Domingo Villar. Prezantimi në Madrid i Varkës së Fundit. Trilogjia e tij

Fotografitë (c) Mariola DCA.

Të hënën e kaluar isha në prezantimi i Anija e fundit, romani i ri nga shkrimtari E diela Villar, nga Vigo me seli në Madrid. Ajo u mbajt në Shtëpia Galicia në zemër të kryeqytetit dhe kishte e plotë absolute.

E thjeshtë, e përulur dhe e tepruar Për shkak të pritjes së shkëlqyeshme pas 10 viteve të gjata duke pritur për këtë libër, Villar na dha një bisedë e relaksuar dhe gjithë mirësinë tuaj. Kështu që shkon kjo artikull rreth veproj dhe në një nga trilogjitë më të mira të romaneve kriminale që kam lexuar.

Galicia, Domingo, Leo, Rafa dhe unë

Unë jam duke shkuar me pushime në Bueu, në bregun jugor të Grykëderdhja e Pontevedrës, çdo qershor për më shumë se 20 vjet. Y kaloj Vigon nga Cangas duke parë urën e Rande mënjanë dhe ishujt Cies tjetri është për mua një nga kënaqësitë më të mëdha të gjithë vitit.

Në fakt, ato ditë në Galicia janë zakonisht gjithmonë më të mirat e vitit. Për shkak të klimës, ushqimit, njerëzve dhe muzikës në theksin e saj dhe peizazhit krejtësisht të ndryshëm nga tokat e mia të thata dhe të sheshta të origjinës. Kështu me kohë Edhe pse kam lindur djathë Manchego, unë gjithashtu ndihem si një oktapod te feira.

Kjo është arsyeja pse një ditë ajo pjesë e zemrës sime kërceu kur, në një librari dhe duke kërkuar pa kërkuar asgjë në veçanti, pashë nja dy libra me kopertina bardh e zi dhe tituj tërheqës. Mora një të tillë dhe në kopertinën e pasme lexova emra si Vigo ose Panxón. Një Sytë e ujit viktima ishte nga Bueu, dhe në Plazhi i mbytur ngjarja ndodhi në Panxón, kështu Unë nuk hezitova t’i marr.

Pastaj takova personazhet: Inspektori Leo Caldas, i rezervuar, serioz, me pak fjalë, i qetë, i jetës personale disi të mbërthyer dhe i shënuar nga marrëdhënia me babanë e tij dhe vdekja e hershme e nënës së tij. Ka një ndihmës, Rafael Estévez, nga Zaragoza, 193 centimetra dorë e fortë dhe e drejtpërdrejtë, e shpejtë e vështirë që e kanë futur atë në më shumë se një telashe dhe i kanë fituar atij një lloj mërgimi në Galicia me një bonus të shtuar: atë të të qenit i detyruar të merret edhe me paqartësinë proverbiale galiciane që zakonisht e pengon atë.

Mezi më zgjatën Unë u dashurova marrëzisht me Leo Caldas dhe do ta adhuroj përgjithmonë atë kafshë kafe të Rafael Estévez, një kundërsulm i përsosur në këtë palë policësh si i yni si unik. Tani kam ngrënë edhe të tretën dhe, nga rruga, ato janë rritur në madhësi, si dhe tek lexuesit.

Prezantimi i Anija e fundit në Madrid - 25 Mars - Casa de Galicia

Në prezantimin e këtij romani të tretë, Domingo Villar ishte duke biseduar me gazetaren Susana Santaolalla për gati një orë. Shumë i ngazëllyer dhe i ndrojtur Në fillim, Villar u tregua me ndjenjën e dyfishtë të mosbesim dhe pasiguri aq shumë për pritje të librit pas kaq shumë kohe sa sepse e njëjta kohë do ta kishte destinuar atë harresë. Asgjë nuk është më larg nga realiteti. Ishte nje sukses i menjëhershëm në kritikë në të gjitha nivelet dhe në shitje.

