Librat më të mirë të realizmit magjik

Librat më të mirë për realizmin magjik

Megjithëse ka shumë vende dhe shkrimtarë që kanë kombinuar fantazinë dhe realitetin gjatë gjithë historisë, realizmi magjik u shfaq si shenja dalluese e letërsisë së Amerikës Latine dhe më vonë u zgjerua në pjesën tjetër të botës. Një aftësi për të bashkuar ëndrrën dhe jetën e përditshme përmes këtyre librat më të mirë të realizmit magjik që na kthejnë në ato qytete të fantazmave endacake dhe familjeve të përhumbura.

Pedro Páramo, nga Juan Rulfo

Pedro Páramo nga Juan Rulfo

Në 1953, meksikan Juan Rulfo botoi një seri tregimesh të vendosura në qytetin imagjinar të Comala nën emrin El llanero en llamas. Një skicë e parë e universit misterioz që përfshin Pedro Paramo, një nga romanet që çimentoi realizmin magjik si një zhanër për masat dhe që u shkrua në vetëm pesë muaj nga autori. Botuar në 1955, historia tregon ardhjen e të riut John Precious në një qytet në Comala ku shtrihet babai i tij, Pedro Páramo. Heshtjet në cepa dhe historitë e vjetra të një populli vijnë duke e çimentuar më pak këtë histori të konsideruar si një nga ato librat kryesorë të letrave të Amerikës Latine.

Aura, nga Carlos Fuentes

Aura nga Carlos Fuentes

Vendosur në Mexico City në 1962, Atmosferë ndiqni gjurmët e Felipe Montero, një historian i ri i cili vendos të pranojë punën e mbarimit të kujtimeve të një gjenerali që jeton në shtëpinë e tij. Për muaj të tërë, ai do të jetojë me gruan e tij, Consuelo dhe mbesën e tij, Aura, dy gra që jetojnë të zhytura në errësirë ​​në mënyrë që të mos njohin shtëpinë që u kujton aq shumë personin e sëmurë. Një udhëtim hipnotik nëpër pasione, tensione dhe synime të errëta të personazheve të tij ku nuk mungojnë ritet shpirtërore dhe pasionet e fshehta. Një nga romanet më të kujtuar të Carlos Fuentes, i cili u botua në nxehtësinë e pikës së vlimit të realizmit magjik.

Njëqind vjet vetmi, nga Gabriel García Márquez

Njëqind vjet vetmi nga Gabriel García Márquez

Ata thonë se kur Gabo shkroi këtë roman, ai ishte i falimentuar. Ai shiti makinën e tij, u strehua në një apartament në Mexico City dhe, më në fund, dërgoi një dorëshkrim në shtëpinë botuese Sudamericana në 1967. Ajo që Çmimi Nobel nuk mund ta parashikonte ishte sukses i pamasëNjëqind vjet vetmi përjetuar gjatë javëve të para të lëshimit, aq më pak gjendja e kryevepër e letërsisë së Amerikës Latine që përfundimisht do të arrinte. Radiografia e një kontinenti të magjisë, familjes dhe ndikimeve të huaja, historia e familja Buendía dhe qyteti i Macondo ai u bë themeli i një bumi të Amerikës Latine që pushtoi botën në vitet 60.

Shtëpia e Shpirtrave, nga Isabel Allende

Shtëpia e shpirtrave të Isabel Allende

Kiliane nga lindja dhe venezueliane nga birësimi, Allende gjithmonë dinte se si të endje realitetet e kontinentit të saj, dhe posaçërisht të Kilit, duke i kombinuar ato me magjinë e një realizmi të fshehtë magjik në ky roman i botuar në 1982 për sukses të madh kritik dhe publik. Shtëpia e Shpirtrave na prezanton me katër brezat e familjes Trueba dhe historitë e tyre ndërthuren me ngjarjet politike që mundojnë Kilin postkonial. I konsideruar si vepra më përfaqësuese e autorit, romani kishte një adaptim filmik në 1994 me protagonistë Jeremy Irons, Meryl Streep dhe Antonio Banderas.

