Fshati i pëlhurave dhe 7-7-2007. Leximet e fundit në rozë dhe të zezë

Unë e përfundova gushtin me shkrim me këto dy lexime të hijeve të ndryshme, rozë dhe të zezë: Fshati i pëlhurave, nga shkrimtari gjerman Anne Jacobs, titulli i suksesit të madh këtë vit; Y 7-7-2007, nga italishtja Antonio Mancini, pjesa e pestë e serisë gjithashtu të suksesshme të zëvendësshefit Rocco schiavone. Keto jane Shqyrtime.

Anne Jacobs

Ky autor gjermanisht ka postuar rreth 20 romane, midis sagave historike dhe ekzotike me shumë sukses. Ky titull ka qenë konfirmimi i saj si një autor më i shitur dhe është e para e një trilogjie.

Fshati i pëlhurave

Ne jemi në Augsburg en 1913. Marie Hoffgartner arrin si ndihmës i kuzhinës në pallatin e madh të Melzer, një familje e pasur e përkushtuar në industrinë e tekstilit. Marie, e rritur në një jetimoreJu do të duhet të bëni një përpjekje të madhe për të bashkëjetuar me pjesën tjetër të shërbimit. Por ajo është e vullnetshme, një nxënëse e shpejtë dhe është po aq e drejtpërdrejtë sa edhe diskrete në karakter. Megjithatë, ajo gjithashtu ka një e kaluara e panjohur Se ai do ta zbulojë ndërsa fiton besimin e zotërve të tij, veçanërisht vajzës së vogël Kitty, më të çmendur dhe ëndërrimtare.

Melzers, me tre fëmijë shumë të ndryshëm, ata janë duke pritur për fillimin e sezonit të ri të kërcimit dimëror, pasi do të jetë momenti për t'u prezantuar në shoqëri kotele. Motra e tij e madhe, më e përdredhur, është tinëzare e familjes. Y Paul, i madhi dhe trashëgimtari, në fillim ecën pa u shqetësuar për jetën e tij të Estudiante në Mynih. Por kur ai duhet të shkojë në shtëpi dhe të marrë më shumë përgjegjësi në fabrikën e babait të tij, tako Marie dhe interesi për të parashikohet të rritet.

Një seri e sekretet dhe romancat do të zbulohen në jetën e njëri-tjetrit, nga anëtarët e shërbimit te zotët, ndërsa ata fillojnë të fryjnë erërat e luftës në Evropë dhe dera përfundon e hapur për një palë të dytë.

Çfarë gjeta

Kam lexuar romane romantike herë pas here për të pastruar pak gjakun tim të zi të zakonshëm. Dhe ky titull ishte në pritje. Ata e kanë krahasuar atë mbi të gjitha me seri televizive si p.sh. Downton Abbey, e cila natyrisht është referenca më e qartë. Dhe sigurisht që është një haraç i madh, te gjermani, për serinë e hollë të BBC-së, ide e aktorit, shkrimtarit dhe skenaristit Julian Fellowes. Por mbetet në atë, në një haraç shumë të denjë. Dua të them, nuk ka asgjë të re.

Të gjithë personazhet ato njihen, me jehonë edhe të klasikëve si Jane Eyre, sidomos në origjinën e protagonistes, Marie. vendosjen është shumë e të arritura dhe gjithashtu zhvillimin e fakteve dhe personazheve. Po ashtu edhe tuajat leximi është i lehtë, i thjeshtë, me ritmin e zhanrit, besnikë ndaj ngjarjeve dhe si evoluojnë protagonistët. Por, siç them, ata nuk befasojnë dhe, për këtë arsye, ata nuk eksitojnë ashtu siç duhet.

La Rebelde vajza me e vogel, ziliqar motra e cila natyrshëm shkakton antipatinë e lexuesve, aq i përgjegjshëm djali i madh si i vendosur për të ndjekur zemrën e tij në dashuri. Dhe atëherë është shërbim midis skemave dhe besnike zotërve të tyre. Y zotërinjtë shumë në rolin e tyre, me një prekje të caktuar të errët për patriarkun dhe grindjen dhe shqetësimin e zakonshëm të nënës për kongreset dhe ato që ata do të thonë.

Ndoshta për shkak të tendencës sime më të zezë Më ka marrë malli për atë të keqe më të vërtetë të cilat mund të gjenden edhe në zhanër. Doja ta besoja pak më shumë, ndjejnë më shumë emocione ose ndoshta me më shumë intensitet. Sidoqoftë, është një lexuar bukur dhe ideale për kohën e lirë të verës dhe të dashuruarit më klasikë romantikë. Përveç kësaj, duke qenë i pari në seri, ajo ruan interesin dhe zgjeron mundësitë e saj.

