Pse pirateria e librave do të vdesë për 10 vjet?

Pirateria e librave do të jetë histori në 10 vjet me BlockChain

Pirateria e librave do të jetë histori në 10 vjet nga dora e teknologjisë.

Pirateria e librave vret kulturën. Nuk e afron atë me më të pafavorshmit, megjithëse kjo është një betejë në pritje që duhet të vazhdojë të luftohet: që shoqëria të përparojë, kultura duhet të jetë e disponueshme për të gjithë, nuk mund të jetë një e mirë luksoze. Nëse duam të jemi një shoqëri udhëheqëse dhe e drejtë, kultura, si shëndeti, duhet të jetë një e mirë e përbashkët.

Zyra e shkrimtarit është profesionale. Çdo shkrimtar synon të bëjë një botë më të mirë me veprat e tij, duke i sjellë lexuesit imagjinatë, mendim apo njohuri, por shkrimtarët duhet të mbijetojnë. Nëse pirateria fiton, kultura vdes. 

Besimi dhe mbijetesa.

Ne mbijetojmë sepse kemi besim. Shoqëria ekziston sepse besimi ekziston: çdo ditë ne vendosim jetën tonë dhe të atyre që duam më shumë në duart e shumë njerëzve, shumica e të cilave ne as nuk e dimë: Ne drejtojmë makina sepse besojmë se shoferi pranë nesh do të respektojë rregullat. Ne hamë ushqimin që blejmë në supermarket sepse kemi besim se nuk do të helmohet. Ne hipim në aeroplan sepse kemi besim se piloti është një profesionist i përgjegjshëm. Ne i çojmë fëmijët tanë në çerdhe sepse kemi besim se ata do të kujdesen mirë dhe kështu të gjitha veprimet jetësore të përditshme që ne bëjmë çdo ditë.

Besimi është çelësi i jetës. Kjo është arsyeja pse ne tmerrohemi kur dikush e tradhton atë dhe ndodh një tragjedi: një shofer i dehur, një vrasës, një mësues i çoroditur ose një ngarkesë e qumështit të infektuar të foshnjës. Ato janë situata që heqin shpirtin tonë dhe gjenerojnë impotencë, tradhtojnë atë që na mban gjallë.

Nëse shkrimtarët nuk kanë besim se do të jenë në gjendje të sigurojnë jetesën nga vepra e tyre, ata do të ndalojnë së shkruari dhe pastaj, nuk do të ketë kulturë për askënd: Shkrimet do të qëndronin në duart e disa autorëve të menaxhuar nga shumëkombëshe ose subjekte politike dhe kjo do të thoshte fundi i lirisë. Ruajtja e shkrimtarëve të pavarur është garantimi i lirisë së shprehjes.

Nga do të vijë zgjidhja?

E teknologjisë. E diçkaje të quajtur Blockchain. Ne nuk do të humbasim në hollësitë teknike se si funksionon, edhe pse nëse dikush është i interesuar, mund të më kontaktojë.  Blockchain është një gjurmues që grumbullon informacionin e secilës lëvizje që bën atë që ndjek.

Besimi shoqëror në internet: garancitë?

Besimi shoqëror në internet: garancitë?

Pirateria e librave ose muzikës është vetëm një nga shumë aplikacionet që ka kjo teknologji që tashmë kanë filluar të përdoren, pse jo? Në transaksionet financiare. Ashtu siç mbron dhe gjurmon paratë, Blockchain do të mbrojë dhe gjurmojë në mënyrë progresive gjëra të tjera. Nuk e di ku është kultura në listën e pritjes teknologjike, por lajmi i mirë është se herët a vonë do të vijë. Ajo që arrin kjo teknologji është marcar çdo kopje, çdo shkarkim që bëhet nga një libër dhe ndiqeni derisa të shkatërrohet. Çfarë do të thotë kjo? Ne, lexues, ne do të blejmë një libër dixhital, ne do ta lexojmë atë, dhe kur të kemi mbaruar, ne mund ta rishitim atë në tregun e dorës së dytë ose ta dhuroj, sikur të ishte një libër në letër. Kjo teknologji e gjurmimit do të zbulojë çdo hap që ndërmerr kopja e librit: nëse shitet një mijë herë, ne do të jemi në gjendje të dimë në çdo kohë se kush e ka blerë atë, në cilën datë dhe për sa para. E njëjta gjë do të ndodhë me muzikë, filma, lojëra video ose çdo gjë tjetër që mund të shkarkojmë.

Ne do të shohim këtë teknologji duke ndjekur investimet, aksione, bono, regjistra publik, sigurime, duke i dhënë besim publikut më të besueshëm sesa një noter, madje duke zëvendësuar sistemin tradicional zgjedhor të shkuarjes në votime.  Në një shembull të përditshëm, nëse duam blej një shtëpi, një moment shumë i rëndësishëm në jetën tonë pasi do të na hipotekojë për tridhjetë vjet, ne do të dimë kur është ndërtuar, kush e bleu atë, nëse bëri apo jo reforma, nga çfarë përbëheshin, nëse komuniteti ka borxhe, nëse ka kanë qenë derdhje, nëse ka prishje të përsëritura në shtëpi ose në vendet e përbashkëta, nëse është marrë me qira ose nëse një fqinj ka një ankesë ndaj zhurmës. Të gjitha ato informacione së bashku kur gjejmë një shtëpi që ne mendojmë ta blejmë. E njëjta gjë do të ndodhë nëse na intereson blej një makinë të dorës së dytë, Ne do të njohim të gjithë pronarët që kanë pasur makinën, mirëmbajtjen, prishjet e përsëritura ose jo, nëse ka pasur një aksident ose nëse është vjedhur, ndryshimet e gomave, sigurimi ... gjithçka që ka ndodhur në jetën e dobishme të makinës . Dhe ne mund ta konsultojmë atë nga shtëpia jonë.

