Disa mite që lidhen me artin e shkrimit të romaneve.

Libër bosh

Nga të gjitha punët, ajo e një shkrimtari është ndoshta një nga më të mirat Mitet është shoqëruar me të. Shumica dërrmuese e tyre nuk janë të reja, por janë krijuar me shekuj, ndonjëherë edhe nga vetë shkrimtarët për t’i dhënë një aureolë mistike zanatit të tyre. Edhe pse nëse ata vërtet besuan në këto mite, ose kjo ishte një strategji e paramenduar, unë e lë atë në diskrecionin e secilit individ.

Së pari, unë do të doja të theksoja diçka: kur flas për "shkrim" ose "shkrimtarë", unë jam duke iu referuar përkatësisht "shkrimit të romaneve" dhe "romancierit", edhe pse jam i vetëdijshëm se ato nuk janë sinonime. Mbi të gjitha, është e pamundur të analizohen të gjitha format e artit letrar (poezi, teatër, etj.) Në një artikull të vetëm. Me këtë tha, le të shohim disa mitet që lidhen me artin e shkrimit të romaneve.

"Ju duhet talent për të shkruar"

Talenti është më i lirë se kripa e gjellës. Ajo që ndan individët e talentuar nga njerëzit e suksesshëm është një punë e madhe ”.

Stephen King.

Le të fillojmë me një klasik: "Unë nuk mund të jem shkrimtar sepse nuk kam talent". Gabim Ju nuk mund të jeni një romancier sepse nuk keni punuar aq shumë sa të jeni një, sepse nuk jeni të apasionuar pas kalimit të kohës tuaj duke shkruar, ose për një mijë arsye të tjera. Por mungesa e talentit nuk është një prej tyre.

Me të drejtë, mungesa e talentit natyror mund të jetë një pengesë e madhe në rrugë, por nuk është aspak një faktor përcaktues. Si e gjithë vepra, edhe ajo e një romancieri mësohet. Askush nuk ka lindur duke ditur të shkruajë nga shkenca e mbushur, pa marrë parasysh sa mendojnë disa njerëz. Mbi të gjitha, një pjesë e madhe e të vërtetave në të cilat ne besojmë, nëse ndalemi për t'i analizuar ato, rezulton se nuk kanë as kokë as bisht.

E vërteta është se vetëm talenti nuk garanton që ju jeni një shkrimtar i shkëlqyeshëm. Më së shumti mund të shërbejë për ta bërë udhëtimin më të rehatshëm, por nuk do t'i mbajë çantat tuaja për ju.

Tabela e një shkrimtari japonez.

"Për të shkruar duhet të frymëzohesh"

"Gjeniu është një përqind frymëzim dhe nëntëdhjetë e nëntë përqind djersitje".

Thomas Alba Edison.

Ky mit më shqetëson sidomos, për shkak të përhapjes së tij dhe sa njerëz besojnë në të. Shumë njerëz mendojnë se një roman duhet të shkruhet me frymëzim., sikur shkrimtari të mos ishte në gjendje të vinte një presje të vetme pa ndërhyrjen e muzës së tij. Por le të mendojmë për këtë: a nuk është qesharake të besosh se një roman, të themi, me gjashtëqind faqe mund të shkruhet vetëm kur frymëzohesh?

Shkrimtarët nuk janë gjithmonë, por përsëri ata duhet t'i përkushtohen punës së tyre çdo ditë, si njerëz të zakonshëm. Të paktën nëse doni të jeni produktiv dhe të mos merrni tërë jetën për të shkruar një roman të vetëm. Opsioni, nga ana tjetër, mjaft i respektueshëm, por jopraktik.

Të jesh shkrimtar, gjëja më e rëndësishme është këmbëngulja, të shkruash çdo ditë. Sepse fatkeqësisht, shumë herë muzat kanë gjëra më të mira për të bërë sesa të trokasin në derën tuaj.

"Të shkruash nuk është punë"

"Të gjithë mund të shkruajnë, por jo të gjithë janë shkrimtarë".

Joël Diker.

Në mes të vitit 2018, është për t'u habitur që shumë ende mendojnë se "të shkruarit nuk është një punë", por kjo ndodh. Ndoshta është për shkak se, nga jashtë, duket diçka shumë e lehtë, sepse në këtë kohë shumica dërrmuese e njerëzve në vendet e zhvilluara mund të lexojnë dhe shkruajnë. Por Oneshtë një gjë të shkruash një email, një raport ose një letër, dhe krejt tjetër është të shkruash letërsi..

Në të njëjtën mënyrë që askush nuk do ta konsideronte veten muzikant nëse nuk dinte të këndonte ose të luante një instrument, pse ekziston besimi i rremë se dikush është shkrimtar? Ne të gjithë jemi potencialisht gjithçka, por për të arritur në atë pikë kërkon punë dhe përpjekje paraprake..

Ky mit, i cili bie ndesh me kuriozitetin e parë, mund të çmontohet në një mënyrë shumë të thjeshtë: duke i propozuar personit që beson në të të shkruajë një roman. Përgjigjet kurrë nuk zhgënjejnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Carolin dijo

    E vërtetë