Truket për të zgjedhur emra të mirë për personazhet tuaja letrare

Ne të gjithë e dimë kush është Harry Potter nëse e vendosim ... Po, është e vërtetë, që shumë e njohin atë vetëm nga filmat e tij, por pothuajse të gjithë e dinë që ai i referohet një personazhi nga saga e madhe e letërsisë fantastike për të rinjtë e krijuar nga Shkrimtari anglez JK Rowling.

Por pse disa emra të personazheve letrarë qëndrojnë më mirë në kujtesën tonë se të tjerët? A mendoni se kjo është vetëm për shkak të suksesit të librit apo është diçka tjetër? Unë personalisht mendoj është për shkak të gjithçkaje pak: se libri është i mirë, që është promovuar mjaftueshëm dhe ka arritur te lexuesi, se ka transmetuar vlera dhe ndjenja sipas lexuesit dhe fazës së tij të jetës në atë kohë, se ai është një autor i njohur, etj. Por për fat të keq, jo të gjithë e përmbushin këtë pikë të fundit. Jo të gjithë jemi Arturo Pérez Reverte ose Carlos Ruíz Zafón, vetëm për të thënë dy autorë aktualë të suksesshëm.

Forshtë për këtë arsye, që sot ne deshëm t'u ofrojmë shkrimtarëve, përveç lexuesve të rregullt të blogut tonë, një seri hilesh për të zgjedhur emra të mirë për personazhet letrarë të shkrimeve të tanishme dhe të ardhshme.

Si t’i emërtojmë personazhet tona letrare?

 1. Emri që zgjidhni për karakterin tuaj duhet të shkojë me karakteristikat dhe mënyrën e të qenit i këtij personazhi, domethënë duhet kanë koherencë. Mund të ndodhë që një personazh i lindur në Uells, për shembull, të quhet Antonio, por a është më i zakonshmi? Kjo është ajo që nënkuptojmë duke i dhënë një emër të duhur dhe të duhur.
 2. Ju nuk duhet të jeni shumë të çuditshëm zgjedhja e një emri… Po, emrat origjinal mund të tërheqin më shumë vëmendje, është e vërtetë, por vetëm sepse një emër është i thjeshtë, të tilla si María, Juan ose Alfonso, nuk do të thotë se është më lehtë të harrosh.
 3. Disa personazhe as nuk kanë nevojë për emër! Duke shkruar, ne ndonjëherë gabojmë nga ana e të qenit tepër të detajuar dhe zyrtar, por pse të gjithë personazhet duhet të kenë një emër të duhur? Disa mund të jenë të njohur për tyre pseudonimi ose thjesht nga ndonjë karakteristikë fizike. Shembuj: "I çalë", "Bjondja", etj.
 4. Përdorni inicialet e tyre. Ndonjëherë një letër e thjeshtë, në këtë rast fillestari i emrit tuaj, mund të mbahet mend edhe më mirë dhe të tërheqë më shumë vëmendje sesa vetë emri. Shembuj: M. de Magdalena, X. de Xavier, etj.
 5. Mund ta besh përdorimi i fjalorit të emrave, si për gratë ashtu edhe për burrat, nëse keni gjithmonë të njëjtën gjë dhe dëshironi një emër krijues dhe të ndryshëm.

Dhe ju, çfarë teknike përdorni zakonisht për të zgjedhur emrin e personazhit tuaj kryesor ose personazheve dytësorë në një shkrim?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniela de la cruz dijo

  Pika të mira për t'u mbajtur në mend, edhe pse unë shkoj më shumë për kuptimin, ndjenjën që lë kur shqiptohet dhe madje edhe mënyrën se si ata bashkojnë disa emra me të tjerët: 3