Villar na tregoi për pse është marrë dhjetë vjet për të nxjerrë këtë libër të tretë, i cili fillimisht titullohej Kryqe gurësh. Një përplasje personale në rrugë, vdekja e babait të tij, e bëri atë të rimendojë atë që kishte shkruar. Kështu që vendosi të fillojë nga e para. Sepse siç e dimë mirë ne që shkruajmë, kur muzat bëjnë pushime, bllokojnë vetveten ose ju injorojnë, ju duhet të jepni kohë. Dhe secila histori ka të vetën.

Procesi i krijimit

Ai gjithashtu foli për procesin e krijimit, çfarë e vështirë dhe zhgënjyese Kjo mund të dalë ndonjëherë. Dhe ne gjithashtu dimë për këtë. Duhen 10 vjet për të skicuar dhe formësuar ngjarje, mjedise dhe karaktere, që vendosni në tryezë një emocion që edhe ju doni të përçoni lexuesi. Dhe ju doni të arrini që historia të mbetet e mbarsur dhe të merrni, ose konsideroni përgjithmonë, protagonistët e saj si miqtë e tyre.

Dhe pastaj duhen vetëm disa ditë që lexuesit ta rrëmbejnë atë. Une mezi më zgjati dy javë, dhe për shkak se unë kam qenë në distancë të momenteve të një leximi që, pra i dëshiruar, i mirë dhe i strukturuar shkëlqyeshëm, duhet të vazhdoni po ose po sa më shpejt që ta filloni.

Më ka ndodhur me dy të mëparshmit, kështu që si të mos jetë e njëjtë tani? Dhe harron? Harrojeni atë Vigo me shi, ai grykë gri e reve dhe deti i butë, ato kontrastet midis urbane dhe rurale? Harro mirësinë, thjeshtësinë, dhembshurinë dhe vetminë të melankolikut Leo Caldas? Qartësia dhe afeksioni i babai i tij? Për të padurueshme Santiago Losada? Për efektivin Klara Barcia? Komisionerit Soto? Harrojeni atë kafshë e egër nga Rafa Estévez, të cilët urrejnë të gjithë qentë në botë dhe të cilët është e pamundur të mos i adhuroni?

Jo, të gjithë ata personazhe të endura dhe të shfaqura aq mirë janë të paharrueshëm. Pelqej Histori dhe personazhet sekondar, dhe parcela kaq mirë i konceptuar dhe i thurur në të skenarët ashtu si protagonistë.

Fotografi: (c) Ediciones Siruela në Twitter.

Temat, personazhet, hobi i shkrimtarit

Villar e pranoi atë Isha i mbingarkuar. Por kjo është ajo që ndodh kur gjërat bëhen mirë, pa marrë parasysh sa zgjasin për të krijuar. Sigurisht, ajo që e pyetëm ishte se mos prit edhe 10 vjet per tjetrin novelë. Unë sigurisht që tashmë dua më shumë.

Ai vazhdoi duke komentuar mbi komplot i ri, personazhe dhe tema të këtij romani të tretë: i shumtë dhe i ndryshëm marrëdhëniet prind-fëmijë, vetmia në një qytet të mbushur me njerëz i cili, megjithatë, mund të tregohet bosh nga indiferencë ndaj të tjerëve siç janë të pastrehët dhe të pastrehët. Ose, në mjedisin më rural, refuzimi dhe frika ndaj atyre që gjoja janë i ndryshëm.

Ai gjithashtu foli për ato hobi informacion personal i secilit autor, siç është ai i tij lexoni me zë të lartë atë që shkruani pak a shumë dëgjues të afërt të cilët japin mendimin e tyre ose udhëzojnë ose thjesht dëgjojnë. Dhe në përgjigje të një pyetjeje nga gazetari, ajo komentoi se mundet shkruaj në të dy Galisisht dhe Spanjisht, sidomos dialogët. Dhe si atëherë ai vazhdon të lustrojë dhe t'i përshtatë përkthimet në tekstin përfundimtar.