Kur i kemi të gjitha informacionet, besimi pushon së qeni një akt besimi dhe bazohet në fakte reale. Kështu arrihet një shoqëri më e mirë dhe më e drejtë.

Kur besimi teknologjik do të jetë pjesë e jetës sonë të përditshme?

Dhjetë vjet ekspertë thonë se do të duhet të përhapet në të gjitha gjërat e përditshme të jetës sonë. Dhjetë vjet deri në fund të piraterisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Salla e Leximit e Juan Carlos Ocampo Rodríguez (Pnsl) "Veracruz 500 vjet" dijo

  Urime Ana Lena.

  Ju arritët në palcën e kockave dhe gjithashtu "me kripë dhe limon në të verdhën e verdhë".

  Fatkeqësisht, kinezët janë ekspertë në pirateri dhe plagjiaturë editoriale, në bashkëpunim si rezultat i çmimeve të larta të librave në tregun origjinal të botuesve.

  «... Kohë pas kohe më duhet të nuhas detin, ...» (sic)

  Mirë se vini në Veracruz, Ver., Meksikë, një mbyllje e përvjetorit të 500-të kur Hernán Cortés mbërriti dhe zbriti në 1519, në plazhet e Chalchihuecan, (ujërat me ngjyrë jade, jeshile).

  E përsëris veten në korrespondencën e vëmendjeve tuaja të bukura.

 2.   Maria Briceño dijo

  Profecitë për "fundin e gjërave" shpesh përfundojnë në mite. Mbi të gjitha, 20 vjet më parë ata parashikuan fundin e letrës dhe librit, zhdukjen e lëndëve djegëse fosile dhe të paktën tre apokalipsa. Ashtë një analogji shumë e fortë, por është mënyra ime të them se nuk mendoj se ka ndonjë mënyrë për t'i dhënë fund piraterisë. Pirateria përparon dhe azhurnohet. Nëse Blockchain do të mbulonte shkarkimet e çdo lloji të materialit në Internet, do të krijohet një softuer që lejon prerjen e zinxhirit të mbledhjes së informacionit dhe njerëzit mund të përdorin materialet ashtu si dëshirojnë pa u monitoruar.

  Nga ana tjetër, të thuash se pirateria vret kulturën është një ekzagjerim. Kultura është aq e gjerë, shumëplanëshe, e pamatshme, sa që është pjesë e një shkëmbimi që përfshin të gjithë ne si shoqëri, nuk është e lidhur me shfrytëzimin e pronës, edhe nëse duan të na bindin të gjithëve se është. Të drejtat e pronës duhet patjetër të respektohen dhe mbrohen, por pa paragjykuar atë që referohet në artikull si "më e pafavorshmja", sepse po, për fat të keq kjo shoqëri nuk është e drejtë, dhe as të gjithë nuk kemi të njëjtën qasje në kulturë apo shëndetësi, madje as arsim, prandaj është për të ardhur keq që një person nuk ka një mënyrë për të blerë një libër dhe për këtë arsye vendos të përdorë një shkarkim të paligjshëm. Për mua është një problem shoqëror, jo aq i besimit dhe as i kërkimit të metodave të kontrollit dhe ndjekjes. Ato që vrasin piraterinë, janë interesat monetare të shfrytëzimit të të drejtave për një vepër.

  Boshllëqet vazhdojnë të hapen gjithnjë e më shumë, kultura lufton për t'u përhapur dhe për të mos u harruar, autorët kanë më shumë platforma për të reklamuar veprat e tyre, por nëse besohet se duke ndjekur krijimet e tyre ata do t'i parandalojnë ata të piratohen ... po jeton nën profecitë e fundit të botës, është të jetosh një mit të pakujdesshëm.

 3.   Ana Lena Rivera Muniz dijo

  Faleminderit për mendimin tuaj, i kënaqur që keni pikëpamje të ndryshme. Ndoshta një artikull i ardhshëm do të dalë nga kjo: Unë jam plotësisht i bindur se teknologjia do ta sjellë kulturën më afër të gjithë njerëzve, duke filluar me bibliotekat dixhitale publike, ku ne mund të pajtohemi dhe të shkarkojmë një numër të kufizuar librash në të njëjtën kohë, pa asnjë kufizim kohor, të lexuar dhe kthehu. Do të jetë më e lehtë të kemi një shumëllojshmëri shumë më të plotë të librave sesa ajo aktuale, pasi ka gjithnjë e më shumë vepra që botohen vetëm në format elektronik dhe shumë vepra të shtypura në letër po rikuperohen në format dixhital. Jam plotësisht dakord me ju: essentialshtë thelbësore që kultura të jetë në dispozicion për të gjithë, trajnimi është baza e përparimit dhe paqes, dhe unë besoj se kjo do të jetë një e ardhme jo shumë e largët.