2. Dhe një tjetër oficerë dhe hetues "të këqij" (ose shumë të pasaktë) të policisë

Dhe pas policëve dhe hetuesve "të mirë", varet nga ato që më pëlqejnë më shumë: djemtë e këqij ". Ata që i janë nënshtruar tek veset e çdo lloji ose te korrupsioni dhe e keqja pa soditje, me paramendim, tradhti dhe nokturnitet. Kam zgjedhur edhe të tjerë gjashtë të kombësive të ndryshme, por secila me e erret. Dhe sigurisht ka edhe shumë të tjera.

Për lexuesit roman i zi qe mos u ndalni të mendoni për çështje morale dhe ata nuk kanë frikë nga tacos që priren të pasurojnë në gojën e ndyrë të këtyre kriterëve të këqij - po, ka disa që bëjnë. Dhe te ata me shpirt të pastër që pendohen që i kanë ato vese -se ka edhe-. Por ato natyrat e papërsosura janë thelbi të këtyre personazheve.

Dy Yankees, dy Italianë, një Irlandez dhe një Norvegjez

Çfarë ndajnë ata?

Të gjithë janë më se të denjë qortimet, ndëshkimet dhe përbuzja, e neveritshme dhe e refuzimit. Në botën reale, ata do të ishin në burg dhe disa me një dënim të përhershëm që mund të rishikohet ose të dënohet direkt me dënim kapital nëse shkojmë në territore të caktuara të Yankee. Këtu ata ndoshta ishin duke ecur në rrugë ose duke tërhequr batanijen nga trulloja.

Ai që e meriton më shumë deri tani, për të qenë një nga policët më të korruptuar dhe kriminelë krijuar kohët e fundit, është Denis Malone nga Don Winslow. Por, dhe këtu qëndron fuqia e saj e madhe e tërheqjes, është ajo që kaçurrela më shumë në atë pjesë të zemrës që ne gjithashtu ndiejmë.

Në realitet, ata të gjithë e ndajnë atë fuqi, në një masë më të madhe ose më të vogël: atë të përfaqësojnë të mirën, por jini të këqij ose, të paktën, nënshtroheni asaj, ose frikës dhe dobësive të tij. Ato janë pasqyrime të ndryshme nga më të kalburat, të ndytat dhe më të brishtat që të gjithë mund të kemi dhe t'i nxjerrim në një moment dhe që i shohim çdo ditë në jetën reale. Dhe tashmë dihet që realiteti gjithmonë e tejkalon trillimin.

Dhe gjëja më e mirë për atë tërheqje: që mundemi i justifikojnë ato për të njëjtën mijë arsye ne i dënojmë ata. Isshtë më shumë, deri në na pëlqejnë dhe i admirojmë, të paktën brenda faqeve të një libri. Në rrugë ... Uf, unë gjithmonë e kam thënë atë. Nëse është reale dhe e shihni atë kafshë të egër alkoolike dhe gati 2 metra që është Harry Hole, ju ndryshoni trotuarin të fiksuar.

CW Sughrue - James Crumley

Kohët e fundit zbulova CW (Chauncey Wayne) Sughrue në Puthja e fundit e mirë dhe unë jam argëtuar shumë me të. studiues privat i cili ka punuar në vitet 70, ekzaminoj, një veteran i Vietnamit, ne e njohim atë në fillim të të 40-ave, me pamje shumë të keqe dhe një marrëdhënie të gjatë dhe të rrezikshme me të. alkooli dhe ilaçet.

Eshte gjithashtu dashuror, nuk i pëlqen të fluturojë dhe tenton të futet në çdo rrëmujë të mundshme që përfshin zbavitje dhe shumë birrë. Udhëtimi që ai bën në atë titull të parë për të gjetur një burrë të pabesë i cili po kërkon ish-in dhe gruan e tij aktuale bëhet mashtrues kur e gjen dhe ata shkojnë së bashku për të kërkuar një vajzë të zhdukur. Epo, ata të dy dhe Fireball, qeni gjithashtu alkoolik i pronarit të një vendi të ngathët.

Kjo është gjithashtu shkruar në vetën e parë, një tjetër nga dobësitë e mia letrare dhe rrjedh humor dhe shumë rënie e ka futur Sughrue në listën time të vrasjeve të parevokueshme. Gjynah që James Crumley nuk e njohu publikun, pavarësisht se e fitoi atë nga kritikët dhe fitoi disa çmime.

Denny Malone - Don Winslow

Korrupsioni policor es M B T MIRAT që kam lexuar për një kohë të gjatë dhe sigurisht leximi im nga viti i kaluar. A kronikë e bujshme të policisë dhe kriminelëve të korruptuar, trafikut të drogës dhe kritikave të ashpra ndaj shoqërisë më të kalbur në të cilën jetojmë.

