Çmimi Planet 2018 tashmë ka finalistët. A doni t’i njihni?

Fituesi i Çmimit Planet 2018 është midis këtyre dhjetë finalistëve.

Fituesi i Çmimit Planet 2018 është midis këtyre dhjetë finalistëve.

Si çdo vit, Çmimi Planet, më i miri financiarisht i dhënë pas Çmimit Nobel për Letërsi, gjeneron nerva, pritje dhe iluzione.

Sapo kemi mësuar për dhjetë romanet e zgjedhur si finalistë nga 642 të paraqitur për t'u kualifikuar për Planet 2018.

Dhjetë Finalistët për Çmimin Planet 2018

 • Mirupafshimnga Sandra Glaser (pseudonim)
 • Dhuna gjinore, nga Paulina Ayerza (pseudonim)
 • Vështruar në një qiell të heshturnga Elena Francis (pseudonim)
 • Rritjanga James Sussex (pseudonim)
 • Arti i Fugësnga Daniel Tordera
 • Hija e pemës së qershisënga Ariane Onna (pseudonim)
 • Humbësitnga María Díez García
 • Martohem, nga Hatshepsut (pseudonim)
 • Anxhelanga Leticia Conti Falcone
 • I dashuri i Vejushës së Zezënga Ray Collins (pseudonim)

Dhe fituesi?

Dhënia e Çmimit do të bëhet të hënën, 15 tetor në Barcelonë, gjatë një darke letrare në Palau de Congressos de Catalunya në të cilën Actualidad Literatura do të marrë pjesë në mënyrë që t'ju tregojë rreth kësaj.

Juria e Çmimit përbëhet nga Alberto Blecua, Fernando Delgado, Juan Eslava Galán, Pere Gimferrer, Carmen Posadas, Rosa Regàs dhe Belén López, sekretare me të drejtë vote.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.