Duka i Rivasit. Përvjetori i vdekjes së autorit të Don Álvaro ose forca e fatit

Un 22 qershor i 1865 ndërroi jetë Angel Saavedra, Duka i Rivasit, Poet dhe dramaturg Spanjoll, dhe i njohur më së shumti për dramën e tij më të famshme romantike Don Álvaro ose Forca e Fatit, puna emblematike e Romantizmi Spanjisht. Për të kujtuar kujtimin e tij, unë zgjedh një seri fragmentesh të këtij titulli.

Gelngel Saavedra, Duka i Rivas

Lindur në Cordova, Gelngel Saavedra ishte një dramaturg, poet, historian, piktor dhe burrë shteti. E ideve liberale, luftoi kundër francezëve në luftën e pavarësisë dhe më vonë kundër absolutizmit të Fernando VII. Kjo e çoi atë në mërgim në Maltë dhe frymëzoi disa nga poezitë e tij, të tilla si Me njëmbëdhjetë plagë fatale.

Vargjet e tij të para, të mbledhura në Poezi dhe luan si Ataulfoshtizë, janë përshtatur brenda neoklasicizmi. Por gjatë mërgimit të tij maltez ai zbuloi punën e William Shakespeare, Walter Scott dhe Lord Byron dhe iu bashkua lëvizjes romantike me poezi Të dëbuarit, Eëndrra e të jashtëligjit Far i Maltës.

Don Álvaro ose forca e fatit

Ishte puna ajo inauguroi teatrin romantik spanjoll dhe, përveç kësaj, teatri modern. Isshtë një dramë në pesë akte ose ditë, në prozë dhe në vargje. Ka të gjithë përbërësit tipikë të romantizmit, si p.sh. melankolik ose pesimizëm, dhe zhvillon një temë karakteristike: atë të njeriut të tërhequr në turp nga një fat, ndaj të cilit nuk mund të luftojë. Combinationshtë kombinimi misterioz i rastësisë dhe nevojës që drejton veprimet e personazheve.

Protagonist është Don Álvaro, një kalorës i dashuruar me Leonor, vajza e Markezit të Calatrava. Një natë Don Álvaro hyn në dhomën e Leonor me qëllim për ta rrëmbyer, por habitet nga Markezi i Calatrava. Don Álvaro e vret aksidentalisht dhe duhet të ikë. Pas disa viteve, gjatë të cilave të dashuruarit kanë jetuar të ndarë, Don Álvaro në luftë dhe Leonor, i fshehur në një vetmitar, takohen të dy, por fati do të parandalojë dashurinë e tyre.

Fragmente

Akti I - Skena VII

DON ÁLVARO: (Me një forcë të madhe.)

Engjëll ngushëllues i shpirtit tim!

A do të japin qiejtë e shenjtë një kurorë të përjetshme për pagjumësinë time?

Gëzimi më mbyt ...

A jemi duke e mbajtur njëri-tjetrin që të mos ndahemi kurrë?

Para, para vdekjes

që më ndan nga ti dhe po të humb.

DOÑA LEONOR (Shumë i trazuar.).

Don Álvaro!

DON VLVARO.

E mira ime, Zoti im, gjithçka ime ...

Çfarë ju agjiton dhe shqetëson në një mënyrë të tillë?

A e shqetëson zemrën kur sheh atë të dashurin tënd

është në këtë moment

më krenar se dielli? ...

Veshje e adhuruar!

[...]

DON VLVARO.
Znj!

ZONJA LEONOR.
Oh! ma thyen shpirtin ...

DON VLVARO.
Zemra ime është copëtuar ... Ku është, ku,
dashuria juaj, betimi juaj i vendosur?
Gabim me fjalën tuaj korrespondon
kaq shumë pazgjidhje në një moment të tillë.
Një lëvizje e tillë e papritur ...
Unë nuk të njoh, Leonor. A fryu era
nga deliri im gjithë shpresa?
Po, unë kam verbuar në vend
kur agoi dita me e ndritur.
Ata do të më marrin të ndjerë
nga këtu, kur besoi leja e pavdekshme.
Magjistare mashtruese,
Perspektiva e bukur që më keni ofruar në mënyrë të gabuar në mënyrë të zhbërë?
Perfytyrues! Ju lutem
në ngritjen në fronin e të Përjetshmit,
dhe pastaj zhytem në ferr?
A ka mbetur vetëm për mua tani? ...

DOÑA LEONOR. (Duke u hedhur në krahët e tij.)

