Prezantimi i Çmimit Carmen Martín Gaite 2017: Pukata, nga Men Marías.

MenMarías dhe Ana_Lena Rivera në prezantimin e Pukata, Pescados y Mariscos.

MenMarías dhe Ana_Lena Rivera në prezantimin e Pukata, Pescados y Mariscos.

Të enjten, 12 prill, romani u prezantua Pukata, Peshk dhe Ushqim deti, nga Men Marías, fitues i Çmimi Carmen Martín Gaite 2017, në librarinë La Central në Callao.

Ngjarja u prezantua nga fituesja e çmimit Torrente Ballester 2017, Ana Lena Rivera dhe u ndoq nga kryetari i bashkisë dhe këshilltarja për turizmin e El Boalo, një qytet ku ndodhet Fondacioni Carmen Martin Gaite dhe vendbanimi i saj familjar, në që aktualisht jeton motra e tij Ana, motra e tij e vogël, e cila në moshën 93 vjeç bashkëpunon në mënyrë aktive me përhapjen e kulturës dhe me çmimin që ata sponsorizojnë.

Puna fituese e konkursit të fundit,  Pukata, peshk dhe prodhime deti është një vepër që lexohet në të njëjtën kohë, që lidhet nga kapitulli i parë.

El Pukata është një restorant me prodhime deti ndodhet në Playa del Frescachón, në qytetin imagjinar të Alhibí, në bregdetin mesdhetar të Andaluzisë. Protagonistët punojnë atje, me origjinë nga vende të ndryshme,  të cilët vuajnë dhe kërcejnë me të njëjtin intensitet. Protagonisti, Gabino, një kamerier kolumbian që tregon historinë e tij nga burgu, punon në Pukata.

«Kur ​​mbërritëm në Spanjë, të gjithë u ndjemë njësoj, e perceptuam veten si të huaj, nuk e njohëm veten. Vendi i tij, më në fund, shfaqet para syve tanë pas viteve dhe viteve të dëgjimit për të, duke e ëndërruar atë, dhe, papritmas, njeriu e kupton se që nga ai moment ai do të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij duke ëndërruar të kthehet në Kolumbi., I humbur e saj, duke u ndjerë e huaj përgjithmonë »

Costumbrismo i shekullit XXI:

Pukata portretizon botën e emigrantëve të cilët lënë vendet dhe familjet e tyre prapa dhe marrin punë me aftësi të ulëta. Kjo histori ka të bëjë me jetën e tij, ndjenjat e tij, problemet e tij, dështimet e tij dhe sukseset e tij. Shtë një roman në të cilin fatkeqësitë shkojnë krah për krah me gëzimet dhe momentet e mëdha kanë një aureolë trishtimi.

«Ndërsa Perlita po i shpjegonte atij se si të merrte një grua nga beli, Don Rafael për pak sa nuk e theu qafën me të qeshura dhe Dona Cristina inkurajoi argëtimin… u ​​ndjeva i trishtuar. A nuk ju ndodh ndonjëherë që gjithçka rreth jush është perfekte dhe ju do të dëshironit të merrnit pjesë në të? Dua të them, të jem pjesë e shfaqjes, për të qeshur, për qejf ... Të jem pjesë e gëzimit. E megjithatë nuk munden, ata e shohin veten e tyre si dashamirës të kinemasë apo teatrit ”.

Pukata, Peshku dhe Ushqim deti, zakonet e shekullit XNUMX.

Pukata, Peshku dhe Ushqim deti, zakonet e shekullit XNUMX.

Protagonisti i Pukata, Pescados y Mariscos, ka një vajzë 10-vjeçare në Kolumbi të cilën nuk e njeh. Kur ai u largua nga vendi, gruaja e tij i fshehu shtatzëninë e tij dhe Gabino po lufton për dhjetë vjet për ta njohur atë.

A kanë ata fëmijë? Mos i keni ato. Më besoni, nuk ka më dhimbje torturuese në këtë jetë »përsërit Gabino në secilin kapitull të historisë.

Gabino tregon jetën e tij në Pukata, por ai e bën atë nga burgu.

A dëshiron që të të them diçka? A mund të kem këshillën e një të burgosuri, i cili, pavarësisht sa është në burg, është i pafajshëm? Ajo e kurrë nuk është vonë nuk është e vërtetë. Ndonjëherë është vonë. Në fakt, zakonisht është vonë. Sepse koha nuk kthehet. Atë ditë kur e shikova nga xhami, ajo nuk do të kthehet më. Jo atë ditë apo ndonjë tjetër. Sigurisht që është tepër vonë ”.

Pukata, një dozë e realitetit shoqëror dhe një himn për të shpresuar:

Megjithëse protagonisti nuk e kupton atë, historia e tij pasqyron saktësisht të kundërtën, është një himn për të shpresuar, te "nuk është kurrë vonë" për të ndodhur diçka e mirë. Sepse në fund të fundit, Kush vendos se çfarë është lumturia më shumë se vetja?

Realizimi i thirrjes është mënyra e vetme për të gjetur lumturinë, një lumturi që, në të njëjtën kohë, është e munduar me vuajtje, sepse mos mendoni se kjo nuk është e vështirë. Eshte. Dhe shumë. Por si një bir ... çfarë rëndësie ka vuajtja kur ke një djalë në krahët e tu.

Pukata është një roman me ritëm dhe i lehtë për t’u lexuar, por kjo nuk duhet të na mashtrojë: Historiku i Pukata portretizon realitetet që as sot shoqëria jonë nuk i ka kapërcyer: Homoseksualiteti, makizmi, stereotipet dhe shumë tabu shoqërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.