Adamsberg është kthyer. Kur del i vetmi, i riu nga Fred Vargas

Po, admiruesit e shumtë të komisionerit francez Jean Baptiste Adamsberg jane me fat Sot 14 për muajin shkurtroman i ri nga seria e tij e gjate, Kur i vetmi largohet. Mbretëresha e qeth francez, Fred vargas, ai rimëkëmbet policin e tij privat dhe të suksesshëm në një rast tjetër që me siguri do të kënaqë ndjekësit e tij besnikë. Le të hedhim një vështrim në historitë e tyre të mëparshme.

Fred vargas

Fred Vargas është pseudonimi i Frederique Audoin-Rouzeau, e lindur në Paris në 1957. Ajo është një arkeologe duke u trajnuar, por padyshim që njihet në të gjithë botën si autore e romaneve kriminale. Deri më tani ai ka shkruar dymbëdhjetë me kuratorin Adamsberg dhe ekipi i tij si protagonistë. Ai gjithashtu ka shkruar serinë detektive amatorë i njohur si Tre ungjilltarët, ku ai tregon njohuritë e tij si specialist i Mesjetës që është.

Ajo ka fituar çmimet më të rëndësishme të zhanrit, duke përfshirë edhe prestigjozen Kamë ndërkombëtare, e cila është veshur tri herë radhazi. Por ata gjithashtu kanë qenë Prix ​​mystère de la kritika, Çmimi i Madh për romanet kriminale në Festivalin e Konjakut ose Giallo grinzane (2006). Romanet e tij janë përkthyer në Shumë gjuhë me sukses të madh kritik dhe të shitjeve.

seri Jean Baptiste Adamsberg

Paris dhe Komisioneri Adamsberg me intuita dhe mënyra e tij e veçantë e hetimit ata më pushtuan në Ik shpejt, shko larg Kam akoma disa nga librat e tij në pritje që shpresoj të fillojnë së shpejti. Seriali përbëhet nga:

 • Njeriu me rrathët blu (1991)

Një frazë shqetësuese që shoqëron qarqet blu që shfaqen të gjurmuara me shkumës në trotuaret e qytetit do të jetë objekt i hetimit të parë të Adamsberg.

 • Njeriu përmbys (1999)

Në një fshat në Alpe, dele theren dhe banorët tremben. Ujqërit duket se janë fajtorët, por kur është një grua që duket e vdekur, ekziston një çështje për Komisionerin Adamsberg. Sepse ka nga ata që besojnë se gjithçka është vepër e një ujk të vërtetë që jeton i fshehur në male.

 • Katër lumenjtë (2000)

Bashkëpunimi i parë me karikaturistin Edmond Baudoin për të sjellë kuratorin në komik.

 • Ik shpejt shko larg (2001)

Adamsberg heton paraqitjen e mbishkrimeve të çuditshme në dyert e një ndërtese parisiene: katër përmbysur dhe nën tre shkronja, CLT. Joss, një marinar i vjetër, merr letra që i tregojnë se ku do të jenë mbishkrimet e radhës. Dhe paniku dhe vrasjet pushtojnë Parisin kur është murtaja që duket se është përhapur.

 • Rrjedhat e Senës rrjedhin (2002)

Ai përfshin tre romane: Shëndeti dhe liria, Nata e brutaleve Njësia e pesë frangave.

 • Nën erërat e Neptunit (2004)

Adamsberg udhëton në Quebec për të mësuar teknika të reja kërkimore që po zhvillohen nga kolegët e tij atje. Me të mbërritur, ai do të takojë një grua të re të vrarë me tre plagë me thikë dhe Tridentin misterioz, një vrasës fantazmë që përndjek komisionerin.

 • E virgjra e tretë (2006)

Fantazma e një murgeshë të shekullit të tetëmbëdhjetë që theri viktimat e saj, kufoma të përdhosura të virgjëra, ilaçe magjike që sigurojnë jetën e përjetshme ... Me gjithë këtë, komisioneri Adamsberg do të gjejë në këtë titull, i cili kësaj here mund t’i kushtojë jo arsyeja por zemra .

 • Një vend i pasigurt (2008)
Shtatëmbëdhjetë palë këpucë me këmbët përkatëse të prera shfaqen një ditë pa shpjegime në një varrezë të vjetër të Londrës. Adamsberg, i cili është atje, i ftuar nga Scotland Yard, për të marrë pjesë në një konferencë. Por ditën tjetër delegacioni francez kthehet në vendin e tyre. Aty ata zbulojnë një krim të tmerrshëm në një shtëpi në periferi të Parisit. Një gazetar në pension i specializuar në çështjet gjyqësore është copëtuar fjalë për fjalë. Komisioneri, me ndihmën e Danglard-it të tij të pandarë, do të tregojë dy çështjet.
 • Shitësi i kërkuesit (2010) Komik.

Bashkëpunimi i dytë me Edmond Baudoin për të rikrijuar një vrasje të dëshmuar nga një njeri i pastrehë dhe gjithashtu një shitës skoler, i cili do të merret në pyetje nga Adamsberg.

 • Ushtria e furishme (2011).
Këtë herë Adamsberg përballet me një legjendë të tmerrshme mesjetare Norman, atë të Ushtrisë së Furious: një turmë kalorësish të pavdekshëm që enden nëpër pyje duke marrë drejtësinë në duart e tyre. Një zonjë e imët nga Normandia pret Adamsberg në trotuar. Ata nuk citohen, por ajo nuk dëshiron të flasë me askënd përveç tij sepse një natë vajza e saj pa atë Ushtri të zemëruar. Adamsberg pranon të hetojë atë qytet të tmerruar.
 • Kohët e akullit (2015).

Një klub i çuditshëm i tifozëve Robespierre, inatet e vjetra familjare, tufat e kuqe dhe mitet e vjetra skandinave janë krijimet e kësaj çështje Adamsberg.

 • Kur i vetmi largohet (2017).

Adamsberg, i cili është kthyer nga pushimet në Islandë, është i interesuar për vdekjen e tre të moshuarve për shkak të pickimeve të një merimange më të njohur si i vetmuari. Shtë e pakapshme dhe helmuese, por jo vdekjeprurëse. Adamsberg fillon të hetojë pas shpinës së ekipit të tij në një komplot kompleks që daton që nga Mesjeta.

Adamsberg në televizion

Adamsberg i bëri një fytyrë aktorit francez Jean-Hughes Anglade në një seri televizive që adaptoi historitë e Njeriu me rrathët blu, Njeriu me kokë poshtë, Nën erërat e Neptunit y Një vend i pasigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.