Jack Taylor, errësira irlandeze alkoolike dhe letrare e Ken Bruen

Foto e aktorit Iain Glen dhe shkrimtarit Ken Bruen: (c) Martin Macguire

Le të themi 8 ose 9 ditë. Kjo është sa kohë më është dashur të lexoj tre titujt e vetëm të përkthyer dhe botuar të kësaj serie nga shkrimtari irlandez Ken bruen rreth detektivit dhe antiheroit të tij jack Taylor. Lidhja, si Taylor për alkoolin, duhanin, kokën dhe çfarëdo që vihet përpara, ka qenë kulminante.

Për fat të mirë, mungesa e "privatësisë" së tij më letrare kompensohet nga adaptim i shkëlqyeshëm televiziv kush yjet Iain Glen, ai aktor Skocez që lindi elegant dhe nxjerr stil çfarëdo që të bëjë dhe si të duket. Kështu që unë e përfundoj muajin duke ju kushtuar këtë artikull.

Ken bruen

Bruen ka lindur në Galway en 1951, dhe ai qytet është një nga personazhet e tij në romanet e tij. Ushtruar si Profesor i gjuhës angleze në vende të ndryshme nëpër botë si Afrika, Japonia, Azia Juglindore ose Amerika e Jugut para fillimit të botimit të librave në fillim të viteve 90. Ai ka shkruar më shumë se njëzet romane midis të cilave kjo seri e jack Taylor Ose thirrja R&B, me protagonist policët Roberts dhe Brant, ndër të tjera.

Veprat e tij shquhen për të qenë romane të shkurtër (vetëm 250 faqe), nga Gjithashtu kapituj dhe fraza të shkurtra edhe më të shkurtra, prekëse dhe të ngarkuara me ironi. Në rastin e serisë Jack Taylor, ajo ironi është shumë më acid kur tregohet në personi i pare nga protagonisti. E tyre konstante referenca muzikore dhe citime letrare. Dhe sigurisht për një humor gërryes dhe gjuhë e ashpër në disa dialogë të shkëlqyeshëm dhe kjo ka pothuajse më shumë se rrëfimi.

jack Taylor

Almostshtë pothuajse e pamundur të dëbohesh nga Garda Síochána (Policia Kombëtare Irlandeze). Ju duhet të bëni vërtet një përpjekje për ta bërë atë. Nëse nuk bëheni një turp publik, pothuajse gjithçka tjetër është prishur për ju. Unë e kisha arritur kufirin. Një mori e

paralajmërimet

Banns

Mundësitë e fundit

Falje

E megjithatë ai nuk mund të bëhej më mirë. Ose më saktë, ai nuk mund të ndalonte pirjen. Mos më keqkupto. Policët dhe pijet irlandeze kanë një marrëdhënie të vjetër dhe pothuajse të dashur. Një polic abstensiv është objekt dyshimi, edhe pse jo i talljes totale dhe absolute, brenda dhe jashtë trupit.

Fillon kështu Lëndë druri, titulli i parë në seri. Ky është stili dhe struktura e tij që nuk ndryshon në dy të tjerët, Masakra e ciganëve Dramatisti. Dhe kështu Jack Taylor prezantohet, prototipi i detektivit alkoolik, i ashpër, budalla, i dëshpëruar dhe fatalist, që as nuk kërkon dhe as nuk dëshiron dhembshuri, mirëkuptim ose simpati.
Ai gjithmonë është duke tërhequr ironi sa më i hidhur sa më efektiv, por gjithashtu gjithmonë duke qenë i vetëdijshëm për të dhe për të pasiguria emocionale. Dhe gjithmonë me disa rrahje të mira që ai merr dhe që nuk i heq qafe në asnjë roman.
Taylor rreth të 50-ve, ai e adhuroi babanë e tij, kush ishte ai që e bëri atë të dashur lexim, e vetmja varësi pozitive që njihet.

Ai më bëri të filloj me Dickens. Pak nga pak ai më prezantoi me klasikët si një që nuk dëshiron. Gjithmonë diskrete, duke më bërë të besoj se zgjedhja ishte e imja. Më vonë, kur tornadot e adoleshencës kthyen gjithçka përmbys, ai më prezantoi me romanin e krimit. Kjo më bëri të vazhdoj të lexoj. Ai gjithashtu la mënjanë një sërë librash dhe më pas më dha një paketë me poezi filozofike dhe grep: romane kriminale amerikane. Në atë kohë unë isha bërë një bibliofil në kuptimin e vërtetë të fjalës. Jo vetëm që më pëlqente të lexoja, por edhe librat më pëlqyen si të tillë. Ai kishte mësuar të vlerësonte erën, lidhjen, shtypjen, prekjen fizike të vëllimeve.

(Gjithashtu Lëndë druri).

Por ai e urren nënën e tij aq sa ajo e urren atë dhe ata mbajnë një marrëdhënie më shumë se të ftohtë, kur një nga ata personazhe dytësorë që nuk mund të mungojë në një roman të vendosur në Irlandë luan një rol të rëndësishëm: babai Malachy, ai prift tipik i besuar i nënës së tij që gjithmonë shkon duke kritikuar qëndrimin dhe jetën e Jack-ut.
Miqtë bien në sy nga mungesa e tyre në atë ekzistencë kaotike të Taylor, përveç pronarit të rregullt të pubit të Jack (dhe i vetmi ku lejohet të hyjë), një lloj prindi ose kujdestari i dytë. Dhe pastaj një tjetër pronar i një pub tjetër, Jeff, me të cilin ai ka një marrëdhënie që mund të konsiderohet miqësi.

