Harry Hole. 20 vjet me oficerin karizmatik të policisë nga Jo Nesbø. SPECIALE

HARRY HOLE SPECIALE

Vrima Harry ai u kthye. Mijëra ndjekës të tij kanë dalë në rrugë sot, 23 mars, për t'u kapur Etje. Shtë botuar la romani i njëmbëdhjetë në seri nga Jo Nesbø në lidhje me karakterin e tij më të vlerësuar dhe një nga më të veçantë dhe karizmatikë të zhanrit. Kush fiksohet e idhullon dhe kush jo, e dini, për shijet, ngjyrat. Unë e konsideroj veten Motër të Madhe të Sportit Harry Hole për Lavdi të Përjetshme, kështu që të gjitha janë thënë.

Edhe këtë vit eshte 20 që nga botimi i tij romani i parë në vendin tuaj të origjinës, Shkopi. Këtu ai erdhi me titullin e tij të tretë, Robin. Dhe ne kujtojmë se në Tetor ne kemi Përshtatja e filmit de Burrë dëbore, nga suedezi Tomas Alfredson dhe me Michael Fassbender si personazhi kryesor. Ashtu shkon kjo e veçantë. Për adhuruesit e Hole dhe, natyrisht, Jo Nesbø, se kjo e shtune do te jete 25 në Barcelonë në turneun e tij prezantues.

Para së gjithash thoni këtë Unë kam lexuar gjithçka nga Nesbø përveç serisë Harry Hole. Çfarë është botuar në Spanjisht -Seri Doctor Proctor y Gjahtarët e kokës- dhe çfarë akoma mungon, që kam qenë në gjendje ta marr në anglisht -Djali, Gjak mbi dëborë y Dielli i mesnatës-. Dhe të gjithë më pëlqejnë. Shpresojmë që këta tituj të dalin së shpejti.

Jo Nesba

Jo Nesba (Oslo, 1960) është një shkrimtar norvegjez i dobët dhe i dobët. Gjysma e pesëdhjetë marsit, për gjashtë ditë do të jetë 57. Ai ka sy të pastër, të ftohtë dhe të qetë, dhe fytyrën trekëndore të një mace flokëverdhë dhe të dobët i cili pëlqen të ngjitet në shkëmbinj për të kapërcyer frikën e tij nga lartësitë. Gjithsesi, një gjest për të mos bërë zhurmë, nëse thjesht po kaloja pranë. Por ai gjithashtu ka fytyrën e një psikopati, një pimp të padëmshëm që fsheh një përbindësh të pashpirt me një mendje djallëzore dhe krijues të mizorive më të mëdha.

Ne të gjithë mund të imagjinojmë mizori në një moment sepse mizorinë dhe bërjen e së keqes, ne i marrim si standard. Ata prej nesh që e lexojnë dhe e duan romanin e krimit e dinë atë në shkallë të paditur, megjithëse realiteti gjithmonë e tejkalon trillimin. Por ky njeri i imagjinon dhe i shkruan me një art dhe mjeshtëri të patejkalueshme. Dhe që kur isha i vogël. Në shkollë atyre iu desh të shkruanin ese me tema të tilla si një udhëtim në terren. Epo, në të askush nuk u kthye i gjallë, gjë që çoi në mësuesit që u acaruan pak me të.

Me fjalë të tjera, djali tashmë po tregonte mënyra shumë të errëta, por pastaj ai do të hidhte më shumë futboll. Një dëmtim i parakohshëm i ligamenteve në gjunjë e privoi Norvegjinë nga legjenda që do të kishte qenë sulmuesi i tyre më i famshëm. Nga neveri, ai kaloi disa vjet militar dhe më pas, i zgjuar pasi ishte edhe me numra, ai studioi Administrim Biznesi dhe Ekonomi ndërsa ecën në më shumë punë.

Peshkaqen i përfunduar i Qese. Menjëherë, ai luante në kitarë dhe kompozonte këngë per banden e tij, Thuaj derre, të cilën ai e formoi me kolegët dhe një vëlla të vogël, të cilin Odin e thirri shumë herët në Valhalla disa vjet më parë. Ata ishin keq për inat derisa ishin më pak të këqij, ata goditën një fushë dhe filluan të bënin turne nëpër vend.