Dhe protagonist i saj, rreshteri përrallor dhe më shumë se i frikshëm i DPNY Dennis Malone, shkoi drejt e në podiumin e atyre personazheve që ata më gllabërojnë shpirtin në shtatë fjali dhe një gjest dhe ata qëndrojnë përgjithmonë me një pjesë tjetër të zemrës sime letrare. Më e keqja nga më e keqja, më mashtruesi, tradhtia dhe hipokrizia e ngritur në shkallën e nëntë. Dhe akoma të shpon zorrët me emocione dhe tmerre në pjesë të barabarta. Me fjalë të tjera, një gëzim.

Oneshtë një nga ato Lexime të detyrueshme, të detyrueshme dhe me dekret ligji për të gjithë dashamirët e zhanrit më të zi, të papërpunuar dhe brutal.

Marco Tanzi - Romano De Marco

Tanzi ishte një nga policët më të mirë në Milano deri më tani bëhet më i ndyrë se sa duart në rastet e korrupsionit dhe përfundon në burg. Ai e përmbush fjalinë e tij, por përfundon në rrugë, si një plagë për gruan e tij, të cilën ai e mashtroi me atë të partneres dhe mikut të tij më të mirë, Luca Betti dhe vajzës së tij. Shtë një kafshë e keqe dhe kështu dëshiron të vazhdojë, e harruar. Por kur mëson se vajza e tij adoleshente mungon, bisha rishfaqet dhe këtë herë askush nuk do ta ndalojë atë.

Përpara, megjithatë, ai ka një rrugë e gjatë e shpengimit personal që ai nuk e kërkon As ai nuk dëshiron, por ai po fiton falë reflektimit të tij dashamirës dhe të dhembshur që është Betti.

Rocco Schiavone - Antonio Manzini

Disa kohë më parë lexova një koment nga dikush që ankohej për sasia e takove që lexohen në romanet e Antonio Manzini, konkretisht në të fundit, 7-7-2007, dhe sidomos nga ana e nënkomisar i jashtëzakonshëm Schiavone, Roman në internim të detyruar në policinë e Aosta. Me fjalë të tjera, dikush lexon romane kriminale dhe ajo që mund të skandalizohet më shumë është se Manzini ka pak tacos. Unë isha i shtangur, natyrisht.

Ishte kurioz se skandali nuk ishte për shkak të dashuri e madhe për atë nyje që Schiavone nuk kursen një mëngjes. As nga banda e kolegëve gjatë gjithë jetës që janë më të këqijtë në çdo shtëpi, por më e mira e një miqësie të pathyeshme dhe të padiskutueshme.

Nuk kishte gjithashtu bujë për mërgimin / dënimin e Schiavone nga një Romë, për të cilën ai e dinte fytyrën e tij më të keqe dhe ku ai vetë ishte korruptuar deri në vetulla. Një korrupsion që gati i kushtoi martesën e tij me një gruaja të cilin e adhuronte, por që përsëri e paguante shtrenjtë dhe në një mënyrë më se traumatike.

Gjithsesi, çfarë ka shumë arsye me të cilin Schiavone mund të skandalizojë, por e fundit është sepse thotë pak a shumë tacos. E cila është gjithashtu italiane, burrë ...

Jack Taylor - Ken Bruen

irlandez. Gjithçka është thënë për vesin më të vjetër, alkooli. Por ai shoqëron gjithçka në këtë ish-polic me një gojë shumë të madhe dhe shumë shije për privim, atë që përjashtohet dhe ai shkon në hetim privat. Sa keq që ata nuk kanë përkthyer më shumë tituj të këtyre romaneve të shkurtra, therëse, plot humor shumë korroziv dhe dialog perfekt. Taylor është antiheroja më e zymtë që e kam njohur prej kohësh.

Harry Hole - Jo Nesbø

Po për fund më shumë. Dhe kjo, në zemrën time modeste, por të madhe për kafshët më të humbura të zbatimit të ligjit, është për Norvegjezin Vrima Harry. Por Unë nuk do të zgjas shumë më shumë me këtë krijesë për të cilën kam folur këtu dhe atje shumë herë.

Unë do të theksoj vetëm atë që kam shkruar për të shumë kohë më parë: çfarë është përsosja e papërsosmërisë gjatë gjithë kohës. përmbledhje krijues i një protagonisti të romanit të krimit. Kënaqësia e admirojnë më të keqen dhe më të mirët njësoj të gjendjes njerëzore, por kënaquni edhe më shumë duke qenë në gjendje të admironi brishtësia e saj e jashtëzakonshme.

edhe dikush po ankohej së fundmi do të doja që Hole të mos kishte «ai vesi i keq i alkoolit» Por wow Dhe çfarë do të ishte Harry Hole pa alkool? Nëse kjo do të ishte e vetmja nga gabimet dhe dobësitë e saj ... Në fund të fundit, gjithnjë duhet t'i drejtohet klisheve dhe të thotë si në filma: «Hej, mos e beso, është një film. Epo kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.