Shkrimtarët që u njohën pas vdekjes së tij

Shkrimtarët që u njohën pas vdekjes së tij

Kur isha i vogël dhe i thoja dikujt se doja të bëhesha shkrimtar, dikush erdhi të më thoshte frazën "shkrimtarët paguhen vetëm kur kanë vdekur". Sot kjo frazë më është kthyer dhe nuk mund të mos mendoja për ato shkrimtarët që u njohën pas vdekjes së tij.

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Frymëzim për Oscar Wilde, Mark Twain dhe mijëra shkrimtarë që zbuluan veprën e tij, Poe ishte autori amerikan i cili ai i propozoi vetes që të jetonte vetëm nga shkrimi. Një objektiv që i kushtoi më shumë se një falimentim dhe probleme serioze me alkoolin, episode që panë lindjen e disa prej historitë më të mira horror të historisë. Poe jo vetëm që na dhuroi me histori të shkëlqyera, por e shndërroi përgjithmonë letërsinë e fantazisë duke e ushqyer atë me një atmosferë dhe perspektivë të pa parë më parë. Sigurisht, në kohën kur bota vlerësoi punën e Poe, autori tashmë kishte ndërruar jetë në 1849.

Franz Kafka

shkrimtarë të lindur

Ai që ishte një nga të mëdhenjtë mendimtarët e fillimit të shekullit XX, shkrimtari me origjinë hebraike Franz Kafka, kishte një jetë të rrezikshme kushtuar kryesisht ligjit dhe shkrimit. Sidoqoftë, autori gjithmonë shprehte dëshirën e tij që të gjitha veprat e tij të shkatërroheshin pasi të kishte vdekur. Për fat të botës, shoku i tij Max Brod, të cilit Kafka ia besoi detyrën, filloi të qarkullonte Metamorfoza nga qarqet e tyre. Pjesa tjetër është histori.

Emily Dickinson

Emily Dickinson

Jeta e Emily Dickinson ishte një shembull i vizionit dhe, në të njëjtën kohë, i keqkuptimit në një botë si ajo e një shekulli XIX në të cilën gratë poete nuk u përhapën, aq më pak me poezi të veçantë si ajo e Dickinson. I fiksuar me tema si vdekja, pavdekësia ose pasioni kushtuar një dashnori që nuk u dëgjua kurrë, Dickinson ai shkroi më shumë se 18 mijë poezi prej të cilave vetëm dymbëdhjetë u botuan nga redaktorët të cilët, përveç kësaj, modifikuan vazhdimisht stilin e tyre për ta përshtatur atë me standardet e kohës. E mbyllur në shtëpi gjatë viteve të fundit të jetës së saj, Dickinson vdiq në 1886, duke qenë motra e saj Vinnie ajo që do të zbulonte deri në 800 poezi në fletoret në dhomën e saj.

Robert Bolano

Roberto Bolaño

ndërsa  Detektivët e egër gëzoi njohje të madhe në fund të viteve 90, vdekja e Roberto Bolaño në 2003 dhe botimin e veprës së tij pas vdekjes 2666 e goditi plotësisht popullaritetin e shkrimtarit kilian. Kjo vepër e fundit, botimi i së cilës Bolaño ia besoi gruas së tij në pesë vëllime të ndryshme për të siguruar jetesën e familjes, më në fund u botua në një vëllim të vetëm që kapërceu si një nga librat më me ndikim të Amerikës Latine të këtij shekulli. Në fakt, pas vdekjes së autorit u rrit numri i kontratave botuese në 50 dhe përkthime në 49.

Stieg Larson

Stieg Larson

Rasti i Larsson është një çështje pafuqie për të thënë të paktën, veçanërisht kur autori i famshëm suedez i Saga e mijëvjeçarit vdiq disa ditë para botimit të librit të parë, Burra që nuk i donin gratë, dhe pasi ia dorëzoi botuesit të saj vëllimin e tretë të sagës, Mbretëresha në pallatin e drafteve. Saga e Mijëvjeçarit u bë një fenomen, shitjet miliona dollarëshe të të cilit shërbyen jo vetëm për të përballuar të dashurën dhe familjen e autorit, por për të qëndruar i lidhur me një sagë që, fatkeqësisht, nuk mund të vazhdohej nga një autor i cili ishte zhytur tashmë në krijimin e të katërtit vëllimi i sagës.

Salvador Benesdra

Salvador Benesdra

Shkrimtari argjentinas Salvador Benesdra vuante nga ankthi dhe shpërthimet psikotike gjatë gjithë jetës së tij, një sëmundje që u rrit në mënyrë disproporcionale kur romani i tij i parë, Përkthyesi, u refuzua nga të gjithë botuesit që e konsideruan veprën e tij shumë të gjerë dhe të mbingarkuar. Në vitin 1996 dhe kur ishte 4 vjeç, autori u hodh nga kati i dhjetë i ndërtesës së tij në Buenos Aires, megjithëse kishte pasur kohë ta dërgonte veprën te Çmimi Planet. Një nga anëtarët e jurisë së konkursit, Elvio Gandolfo, vendosi të botonte veprën e Benesdra me ndihmën e familjes së autorit. Sot, Përkthyesi konsiderohet si një nga romanet e mëdha të letërsisë argjentinase.

Anna Frank

Anna Frank

Një nga rastet më të ashpra të një shkrimtari që nuk e dinte kurrë ndikimin e veprës së tij në jetë ishte e vogla Anne Frank. I kthyer në zërin e asaj që ishte një nga episodet më të errëta në histori, Frank ishte një grua e re hebre që kaloi nga 11 deri në 13 vjet i mbyllur në një strehë në qytetin e Amsterdamit me familjen e tij. Ndërsa trupat naziste sulmuan kryeqytetin holandez, e reja filloi të shkruajë në një ditar ku jo vetëm u zhyt në konfliktin që po përjetonte bota, por edhe pyetjet dhe ekzistencializmat tipike për çdo adoleshente. Pas vdekjes së tij në një kamp përqendrimi, i mbijetuari i vetëm i familjes, babai i tij Otto Frank, zbuloi gazetën më të famshme në histori.

Dëshironi të lexoni Ditari i Ana Frank?

Sylvia Plath

Sylvia Plath

Më 11 shkurt 1963, në moshën 30 vjeç, Sylvia Plath u mbyll në dhomën e saj të banesës dhe ndezi gazin derisa vdiq. Një vdekje që letërsia vazhdon të mbajë zi, megjithëse u zbulua para disa vitesh se poeti i famshëm vuante nga bipolariteti, një sëmundje që fshiu të gjitha dyshimet për vdekjen e një babai që ai ende nuk kishte arritur të kapërcente. Pas vdekjes së tij, burri i saj Ted Hughes redaktoi të gjitha dorëshkrimet Me përjashtim të një ditari që përfshinte materiale në lidhje me marrëdhëniet e tyre. Në vitin 1982, Sylvia Plath u bë autorja e parë femër që ka marrë një çmim Nobel pas letrës në letërsi. Një nga shkrimtarët më me ndikim të letrave dhe feminizmit vdiq para se të dëshmonte suksesin e një vepre që për vite me radhë vuante nga sëmundja dhe problemet financiare të autorit.

Këta shkrimtarë që u njohën pas vdekjes së tyre bëhen shembuj të shkëlqyeshëm sesi një vepër mund të vlerësohet në mënyra të ndryshme nga kritikët ose për një kohë që, herë pas here, mund të mos jetë e përgatitur për të lundruar në histori të caktuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Xhamil Isaku dijo

    Mungon Cesar Vallejo