Por një ditë fëmija, asgjë më fëmijë, u dogj nga puna në zyrë në mëngjes dhe kap aeroplanë për të kënduar natën në koshin e lojërave të fatit në detyrë. Kështu që ai tha se po pushonte. Ai shkoi aq larg sa mundi dhe, logjikisht, kjo është Antipodet. Më parë, një mik botues i kishte kërkuar asaj të shkruante diçka për historinë dhe suksesin e bendit të saj. Por ai nuk kishte ndërmend të shkruante asgjë nga ato.

Lind Harry Hole

Dhe për mua duhet të ketë qenë ai vonesë jet ose u kthye përmbys kur iu afrua tokës kangur. Kjo, ose që ai ishte me fat të mjaftueshme për të prekja e frymëzimit hyjnor kjo te vjen vetem nje here ne kete jete. Kështu që ai filloi të godiste çelësin dhe rifilloi tendencën e hershme për të ngarkuar stafin në trillime.

Si protagonist Ai shpiku një xhaxha i cili, në parim, nuk kishte asnjë lidhje me të dhe që përfundoi të ishte KARAKTERI që çdo shkrimtar ëndërron të krijojë. Dhe në fillim. I dha atij tridhjetë e dy vjet dhe një fizik imponues të viking per te perdorur: 194 centimetra i gjatë, natyrisht flokëverdhë dhe me sy të çelur gjithmonë i skuqur, veshe te medhenj, flokët e prerë me furçë dhe, në teori, pamja jo tërheqëse. Ajo e veshi atë pa kujdes me të Cowboys, t, xhaketa apo pallto dhe Çizme Dr. Martens. Dhe me atë pamje dhe madhësi më tepër imagjinoni një kafshë të keqe të atyre që ndryshojnë trotuarin nëse e kaloni.

Emrin qe i ke dhene Harry, ai e huazoi atë nga e tija futbollist i preferuar dhe mbiemërshefi i policisë lokale nga qyteti i gjyshes së tij, ku ai kalonte verën si fëmijë.

Në atë Harry Hole ai varej një biografi me një familje në të cilën nëna e tij është zhdukur. Babai i tij, OlavAi nuk e mbaron kapërcimin e humbjes së gruas së tij ose pranimin e profesionit të komplikuar të djalit të tij. Dhe motra e tij e vogel, Poajo ka Sindroma Daun dhe kjo është dobësia e tyre. Ai gjithashtu vuri frikën te i errët tashmë heq.

Ai shtoi një seri të goditje jetësore e vështirë për tu tretur dhe një karakter me aq inteligjencë sa zgjuarsi. Harry është kokëfortë, i vetmuar, antisocial, plot kontradikta, madje i egër dhe brutal ndonjëherë me veten më shumë sesa me të tjerët. Por gjithashtu dorëzuar pa rezervë për ta dhe atë që ai beson dhe është nga një bujari dhe një Romantizmi përkeqësuar dhe mërzitëse.

Por mbi të gjitha, Nesbø e bëri atë paparashikueshme. Dhe mënyra se si evoluon Harry gjatë gjithë serisë është ajo që ju merr. Komplot, dytësor, etj. ata punojnë sepse është ai dhe në të njëjtën kohë ata e plotësojnë atë. Sigurisht, nëse nuk ju lidh, nuk do ta arrijë sado të përpiqeni. Kjo gjithashtu ndodh. Por nëse ai ju ka gjuajtur, ai nuk do t'ju lejojë, edhe nëse ai përfundon duke u zhdukur një ditë me hirin e babait të tij zotërisë.

Një personalitet i tillë rezulton të jetë a Inspektor policie i Oslos dhe alkoolist i pashpresë. Dhe dikush ka një shqetësim për oficerët e zbatimit të ligjit të çdo kombësie (fiktive ose reale) të plagosur ose me defekte nga jashtë ose nga brenda. Kështu që ai zbuloi një ekzemplar si Harry Hole dhe hoqi dorë gjithashtu pa shpresë.

