMX që keni lexuar deri më tani?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.