Ashtu si uji për çokollatë, nga Laura Esquivel

Ashtu si uji për çokollatë nga Laura Esquivel

Kur u duk se "mania" e realizmit magjik kishte marrë fund, ajo erdhi Si uji për Çokollatën për të siguruar kremin e nevojshëm. Duke lundruar në traditën meksikane për të hyrë në kuzhinat e tyre dhe për të fishkëllyer me magjinë e tyre, romani i Laura Esquivel botuar në 1989 u bë një shitës i madh falë përdorimit të përbërësve të duhur: një histori dashurie në Meksikën revolucionare, drama e një gruaje që nuk ka të drejtë të dashurohet dhe recetat më të mira meksikane për të fituar dashnorët dhe lexuesit. Pjesa e dytë e romanit, Ditari i Titës, u botua në vitin 2016.

Kafka në breg, nga Haruki Murakami

Kafka në breg nga Haruki Murakami

Po, realizmi magjik përfaqëson shkronjat e Amerikës Latine, por kjo nuk do të thotë që autorë të tjerë në botë nuk e kanë adaptuar kombinimin e magjia dhe realiteti në shkrimet e tij. Japonezi Murakami është shembulli më i mirë, që ndan bibliografinë e tij në romane intime dhe të tjerë që luajnë me universet metafizike. Romani i tij i vitit 2002 Kafka në breg është ndoshta romani që evokon më së miri atë botë fantastike përmes syve të dy personazhe dhe historitë e tyre përkatëse: Kafka Tamura, një djalë i ri 15-vjeçar që vendos të largohet nga shtëpia e familjes për t'u strehuar në një bibliotekë dhe Satoru Nakata, një burrë i moshuar me aftësinë për të folur me macet. Thelbësore.

Bijtë e mesnatës, nga Salman Rushdie

Bijtë e mesnatës nga Salman Rushdie

Indi Shtë një nga ato vendet unike në botë ku magjia dhe shpirtërore janë të natyrshme në sjelljen e njerëzve të saj. Prandaj, ne nuk jemi të befasuar nga harxhimi i imagjinatës që japin historitë e Rushdie, veçanërisht Fëmijët e mesnatës. Një roman i vendosur në mesnatën e 15 gushtit 1947, ditën që India fitoi pavarësinë e saj nga Perandoria Britanike dhe në të cilën Saleem Sinai, protagonist i historisë, erdhi në botë. Përmes historisë së tij, asaj të një fëmije që zhvillon aftësi kurioze, ne dëshmojmë historinë e fundit të Indisë dhe një brez të ri të gatshëm të rishpikojë atë vend që sfidon shqisat e udhëtarëve dhe lexuesve.

I dashur nga Toni Morrison

I dashur nga Toni Morrison

Postuar në 1987, i dashur es një roman kushtuar atyre skllevërve "gjashtëdhjetë milion e më shumë" me prejardhje afrikane i cili vdiq pasi u nënshtrua përtej Atlantikut. Faktet historike të përfaqësuara nga Sethe, një grua skllave që vendos të arratiset me vajzën e saj nga plantacioni i Kentakit, ku ata jetojnë në skllavëri për të arritur në Ohajo, një shtet i lirë. Fantazmat dhe tmerret e një kryqëzate që flet për të gjitha ato heshtje që për dekada kanë mbytur njerëz mizorë dhe madje edhe vetë letërsinë. Botuar në 1987, romani fitoi çmimin Pulitzer vitin e ardhshëm dhe u adaptua në kinema me Oprah Winfrey në rolin e Sethe, një personazh i bazuar në skllavin Margaret Garner.

Cilët janë librat më të mirë për realizmin magjik që keni lexuar për ju?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ranger që digjet dijo

    Djegia Llanero nuk shkoi kurrë në Comala, derisa 55 kur u themelua, ai kishte djegie të shkallës së 3-të. Nga ana tjetër, fusha jo sepse nuk mund të lëvizte.