Historitë e vëllezërve Grimm. Përvjetori i Wilhelm Grimm

Wilhelm Grimm lindi në një ditë si sot nga 1786 en Berlin, një vit dhe pak më vonë se vëllai i tij Jacob. Së bashku ata përpiluan një seri të paharrueshme të tregimeve për fëmijë mbledhur nga tradita gojore. Tituj si Blancanieves, Hirushja, Durmiente e bukur o Kapuçi i kuq, Macja me çizme o Hansel dhe Gretel ato janë pjesë e imagjinatës kulturore universale. Sot po flas pak për ta dhe për historitë në përgjithësi.

Përralla mbi të gjitha

Ne jetojmë në kohë, le të themi, paksa të butë për disa gjëra dhe shumë të errët për të tjerët. Por dje, sot dhe nesër tradita e tregimit të historive do të vazhdojë të na shoqërojë. Dhe duhet të jetë kështu. Nuk ka asgjë më e mirë për të filluar t'i shpjegoni botës një fëmije dhe që ai të mësojë t'i imagjinojë dhe t'i krijojë ato. Ata supozojnë gjithçka për të mësuar konceptet dhe ndjenjat universale në thelbin e tyre më të pastër. Ata kontrastojnë më të mirën me më të keqen, më realen me më fantastike, idealet me realitetet. Mbi të gjitha na tregoni ëndrrat tona dhe të tjerët na frymëzojnë.

Dhe ato duhet të jenë të tilla, pa gjysmë masa. Padurimi i sotëm për të dashur të ndryshojë, zbutë ose kualifikojë konceptet bazuar në atë korrektësi politike të mërzitshme dhe shpesh të mbrapshtë dhe qesharake i cili synon të palosë gjithçka për lehtësi gjithashtu ka dashur ose dëshiron t'i arrijë ato. Shpresoj të mos kem sukses dhe ujqërit janë ende ujqër të tmerrshëm që hanë vajza (edhe nëse janë kafshët më të mrekullueshme në këtë botë për personin tim të përulur).

Duhet të ketë shtriga shumë të këqija Lërini të bllokojnë fëmijë që nuk dyshojnë në shtëpi të shijshme me çokollatë dhe karamele. Y kotele shume te zgjuara që, me çizme të shtatë ligave, ata marrin të gjitha pasuritë për zotërinë e tyre (dhe u mësojnë fëmijëve - dhe shumë më të vjetër - çfarë është një kampionat). Ose, si mund të mos ketë një rrobaqepës i guximshëm në kohë konkurrence për rrobaqepëse çirake. Dhe gjithmonë do të dua të jem Hirushja për të parë nëse një princ i pashëm një ditë më merrni një këpucë të vogël që më përshtatet me bunionet e mia. Unë njoh disa fetishistë me atë të këmbëve ...

Vëllezërit e mi të preferuar Grimm Tale

Në të vërtetë, më pëlqen të gjithë, por mund ta veçoj një për arsye sentimentale: Ujku dhe 7 fëmijët. Theshtë ai që kujtesa ime zgjon gjithmonë kur flas për histori. Sepse Unë jam duke shkuar në një moment tashmë të përhapur të fëmijërisë, e cila humbet mes mëngjesit dhe natës, por në të cilën është shumë e qartë zëri i babait tim, që e kam ndryshuar sipas fëmijëve të vegjël ose ujkut të ngjirur që më tregon për këtë. Më trego këmbën nga dera, dëgjoj. Atëherë gjithmonë e imagjinoja atë ujk dinak duke e futur këmbën në miell për të mashtruar dhitë dhe hani ato në mënyrë jozyrtare kur shumë i pafajshëm ra në grackë.

Momenti ishte sa i tmerrshëm, aq edhe magjepsës dhe arriti kulmin në më magjepsës. kur fëmija nënë i munduar mund t’i hiqte nga barku i ujkut, i cili po dremiste aq i kënaqur pas festës dhe i ndërroi me gurë. Dhe në atë pjesë të paqartë që ka pasur edhe në fëmijëri, gëzimi për fundin e lumtur u njollos pak, në mënyrë të pavetëdijshme, nga ai fund gjithmonë kaq i tmerrshëm për ujkun. Po, ai kishte qenë i egër, gënjeshtar dhe i lig dhe mund ta meritonte atë fund, por gjithnjë ishte radha e tij.. Kjo është arsyeja pse tani, me kalimin e moshës, kam kaq shumë dashuri dhe admirim për ta dhe unë gjithashtu ha fëmijë me kënaqësi.

Disa botime në përrallat e Vëllezërve Grimm

Grimmat mblodhi këto përralla popullore nga tradita gojore në një vepër të titulluar Histori për fëmijë dhe shtëpi (1812-1822). Me kalimin e kohës ka ribotime të panumërta moderne që janë bërë me tituj të tillë si Përrallat e Vëllezërve Grimm o Historitë të vëllezërve Grimm, edhe sikur të mos i kishin shpikur ato. Por le të themi se ata ishin 'përvetësuar' nga mënyra se si ata ata e respektuan atë freski dhe spontanitet të përrallave tradicionale dhe ata nuk dëshironin t'i rishkruajnë ato në një mënyrë më të përpunuar ose letrare.

Për meritat e mia janë këto dy botime:

 • Përrallat e Vëllezërve Grimm, Noel daniel. Një botim që është një perlë me ilustrime të bukura klasike. Unë tashmë kam folur për të në Ky artikull.
 • Përralla të vëllezërve Grimm për të gjitha moshat, Philip Pullman, ku ky shkrimtar i njohur anglez, autor i trilogjisë Lëndë e errët, zgjodhi pesëdhjetë historitë e tij të preferuara të Vëllezërve Grimm dhe i tregon ato në mënyrën e tij.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   https://relatoscortos.org/cuentos-infantiles/ dijo

  Historia ime e preferuar e Vëllezërve Grimm është Tre Gjethet e Gjarprit.

  Megjithëse historitë e tyre janë censuruar mjaft me kalimin e kohës, unë jam akoma adhurues i atyre versioneve të errëta që ata na thanë në fillim, duke na treguar se bota nuk është gjithmonë një përrallë. Në historinë që sapo përmenda ka pasion, tradhti dhe hakmarrje, diçka për të cilën unë e dua stilin që zotëronin këta autorë. Ne gjithmonë besonim se ata po shkruanin për fëmijë, por paraqitja mund të mashtrojë.

  Artikull i shkëlqyeshëm, faleminderit shumë për rekomandimin.