Shkrim, letërsi, libra ... 40 reflektime të autorëve

Ne jemi në vjeshta, një kohë veçanërisht frymëzuese. Për krijuesit e të gjitha llojeve dhe natyrisht për shkrimtarët. Toni dhe ngjyrat përreth, i ftohti fillestar, shiu dhe mënyra sesi gjithçka lëviz me një ritëm tjetër. Momenti fton reflektim. Dhe këto janë 40 nga autorë të ndryshëm në lidhje me artin, hobi ose nevojën për të shkruaj.

 1. Shkrimi është puna më e vetmuar në botë. Bill adler
 2. Çdo shkrimtar kompenson, siç mundet, për ndonjë pakënaqësi ose fat të keq. Arthur Adamov
 3. Letërsia, për nga natyra e saj, është e detyruar të vërë në dyshim supozimet e së djeshmes dhe lakmitë e sotme. Robert Martin Adams
 4. Të shkruash është si thurja me grep për mua: Kam gjithmonë frikë se një thur do të largohet. UneSabel Allende
 5. Një faqe më mori shumë kohë. Dy faqe në ditë janë të mira. Tri faqe janë të shkëlqyera. Kingsley amis
 6. Ka shumë që shkruajnë shumë mirë për të mos thënë asgjë. Francis Ayala
 7. Pasi të keni mësuar gramatikën, shkrimi është thjesht të flasësh me letrën dhe në të njëjtën kohë të mësosh çfarë të mos thuash. Beryl bainbridge
 8. Unë mendoj më shumë se ju mendoni nga ato që shkruani dhe jo e kundërta. Louis Aragon
 9. Gjëja e vështirë është të mos shkruash, gjëja vërtet e vështirë është të lexosh. Manuali i Arch
 10. Lufta dhe Paqja më sëmurin sepse nuk e shkruajta, dhe, më keq akoma, nuk do të isha në gjendje. Jeffrey Archer
 11. Secili shkrimtar krijon paraardhësit e tij. Jorge Luis Borges
 12. Një shkrimtar nuk përcaktohet në asnjë mënyrë nga një çertifikatë, por nga ajo që shkruan. Mikhail Bulgakov
 13. Cilësia letrare është në përpjesëtim të zhdrejtë me numrin e lexuesve. John Benet
 14. Të mbarosh një libër është si të marrësh një fëmijë jashtë dhe ta qëllosh atë. Capote i Trumanit
 15. Letërsia mund të jetë e përjetshme si e tillë, por jo ndjenjat që e lindën atë. Pierre Blanche
 16. Të jesh shkrimtar do të thotë të vjedhësh jetën nga vdekja. Alfred Konti
 17. Ata që duan të maskojnë jetën me maskën e çmendur të letërsisë gënjejnë. Camilo Jose Cela
 18. Për sa kohë që mendimi ekziston, fjalët janë të gjalla dhe letërsia bëhet një ikje, jo nga, por drejt jetës. Cyril Connolly
 19. Shkrimtari që shkruan mirë është arkitekti i historisë. John DosPasos
 20. E pazakonta gjendet në një përqindje shumë të vogël, përveç në krijimet letrare, dhe kjo është pikërisht thelbi i letërsisë. Julio Cortazar
 21. Midis qëllimit të paarritshëm të autorit dhe qëllimit të diskutueshëm të lexuesit është qëllimi transparent i tekstit që hedh poshtë një interpretim të paqëndrueshëm. Umberto Echo
 22. Ka tre arsye për tu bërë shkrimtar: sepse ju duhen paratë; sepse keni diçka për të thënë që bota duhet ta dijë; dhe sepse nuk dini çfarë të bëni pasditeve të gjata. Quentin i freskët
 23. Letërsia do të ishte shumë e tensionuar nëse do të kishte vetëm autorë të pavdekshëm. Ne duhet t'i marrim ashtu siç janë, dhe të mos presim që të zgjasin. Oliver Edwards
 24. Shkrimtari mund të krahasohet me dëshmitarin e akuzës ose të mbrojtjes, pasi, si një dëshmitar në gjykatë, ai percepton disa gjëra që u shpëtojnë të tjerëve. Ilya Ernenburg
 25. Djalli është një element i domosdoshëm, në letërsi dhe në jetë; nëse jeta përjashtohet, do të ishte e trishtueshme, rrëshqitja midis dy poleve të përjetësisë dhe letërsia do të ishte vetëm himni i trishtimit. Omar fakhury
 26. Shkrimtari nuk pensionohet në një kullë të fildishtë, por në një fabrikë dinamiti. Max frisch
 27. Marrja dhe refuzimi i shembujve, kapërcimi i tyre me forcën e vetvetes, e tillë është veprimtaria e shkrimtarit me një thirrje. Konstandin Fedine
 28. Kur shkruani, tregoni një botë në madhësinë tuaj. Jezusi Fernandez Santos
 29. Kur shkruaj, përpiqem të rimarr disa siguri që mund t'i inkurajojnë njerëzit të jetojnë dhe t'i ndihmojnë të tjerët të duken. Eduard Galeano
 30. Nuk po kërkoj një numër të madh lexuesish, por një numër të caktuar lexuesish. John Goytisolo
 31. Gjëja e jashtëzakonshme për Shekspirin është se me të vërtetë është shumë e mirë, pavarësisht nga të gjithë njerëzit që thonë se është shumë e mirë. Robert Graves
 32. Fluturimet e mendimit dhe fjalët shkojnë në këmbë. Këtu është drama e shkrimtarit. Gjelbër jeshile
 33. E vetmja gjë e mirë që një shkrimtar mund të bëjë për të shitur librat e tij është t'i shkruajë mirë. Gabriel García Márquez
 34. Për një shkrimtar, suksesi është gjithmonë i përkohshëm, është gjithmonë dështim. Graham greene
 35. Në procesin e të shkruarit, imagjinata dhe kujtesa ngatërrohen. Adelaida Garcia Morales
 36. Disa shkrimtarë kanë lindur vetëm për të ndihmuar një shkrimtar tjetër të shkruajë një fjali. Por një shkrimtar nuk mund të rrjedhë nga një klasik që i paraprin atij. Ernest Hemingway
 37. Ajo që e bën profesionin e shkrimit të gjallë dhe emocionues është mundësia e vazhdueshme e dështimit. Patricia Highsmith
 38. Letërsia është si përvoja e dashurisë ose një dhimbje dhëmbi. Duhet ta ndjesh për të ditur se çfarë është. Louis Landero
 39. Mendoj se është keq të flasësh për veprën (letrare) në progres, sepse ajo prish çdo gjë në rrënjët e saj krijuese, çliron tensionin. Postuesi norman
 40. Sa herë i gjejmë lexuesit entuziastë për veprat që padyshim nuk thonë atë që mendojnë se e kuptojnë. Fernando Lazaro Carreter

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando dijo

  "Një shkrimtar që nuk shkruan është një çmenduri që përballet me përbindëshin." Franz kafka