Dhe sigurisht që ai foli për këtë humor që është edhe në romanet e tij. Kjo Retranca Galician që "ata na hedhin në lindje" dhe çfarë është kështu markë shtëpie. Një humor që shkëlqen më shumë për këtë kundërsulm mjeshtëror ndër të gjitha Karaktere Galician dhe ai që nuk është: Rafa Estevez.

Pika e fundit

Ishte faleminderit te sinqerte dhe te emocionuar familjes, miqve, redaktorëve dhe lexuesve për këtë kohë të pritjes dhe durimit me këtë punë të vetmuar dhe të brendshme që po shkruan. Një faleminderit që ishte reciproke nga redaktorët dhe, natyrisht, nga të gjithë të pranishmit.

Në të njohur nënshkrim Pasi mbaroi aktin, Villar na ndoqi me dashamirësi të tretur dhe të tij "Faleminderit" për lavdërimin tim, admirimin dhe falënderimet për historitë e tyre ishin prekja e mbarimit në një tjetër nga ato momente letrare që ju tashmë i ruani për mbetjet.

Trilogji

Sytë e ujit

Kush e njeh Vigon përtej banorëve të saj do ta ketë parë atë kulla banesore monstruoze i izoluar pranë një plazhi. Atje saksofonist, me sy të pastër goditës dhe të thirrur Louis Reigosa, shfaqen i vrarë me një viciozitet që tregon për një krim pasioni. Por jo nuk ka asgjë në skenën e krimit, as gjurmë këmbësh, as shenja të një lufte, as ndonjë lidhje personale për të dyshuar.

Plazhi i mbytur

Në këtë roman të dytë tashmë më të gjerë kemi gjetjen e kufoma e një njeriu në plazhin e Panxón. Ofshtë e Vetëm Castelo, Një marinar i cili shfaqet me duart e lidhura. Nuk ka dëshmitarë ose gjurmë të varkës së të ndjerit. Do të jetë një hetim shumë i vështirë, sepse të gjithë ngrenë dyshimet e tyre ose i devijojnë ato në shtigje tepër të komplikuara.
Nga kjo histori a përshtatje mjaft e mirë e filmit në 2015 që i vendosi fytyrat Caldas dhe Estévez në ato të Carmelo Gómez dhe Antonio Garrido.

Anija e fundit

Zhdukja e një vajze të re, Monica Andradevajza e një kirurgu të njohur që jeton në Tiranë, pranë Moa Moa, është përfshirë mister Nga fillimi. Kam punuar në Shkolla e Arteve dhe Mjeshtërisë Vigo, ai nuk kishte ndonjë arsye të dukshme për t'u larguar ose armiq që përbënin një kërcënim. Apo ndoshta po.

La hetim i plotë de Caldas y Estévez po ndërmerr hapa që duket se janë humbur në një mijë probabilitete dhe etiketime për të gjithë si të dyshuar. Përveç kësaj, jetët personale të dy policëve ata do të kenë shumë ndryshime që shumë lexues me siguri tashmë e kanë falënderuar.

duke përmbledhur

Nëse nuk e keni lexuar ende, duhet të filloni tani. Për të tijat cilësinë letrare dhe leximin e saj të shkathët sintaksë sa e përpunuar aq edhe e qartë. Gjithashtu për ata kapituj të shkurtër dhe prezantohet gjithmonë nga një markë e shtëpisë: kuptime të ndryshme të një fjale çfarë ka në to.

Por mbi të gjitha për shkak të kapacitetit dfutuni në një mjedis kaq të afërt, por të mjegullt dhe me një prekje magjike me të cilin shoqërohem gjithmonë Terra galike. Dhe rreth karaktere po, ata bëhen miq me ju që nga hera e parë që i takoni, nga ata që gjithmonë mendoni se do të doja të ishin të vërteta për vërtetësinë e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.