Jo, jo, unë të adhuroj ty.
Don Álvaro! Good E mira ime!… Eja, po, hajde.

***

Akti I - Skena VIII

Markezi.- (Furious) Joshës i poshtër! Daughter Vajza famëkeqe!

Doña Leonor. - (Duke u hedhur te këmbët e babait të saj) Baba! Babi!

Markezi. - Unë nuk jam babai juaj ... Larg ... dhe ju, i poshtër i filmit ...

Don Álvaro.- Vajza juaj është e pafajshme… Unë jam fajtori… Shpuar gjoksin tim. (Ulet në njërin gju.)

Markezi. - Qëndrimi juaj lutës tregon se sa e ulët është gjendja juaj ...

Don Álvaro.- (Në ngritje) Z. Marquis! ... Z. Marquis! ...

Markezi. - (Për vajzën e tij) Quita, grua e ligë. (Curra, i cili mban krahun) dhe ti i palumtur, guxon ta prekësh zotin tënd? (Shërbëtorëve) Hej, hipi në atë famëkeq, mbaje atë, lidhi atë ...

Don Álvaro.- (Me dinjitet.) Njeri i pafat që humbet respekt për mua. (Ai nxjerr një pistoletë dhe e monton).

Doña Leonor.- (Vrapon drejt Don Álvaro) Don ÁIvaro!… Çfarë do të bësh?

Markezi. - Merrni atë menjëherë.

Don Álvaro.- Mjerë shërbëtorët tuaj nëse lëvizin! Ti ke të drejtë vetëm të ma shposh zemrën.

Markezi. - Ju vdisni nga duart e një zotëriu? Jo do të vdesësh për ata të xhelatit.

Don Álvaro.- Z. Markezi i Calatrava! Por, ah, jo; ju keni të drejtë për gjithçka ... Vajza juaj është e pafajshme ... E pastër si fryma e engjëjve që rrethojnë fronin e Më të Lartit. Dyshimi se prania ime këtu në orë të tilla mund të shkaktojë përfundimin me vdekjen time, del duke mbështjellë kufomën time sikur të ishte qefin im ... Po, unë duhet të vdes ... por në duart e tua. (Ai vendos një gju në tokë) Unë pres goditjen e dhënë; Nuk do t’i rezistoj; ju tashmë më keni çarmatosur. (Ai hedh pistoletën, e cila kur godet tokën gjuan dhe plagos Markezin, i cili bie duke vdekur në krahët e vajzës së tij dhe shërbëtorëve, duke bërtitur)

Markezi. - Unë kam vdekur! ... Oh, mua! ...

Don Álvaro.- Zoti im! Armë e ëmbël! Nate e tmerrshme!

Doña Leonor. - Baba, baba!

Markezi.- Lëreni mënjanë; më largo nga këtu ..., ku unë vdes pa u ndotur ky i ndyrë me një emër të tillë ...

***

Akti III - Skena IV. Monologu i Don Álvaro.

Çfarë barre e padurueshme
është ambienti jetësor
për njeriun e vockël
që ka lindur në një fat të tmerrshëm!
Sa përjetësi e tmerrshme
jeta e shkurter! Kjo botë,
Çfarë burg i thellë,
për njeriun e palumtur,
që po shikon qiellin e zemëruar
me vrenjtjen e tij të tërbuar!
Duket, po, se për të matur
e cila është më e vështirë dhe më e hidhur
sa më shumë shtrihet, aq më shumë zgjatet
fati jeta jonë.
Nëse na jepet
thjesht per te vuajtur,
dhe shumë e shkurtër të jetë
ai i lumtur, si në hidhërim
që objekti i tij të mos mbushet,
Ashtë një gjë e tmerrshme të lindësh!
Për atë që është i qetë, i lumtur,
jeto mes duartrokitjeve dhe nderimeve,
dhe të dashurive të pafajshme
kullojeni kupën e shijshme
kur ai është më i fortë dhe më shpirtëror,
vdekja shënon ditët e tij,
fatet e tij kalojnë mbi:
dhe unë, sa e pakënaqur jam,
Unë, duke kërkuar për të, unë shkoj,
Unë nuk mund ta gjej atë.
Por si duhet ta fitoj,
Fatkeqësi!
Epo, kur kam lindur e palumtur,
Unë kam lindur të plakem
Nëse ajo ditë kënaqësie
(atë që më ka pëlqyer vetëm),
fati do të ishte rregulluar,
Sa shpejt vdekja e parakohshme
me kosën e tij të egër
qafa ime do të ishte prerë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.