Antonio Mancini

Lindur në Roma Në 1964, Manzini përveç që është shkrimtar, aktor dhe regjisor filmi dhe teatri. Ai u stërvit në Accademia Nazionale d'Arte Drammatica me Andrea Kamileri, shkrimtari legjendar sicilian, babai i Me përjashtim të Montalbanos, i cili tashmë e ka përmendur me dashuri në endacakun e tij kolegun e tij humoristik romak Rocco Schiavone. Ai ka botuar romane të tjerë dhe disa libra me tregime. Por është pa dyshim seria e tij kushtuar Zëvendës Shefit Schiavone e cila ka fituar kritikët dhe lexuesit.

7-7-2007

Unë kisha dyshimet e mia me këtë titull të fundit. Kthehu tek e kaluara, 10 vjet para momentit të tanishëm në situatën problematike dhe intriguese në të cilën lamë Schiavone në Dielli i majit, Nuk isha shumë qesharak. Ajo që ai dëshironte ishte të qëndronte në të tashmen dhe të shikonte se si ai arriti të dilte nga rrëmuja në të cilën ndodhej. Ato dyshime u zhdukën menjëherë.

Dhe është pikërisht për të treguar mirë situatën në të cilën u internua ky nënkryetar i policisë romake Aosta, buzë, i pasjellshëm, i vrazhdë, i poshtër dhe i thyer nga zemra është Rocco schiavone, Vendos Manzini tregoni te kaluaren tuaj. Ai informacion tani është i nevojshëm dhe kështu, në një bisedë me eprorët e tij, Schiavone duhet të hedhin pamja dhe zemra prapa.

Më në fund takohemi me Marinën pasi dëgjoi për të, ose më saktë fantazmën e saj me të cilën Rocco flet në vetën e parë në dialogje plot dashuri si dhe humbje, butësi dhe dëshpërim, gjatë katër titujve të mëparshëm. Më në fund e shohim dhe e dëgjojmë, e dimë se për çfarë po punonte, si ishte dhe historia e tij e dashurisë me dikë po aq të ndryshëm sa Rocco. Dhe ne do të lexojmë, duke ndarë të njëjtin moment tmerri dhe dhimbjeje si Schiavone, si dhe pse të vdekjes së tij tragjike.

Sepse nëse diçka dallohet në përbërjen e këtyre personazheve eshte emocioni yt. Nga të gjitha. Pavarësisht karakterit të pabindur të Rokos dhe anëve të tij të errëta, mashtruese. Ato palë janë të ndara me të Brizio, Furio dhe SebastianoAta miq që janë akoma më mashtrues, por po aq besnikë sa janë të gatshëm të bëjnë gjithçka dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin në gjithçka. Momentet dhe bisedat mes tyre Ata janë më të mirët. Ajo që bie në sy është emocioni me këtë një nuancë e tillë njerëzore, aq e zakonshme e stisur me atë karakter të shënuar italian.

Ne gjithashtu lexojmë në lidhje me punën e Rokoja në Romë, kolegët dhe shefat e tyre. Y si jeta e saj kthehet përmbys kur Marina i zbulon asaj më shumë se hile serioze dhe largohet nga shtëpia. Nëse ai do të kthehet apo jo, do të shihet gjatë gjithë historisë. Në fund, ne kthehemi në të tashmen dhe mbetemi me të disa faqe të fundit që më kanë emocionuar më shumë në seri.

Seriali Rocco Schiavone

 1. Pista e zezë
 2. Brinja e Adamit
 3. Një pranverë qensh
 4. Dielli i majit
 5. 7-7-2007

Dhe në Televizor Unë tashmë kam folur në ditën e tij të serialit çfarë bëri RAI ku mund të vendosësh fytyra për të gjithë.

Duke përfunduar ...

Se po më shihni duke ardhur nga larg se Unë mbaj ngjyrën më të zezë nga këto dy lexime, apo jo? Por sigurisht, si me gjithçka, kjo është çështje shije sa të veçantë aq edhe unike për secilën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Susana dijo

  Faleminderit shumë, unë do të shkoj me Manzinin që e kam kërkuar atë për një kohë të gjatë dhe ju keni mbaruar duke më dhënë shtytje. Të gjitha të mirat !!!

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit Susana. Dhe shpresoj se të pëlqen Manzini dhe ai Rocco Schiavone. Të gjitha të mirat.