HG Wells. Duke kujtuar shkrimtarin e madh të trillimeve shkencore angleze

Fotografi e HG Wells nga George Charles Beresford.

Herbert george puse Ai vdiq më 13 gusht 1946 në Londër. Kisha Vjet 79 dhe ai ishte një historian, filozof dhe ndoshta shkrimtari më i famshëm anglez i romane të trillimeve shkencore, pararendës i zhanrit. Të gjithë kemi lexuar disa nga veprat e tij dhe nëse jo, i kemi parë në një numër të panumërt adaptime filmike që janë bërë ndër vite.

Sot më kujtohet kjo klasike e zhanrit me disa fraza nga 4 romane të tij më të njohurit: Makina e kohës, Lufta e Botëve, Ishulli i Doktor Moreau y Njeriu i padukshëm. Unë gjithashtu rishikoj ato adaptime filmike.

HG Wells

Lindur në Bromley, në Kent County, ai ishte djali i tretë i një familje të klasës së mesme të ulët që kujdesej që ata të kishin një arsim të mirë.

Kur një aksident Ai e detyroi atë të qëndronte në shtrat për një kohë, ai e shfrytëzoi rastin për të lexuar shumë, gjë që e bëri atë të dëshironte të shkruante. Pastaj ai kontraktoi tuberkuloz dhe ai iu përkushtua plotësisht shkrimit. Ai ishte shumë pjellor dhe e gjithë puna e tij ndikohet nga thellësia e tij bindjet politike.

Ai e mbrojti atë shkenca dhe arsimi ato do të ishin dy shtyllat themelore të shoqërisë së së ardhmes në të cilën qenia njerëzore do të merrte një hap të rëndësishëm.

En 1895 ai botoi Makina e kohës, së pari si një seri dhe më vonë si një libër dhe i tij sukses ishte e menjëhershme. Nga atje i lidhi me zinxhirë. Po atë vit ai gjithashtu botoi Vizita e mrekullueshme, dhe në tre vitet pasuese tre romane që ia rritën prestigjin: Ishulli i Doktor Moreau, Njeriu i Padukshëm y Lufta e Botëve.

Makina e kohës

 • Një ligj natyror që harrojmë është se shkathtësia intelektuale është kompensimi i ndryshimit, rrezikut dhe shqetësimit ... Natyra kurrë nuk i drejtohet inteligjencës derisa zakoni dhe instinkti të jenë të padobishëm. Nuk ka inteligjencë ku nuk ka ndryshim dhe nuk ka nevojë për ndryshim. Vetëm kafshët me inteligjencë duhet të përballen me një larmi të madhe të nevojave dhe rreziqeve.
 • Forca është rezultat i nevojës; siguria përcakton një çmim për dobësinë.
 • Mbase duke mësuar të përdorim makinerinë e guximit, të udhëtojmë menjëherë në kufijtë e jetës së menjëhershme, për të gjetur kohë pas kohe një parajsë të shkurtër pa të ardhme ose të kaluar, pa shantazhe të dyfishta të nostalgjisë dhe frikës.
 • Ju nuk mund të lëvizni në asnjë mënyrë në kohë, nuk mund të ikni nga momenti i tanishëm.

Ndoshta adaptimi më i famshëm filmik i kësaj historie (dhe i preferuari) është ai që luajti Shufra taylor en 1960 dhe se fitoi Oskarin për efektet më të mira speciale. E fundit ishte e vitit 2002 dhe luanin Guy Pierce dhe Jeremy Irons.

Lufta e Botëve

 • Gjatë ditës ne jemi aq të zënë me punët tona të dobëta, saqë na duket e pamundur që dikush atje lart të shikojë hapat tanë dhe, me përpikmëri dhe mënyrë metodike, të planifikojë pushtimin e planetit Tokë. Vetëm nata është e aftë, me errësirën dhe heshtjen e saj, të krijojë kushte që marsianët, selenitët dhe qeniet e tjera që banojnë në univers, të kenë një vend në imagjinatën tonë.
 • Çfarë dobie ka feja nëse ajo pushon së ekzistuari para fatkeqësive?
 • Deri atëherë nuk e kuptoja që isha atje i pafuqishëm dhe i vetëm. Papritmas, si diçka që më binte, frika më pushtoi.
 • Possibleshtë e mundur që pushtimi i Marsianëve të jetë, më në fund, i dobishëm për ne; të paktën na ka grabitur atë besim të qetë në të ardhmen, i cili është burimi më i sigurt i dekadencës.

Çfarë të themi për të njohurën transmetimi në radio Cfare beri Orson Welles i këtij romani më 30 tetor, 1938? Ishte nje adaptim teatror, prej një ore, numëruar në formular i lajmeve minutën e fundit. Ai depërtoi aq shumë në audiencë sa që të gjithë besuan të vërtetë atë pushtim të huaj. Ka mbetur si një moment radio sa historik, aq edhe i papërsëritshëm. Dhe adaptimet filmike nuk kanë mundur ta kapërcejnë atë.

Më klasikja, i cili fitoi Oskarin për efektet vizuale, ishte nga viti 1953. Dhe më aktuali ishte ai me protagonist Tom Cruise sq 2005.

Ishulli i Doktor Moreau

 • Një kafshë mund të jetë mjaft e egër dhe dinake, por duhet një njeri i vërtetë të thotë një gënjeshtër.
 • Unë kurrë nuk kam dëgjuar për diçka të padobishme që, herët a vonë, evolucioni nuk është dëbuar nga ekzistenca. Dhe ti? Dhe dhimbja nuk është e nevojshme.
 • Kafshët mund të jenë shumë dinake dhe të egër, por vetëm një njeri është i aftë të gënjejë.
 • Fakti që këto krijesa në të vërtetë nuk ishin asgjë më shumë se monstra të egra, thjesht parodi groteske të llojit njerëzor, më bëri paksa të shqetësuar për atë që do të ishin të aftë, shumë më keq se çdo terror i caktuar.

Unë kam mbetur me klasiken nga vitet '70 në të cilën ata luajtën Burt Lancaster dhe Michael York në 1977. Por ka edhe një që u bë gati 20 vjet më vonë me Marlon Brando dhe Val Kilmer.

Njeriu i padukshëm

 • Idetë e mëdha dhe të çuditshme që tejkalojnë përvojën shpesh kanë më pak efekt tek burrat dhe gratë sesa konsideratat e vogla, më të prekshme.
 • Të gjithë burrat, madje edhe më të arsimuarit, kanë diçka paragjykuese për ta.
 • Unë vetëm, është e pabesueshme se sa pak njeri mund të bëjë vetëm! Vidhni pak, bëni pak dëm dhe këtu mbaron.
 • Unë jam një njeri mjaft i fortë dhe kam një dorë të rëndë; Përveç kësaj, unë jam i padukshëm. Nuk ka dyshim se ai mund t'i vrasë të dy dhe të shpëtojë me lehtësi, nëse dëshironte. Ata pajtohen?

Dhe për këtë unë gjithashtu marr të madh Klodi shi që i bëri fytyrën dhe trupin të dukshme për protagonistin në klasiken e 1933. Por ka edhe homazhe dhe variacione në tituj si Njeriu pa hije, Me Kevin Bacon në vit 2000. Dhe sidomos, një seri e viteve shtatëdhjetë nga fëmijëria ime për të cilën kam shumë dashuri për sa më pëlqente Ben Murphy, protagonist i saj.

Cilin të mbahet?

Zgjedhje e vështirë. Kështu që gjëja më e mirë për të bërë është të lexoni (ose të shikoni) ndonjë nga historitë e Wells-it.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.