Seria Harry Hole

Me gjithë këtë Nesbø vendosi romani i parë e Harry Hole në atë vend të veçantë që është Australi, si paralajmërim i parë që karakteri i tij do të ishte gjithashtu i tillë. Ajo e vendosi atë duke ndjekur një vrasës serial, ra në dashuri me të aq thellë sa tragjikisht dhe e bëri atë të numëronte disa nga ato goditje të këqija. Në të njëjtën kohë, ai e kaloi nëpër atë ferr alkooli në të cilin do ta bëjë atë të vijë e të shkojë, kur të dojë, për nëntë libra të tjerë. Të shkruaj atë të parën vetëm u deshën pesë javë dhe e titulloi atë Shkopi.

1. Shkopi - 2. Buburrecat - 3. Robin

Çështja është se, për mua, Harry Hole është një personazh që ka arritur të përfaqësojë natyrë njerëzore komplekse dhe e paqartë me përsosmërinë që kufizohet me absolute. Unë madje e përcaktoj atë si përsosja e papërsosmërisë dhe, për më tepër, me Magia për të marrë atë që nëse Vrima do të ishte e vërtetë, do të dëshironit ta kalonit atë, do të shkonit prapa dhe do ta vini veten në dispozicion të tij për atë që është e treta. Dhe ajo që do të bëhet është P WHR ÇFAR W DO T BE BADHET (të gjithë e kuptojnë se çfarë duan). Kjo quhet karizëm.

Kjo, ose çojeni në shtëpi për ta birësuar dhe për ta copëtuar: ky qen është imi. Unë nuk do ta lejoj më babanë e tij ta kalojë nëpër kaq shumë njerëz fatkeqësi, aksidente dhe tortura. Ai Harry i varfër i ndodh gjithçkaje. Rrahje, mbytje, ortekë që e varrosin të gjallë, gjymtime, shëmtime, goditje totale deri në Rreze Jim, te opiumi dhe të shtëna të rastit të drogave më të forta, pothuajse therje dhe të shtëna.

Kjo për të mos përmendur shijoni / vuani një dashuri / thyerje zemre Kjo nuk e bën atë të çmendur nga një mrekulli (jo ai, por ju bëni). Me fjalë të tjera, gjëja më e vogël është që ai të pi. Ka pak ves për të duruar kaq shumë kamxhik, edhe pse Harry shko keq sesa mirë, gjithmonë jepi një dorë që ai kurrë nuk e shpjegon ose beson se e meriton dhe ... edhe nëse të gjithë e duan, i pari, lexuesit e tij.

Fakti është se ata që e kanë gjetur tani janë me fat që ta fillojnë Shkopi. Une Unë ju rekomandoj që të ndiqni renditjen e titujve. Leximi juaj do të zhvillohet si seriali dhe personazhet, dhe ata do të kënaqen më shumë. Por pjesën tjetër e takuam në historinë e tretë, Robin, ku shfaqen personazhe që do të bëhen të zakonshëm në seri (sigurisht derisa të dëshirojë Z. Nesbø).

Prekja e vetme

Thjesht fillo Robin ekziston ajo prekje e veçantë. Ne e shohim atë nga skena e parë dhe kaotike e mbikëqyrjes në një makinë ku ka dy policë që janë shoqërues. Një grua dhe një burrë të cilët ajo duhet t'i kontrollojë përmes parashikimit dhe intuitës së saj të vazhdueshme të asaj që ndodh, dhe asaj paparashikueshmëri për çdo gjë që i shkon mendja të bëjë.

Atëherë ata mund të jenë dialogje, disa me një humor shumë i veçantë që ekziston gjatë gjithë serisë. Ose mund të jetë ajo paqëndrueshmëria por vetë-sigurimi duke treguar Harrin, të tijin kapacitet për të parë që ai do ta zgjidhë problemin ose çështjen në mënyrën e tij. Apo ndoshta është thjesht një frazë ose një nga ato gjeste, siç thashë. Por ju e dini se çfarë ndjenja leximi dhe imagjinimi i tyre është Nueva. Harry mund të ndajë karakteristikat me shumë policë që tashmë i njihni. Por ai është ndryshe. Ka diçka UNIKE që nuk mendoj se mund të përcaktohet mirë. Apo ndoshta nuk është diçka, por GJITHÇKA.

