Alberto Conejero shkruan fundin e veprës së papërfunduar të Lorkës

Autori i lindur në Granada Federico Garcia Lorca la një lojë të papërfunduar kur ai ndërroi jetë. Për këtë ai shkroi vetëm aktin e parë të librit që a priori e quajti 'Komedi pa Titull'. Ne duhet të kujtojmë se Federico García Lorca u vra në 1936, menjëherë pasi filloi lufta. Arsyet: të jesh republikan dhe homoseksual.

Epo, ishte një person i cili që nga adoleshenca e tij po kthente këtë punë të papërfunduar nga Lorca pas xhirove. Emri i tij është Alberto Conejero, dhe më në fund vendosi ta përfundojë këtë punë nën titullin "Dreamndrra e jetës". Botuesi përgjegjës për redaktimin e këtij libri do të jetë Cátedra. Prezantimi ishte këtë të hënë në kryeqytetin, Madrid. Në të morën pjesë presidentja e Komunitetit, Cristina Cifuentes, Ministri i Kulturës, Jaime de los Santos, dhe gjithashtu mbesa e poetes, Laura García Lorca.

Kush është Alberto Conejero?

Alberto Conejero Ai ka lindur në Jaén në 1978. Ai është një shkrimtar dhe poet. Libri i tij më i njohur deri më tani është «Guri i errët » dhe gjithashtu ka bërë përshtatjen e «Dashuria e Don Perlimplín dhe Belisa në kopshtin e tij ». Përfundimi i punës së Lorcës ka qenë për të si t'i japë fund "fiksimit" që ai kishte marrë që kur ishte adoleshent. Gjithashtu sepse kjo vepër duhej të ishte pjesë e një trilogjie së bashku me veprat e tjera të titulluara «Publiku" dhe "Le të kalojnë pesë vjet ».

Sipas fjalëve të vetë autorit: «Dreamndrra e jetës» është një tekst i ri i shkruar në një zbrazëti të pafund, një dialog midis asaj që ishte dhe asaj që nuk mund të ishte. E shkrova sepse më duhej ”; «Unë gjithmonë e kam ndjerë shoqërinë e Lorcës. Magnetizimi im vjen nga larg, nga leximi i vazhdueshëm i teksteve dhe poezive të tij, me të cilat kam infektuar shpirtin e tij. Ne shkrimtarët jemi të gjitha leximet që na kanë paraprirë dhe kemi formuar zërin tonë ”.

Dhe së fundmi e dimë, se montazhi i kësaj shfaqje do të shfaqet premierë në Madrid por ne nuk e dimë si datën ashtu edhe regjisorin që po e merr atë ... Kushdo qoftë, sigurisht vetëm për shkak të pritjeve që po gjeneron, është një lojë shumë e mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.