U ndjeva plak. Kur isha afër të pesëdhjetave, çdo vit i keq që kisha jetuar ishte gdhendur në fytyrën time. Hangover po merrte edhe pesë vjet të tjera të vështira. Jeff pyeti:

-Kafe?

"A e thotë Papa rruzaren?"

-Do të thotë po?

(Gjithashtu Masakra e ciganëve).

Në mes, Ann henderson, gruaja që është në Lëndë druri punëson shërbimet e Taylor për të hetuar vdekjen, gjoja me vetëvrasje, të vajzës së saj adoleshente. Henderson do të jetë dashuria e pamundur e jetës së tij, e cila do të vazhdojë të shfaqet në romanet vijuese.
Si skena e aksionit qyteti i Galway që, së bashku me referencat e përhershme letrare (secili kapitull përfundon ose fillon me një citim) dhe referencat muzikore si në përshkrim ashtu edhe në komplot, përbëjnë një atmosferë ideale për një seri rastesh secila më intriguese.
Sidoqoftë, është pjerrësia e lehtë e ekuilibrit drejt thelbi më njerëzor i personazheve më shumë sesa rëndësia e atyre komploteve që dallojnë nga kjo seri. Dhe siç thashë, gjynah që nuk kanë vazhduar botimin e pjesës tjetër të romaneve që e kompozojnë atë.

"Jack, ne menduam se ti ndalove së lexuari," tha [Jeff].

-Asnjëherë.

(Gjithashtu Dramatisti).

Titujt e serive

 1. Lëndë druri (Rojet, 2001)
 2. Masakra e ciganëve (Vrasja e Tinkers, 2002): Pasi kaloi një vit në Londër, Jack kthehet në Galway, me një varësi të re ndaj kokainës. Sapo të kthehet, ai gjen një rast të ri. Dikush po vret nomadë të rinj, trupat e të cilëve hidhen në qendër të qytetit. Kreu i një klani cigan ia beson hetimin. Dhe Jack Taylor, pavarësisht nga varësitë e tij, ruan aftësinë e tij për të ditur se ku të kërkojë dhe çfarë pyetjesh të bëjë. Me ndihmën e një polici anglez ai do të përpiqet të zgjidhë rastin.
 3. Dëshmorët e Magdalenës (2003)
 4. Dramatisti (Dramatisti, 2004): Jack shfaqet i pastër, del me një grua të pjekur dhe madje pranon se ai ka shkuar përsëri në masë. Por pastaj vdekjet e dy studentëve trupat e të cilëve gjenden me një kopje të një libri të shkrimtarit John Millington Synge pushojnë të duken aksidentale. Jack fillon të besojë se ekziston një vrasës me emrin The dramaturg i cili do të vazhdojë të veprojë. Por do të jenë rrethana të tjera më personale që e vendosin atë në buzë të humnerës në një fund që godet pa mëshirë.
 5. Prift (2006)
 6. Kryq (2007)
 7. shenjtërore (2008)
 8. Djalli (2010)
 9. gur varri (2011)
 10. purgator (2013)
 11. Xhehennemi (2015)
 12. Gënjeshtra smerald (2016)
 13. Tai Fantazmat e Galway (2017)

Jack Taylor në televizion

Seriali televiziv (mund të shihet në Netflix) përbëhet nga 9 kapituj të një ore e gjysmë kohëzgjatja. Ajo bazohet në libra dhe ndan komplotet që për shembull janë dy në një roman. Gjithashtu shtoni karaktere që nuk janë ose hiqni të tjerët, por në thelb pasqyron romanet me besnikëri në thelbin e saj. Dhe mbi të gjitha, interpretimi i Iain Glen.

Stili, klasa dhe prania e humbjes që e karakterizojnë atë edhe pse shfaqet në një rrënojë, ky aktor skocez, tani kaq i njohur për të Lojë e froneve, një punë e klasit të parë duke i dhënë Taylor fizikun e tij më të thyer dhe karakterin më të zymtë. Eshtë e panevojshme të thuhet, rekomandohet shumë, pavarësisht nëse dini anglisht apo jo, ta shihni. në versionin origjinal.

Një turp që, siç ndodh shpesh në adaptimet filmike ose televizive, ka një moment kur skenaristët fillojnë ta qijnë atë me letër cigare dhe duan të "zbutin" fortësinë të romaneve ose atë karakter të protagonistëve të saj. Taylor është më e keqja në libra dhe ajo padurim për ta shpenguar atë ose për të lartësuar virtytet e tij të pakta përfundon në deformimin e karakterit ose, të paktën, në mos bindjen e lexuesve që kanë lexuar të gjitha romanet.

Megjithatë, vendosja e mrekullueshme në Galway, komplotet dhe shfaqjet Kast i drejtuar nga Iain Glen madhështor e bëjnë serialin të vlefshëm për çdo adhurues të mirë të zhanrit.

Romane të tjerë nga Bruen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alejandra dijo

  Ata e vendosën përsëri në Netflix, dhe unë vërtet e shijoj atë. Unë jam plotësisht dakord me të gjithë komentin tuaj. Aktor dhe seriale të shkëlqyera.