Veryshtë shumë e vështirë të shkëlqesh në një zhanër si romani i krimit. Ka kaq shumë stereotip, kaq shumë rrugë të përshkuara tashmë, aq shumë oficerë të shkëlqyeshëm policorë ... Por kur te perfundoj Robin, Unë kisha djegur me Harry Hole Unë ha shumë rrallë. Bëni kujdes, me të, me atë sukses në mënyrën e ndërtimit. Komploti është ende klasik, pak a shumë i lexuar tashmë në kaq shumë të tjerë, por ai është krejt e re.

4. Nemesis - 5. Ylli i Djallit - 6. Shëlbuesi

Kështu që e merrni serialin dhe e gllabëroni atë më shumë sesa leximin. Ju po njiheni me Harrin më shumë. Ju madje plakeni me të nga të tridhjetat e hershme deri në të dyzetat e hershme, Policía. Mirë, atë dhe të gjithë sekondarët e tjerë të shkëlqyeshëm që e rrethojnë atë. Por nga Shëlbuesi, ju filloni të mendoni se libri tjetër është më i mirë.

Kur mbaron Leopardi, faqet e të cilit tashmë po i ktheni pothuajse të lëkundshme, ju jeni bërë kaq i fiksuar saqë trazoni qiellin dhe tokën për të gjetur atë shkop, Buburrecat, Fantasma y Policía —Pastaj nuk është botuar ende në Spanjisht. I gjeta dhe i lexova në anglisht, por do ta kisha bërë edhe në norvegjisht dhe me një përkthyes të çmendur. Policía JU PERFUNDON. Dhe me emocionin në trupin tuaj për shumë ditë më vonë, ju konkludoni se në pak më shumë se pesë muaj keni lexuar vetë një nga serialet më të mira të të gjitha kohërave.

Harry dhe gjithçka tjetër

Kjo nuk është vetëm për shkak të protagonistit, por për shkak të progresion në cilësinë e rrëfimit dhe komplotit. Për mënyrën se si e shihni lustrimin e stili dhe teknika. Sigurisht, ju jeni manipuluar me qejfin e z. Nesbø, por nuk ju intereson saktësisht e njëjta gjë. Whatshtë ajo që dëshiron: të vazhdosh të gjesh atë kthesë 180 shkallë që e ndjen, por nuk mendon se është e mundur. Ose po, por ju nuk doni ta besoni atë për më shumë se Harry ju tregon se ai bie njëqind herë në të njëjtat gabime dhe tmerre, e cila është e aftë për më të mirën dhe më të keqen.

Të zhgënjen, të trishton, dobësia e saj të tërbon, se si ngec në mënyrë të pakuptueshme kur ka gjithçka, inteligjencë, zgjuarsi, intuitë, këmbëngulje ... Por nuk ka rëndësi. Kapaciteti i tij për tërheqje dhe joshje ju bën të bini me të dhe gjithashtu të ngriheni me të, ta falni edhe më keq, të ndani të gjitha ato goditje. Disa janë po aq të papritura sa mbarimi antologjik i Shëlbuesi ose, për mendimin tim, më e tmerrshmja e të gjithë serialit që ndodh në Policía. Dhe sigurisht që nuk mungojnë skenat tmerruese dhe tronditëse në të gjithë librat.

Përveç kësaj, ju jeni të paralajmëruar. E shihni se po vjen sepse e ke kapur mashtrim te Nesbø. Por jo, ju këmbëngulni se kjo nuk do të ndodhë, se jo, që nuk do të ndodhë ... Por kjo ndodh. Dhe ju nuk doni të vazhdoni të lexoni. Ju e keni besuar atë, mendoni se me të vërtetë ka ndodhur. Ngushëllimi (nuk e di nëse minimumi) është ai Policía Ai gjithashtu e merr tortën me Harrin më të ndritshëm, më të dashuruar dhe më të lumtur.

Ju kurrë nuk e keni lexuar si kjo, pothuajse me naivitet që nga fillimi, gjithmonë me pasiguri por, për një ndryshim, me një optimizëm që ndihet fenomenal, edhe pse të frikëson edhe më shumë. Kjo do të shkojë keq, me siguri. Pastaj arrini në fund dhe ... Oh, ai fund ... Gjithsesi, gjithashtu e pabesueshme pas kaq shumë pije të keqe pas intensitetit Burrë dëbore, Leopardi y Fantasma. Veçanërisht në Fantasma e keni parë atë duke u bërë Harry më i errët, më i rrezikshëm dhe jashtë kontrollit.

7. Burrë dëbore - 8. Leopardi - 9. Fantasma

Karaktere të zakonshëm

Sidoqoftë, çfarë ju dhembshuri me gjithçka. Me Harrin dhe me grupin e sekondarit, nga ata të mirët te më të këqijtë.

Nuk janë bosët Bjørn Møller dhe Gunnar Hagen. Shoqëruesit pëlqejnë Ellen, Jack Halvorsen, Bjorn Holm ose e dashura menjëherë Beate Lonn, Psikiatri Ståle aune, miq si shofer taksie i çmendur nga Steinystein dhe geek i Tresko, e paqëndrueshme por e talentuar Katrine brattose Kaja Solness, një rreze shprese në Leopardi.

Ka edhe nga ata poshtër si bastardi i rafinuar Tom Ualer dhe elegante dhe e frikshme Michael Bellman me atë mi që është akoliti i tij Truls Berntsen. Dhe asesinos më monstruoze, situata te pamundura, krimet më të frikshme ose skena më mbresëlënëse. Ju pelqejne te GJITHA Dhe nuk mund ta ndihmoni

Dhe si: Rakel Fauke dhe djali i saj Oleg, ose dashuri me e vertete, plot ulje dhe ngritje, pengesa dhe katastrofa, por të pamasa dhe të thella. Po por jo konstante dhe varëse, shkatërruese dhe e lavdishme në të njëjtën kohë.

Dhe kur të ketë mbaruar

Kështu që kur mbarova, së pari isha bosh, pastaj ndjeva nyjën e ankthit për ta kuptuar plotësisht Harrin. Unë kisha mbaruar nga Jim Beam dhe prisja një hangover me përmasa epike, siç ishte. Së fundmi, unë iu luta Thor që t'i jepte Nesbø goditjen e çekanit. "Thye kokën!", Thashë me vete me venën time më të Vrimës të lëshuar. Pra, gjithçka qëndron ashtu siç është, domethënë PERFEKT.

Por jo, një derë shumë shqetësuese është lënë e hapur. Po, ka më shumë Harry. Tani në Etje. Dhe pyetjet kthehen, pasiguria për të ardhmen e tij. Më kabale. Si do të qëndrojë këtë herë? A do të jetë e fundit, finale? A do të jetë në gjendje Z. Nesbø të heqë qafe karin e tij nga të gjitha vezët e arta? Sigurisht që jo, apo po? Gjithsesi. Pothuajse nuk doni ta imagjinoni më, mendoni se nuk do t’i rezistoni. JO ME GJATE.

Por po, ne do t'i rezistojmë kësaj dhe ne po presim me padurim të lexojmë këtë histori të re nga tema vampir. Përsëri me shumë gjak, kthesa komploti dhe momente që nuk janë ato që duken, kështu që Nesbø. Takohemi përsëri me personazhe të zakonshëm dhe ka disa i ri. Shqyrtimi do të bëhet së shpejti, sepse tashmë ka 23 faqe dhe gjërat premtojnë shumë. Kështu që asgjë nuk do të zgjasë në duart e mia.

Pra ...

... shoqëroj dikë -Edhe nëse është fiktive- kjo të bën të ndihesh, me kaq shumë të vërtetë, dëshpërimi, frika, vuajtjet, intrigat, befasia, tmerri, sakrifica, mungesa e kontrollit, miqësia dhe dashuria me intensitetin që do të thotë që Harry Hole është një kënaqësi që arrihet rrallë.

Ajo e të fiksohesh aq shumë sa të shkosh në ferr me të është meritë e të mëdhenjve. Dhe Z. Nesbø është. Nga më të mëdhenjtë. Pafundësisht mirënjohës për të na bërë të gëzojmë kaq shumë.

më shumë informacion:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nurilau dijo

  Për një lexues të vëllazërisë Harry Hole, ky artikull është i mrekullueshëm, së pari për shkak të pasionit, admirimit dhe vërtetësisë me të cilën është shkruar, dhe së dyti sepse ndihem plotësisht i identifikuar. Z. Nesbo shumë kohë më parë më la i mërzitur me Harry, një nga mijëra romantikët e fundit. Faleminderit shumë Mariola.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Çfarë doni të ju them që nuk e dini tashmë? Faleminderit per komentin tuaj.