Lorena Franco. 11 pyetje për autoren e Ella Di

Sot flas me Lorena Franko, autori dhe aktorja pjellore e Barcelonës, konsiderohet mbretëresha e re e të ashtuquajturës noir shtëpiak. Përgjigju për mua Pyetje 11 rreth tyre librat e preferuar, karrierën e tij, hobet e tij, autorët e tij, projektet e tij dhe lajmet që ai ka planifikuar. Nga këtu ju falënderoj për pjesëmarrjen tuaj të mirë dhe kohën e kaluar.

 1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar?

Nuk e mbaj mend saktësisht se cila ishte e para, megjithëse lexova shumë nga shtëpia botuese El Barco de Vapor, e cila ishte ajo me të cilën fillova. Dhe gjithashtu ato të Estera dhe bota e saj, Princi i Vogël...

 1. Dhe historia e parë që keni shkruar?

Në fillim ai shkruajti tregime. Histori të shkurtra, fantastike... por si historia e parë, duke hyrë plotësisht në aspektin e shkrimit, kjo ndodhi në 2008 me Përrallë e dy shpirtrave, e cila mund të gjendet në Amazon, megjithëse mendoj se stili im i të shkruarit ka ndryshuar shumë që nga ajo kohë.

 1. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Tërheqësi në thekërnga JD Salinger. Për një kohë të gjatë ishte një nga librat e mi të preferuar dhe më bëri përshtypje se si arrin të pasqyrojë thelbin e përhershëm të adoleshencës (në këtë rast vitet 40), me përrallat dhe papërsosmëritë e tij, dhe një rrëfim në vetën e parë që e bën atë më reale, duke hyrë plotësisht në histori dhe ngjarjet e saj. Ndjenjën e vetmisë, keqkuptimin, dyshimet, kontradiktat, reflektimet dhe, mbi të gjitha, mënyra sesi rrëfehet, kishte një ndikim në mënyrën time të të kuptuarit të letërsisë dhe gjithashtu në mua në atë kohë.

 1. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Kam disa Shkrimtarët e preferuar, shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri për sa i përket rrëfimit dhe lëndës, por ata kanë arritur të më bëjnë të lexoj secilin prej titujve që kanë lëshuar dhe, në rastin e tanishëm, ata do të bëjnë.

JD Salinger, Thomas Mann, Vivian Gornick, Margaret Atwood, Joël Dicker, Ernest Hemingway, BA Paris, Liane Moriarty… Epo, lista është mjaft e pafund.

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Tani për tani, duke e vendosur veten në një roman aktual, Marcus Goldman, shkrimtari i E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebertnga Joël Dicker. Edhe pse si shkrimtar zakonisht e vë veten në vendin e grave, unë e dua jetën që Marcus ka në trillim; është karizmatik dhe real, i arritshëm dhe i paarritshëm në të njëjtën kohë. Ai më duket si një personazh i shkëlqyer.

 1. Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Jo shumë, me të vërtetë. Në kohën e shkrimit, nëse nuk e bëj jashtë, më duhet dritare para dhe heshtja. Mbi të gjitha Silencio dhe një dozë e mirë e caffeine. Nuk kam hobi për të lexuar; Kam lexuar kudo, ulur, në këmbë, në shtëpi, në metro, me zhurmë, pa zhurmë ...

 1. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Momenti im i preferuar te shkruash është nga në mëngjes dhe disa orë në pasdite / mbrëmje, idealisht në shtëpi. Në mi zyrë është aty ku duhet të përqendrohem dhe të gjej frymëzim. Për të lexuar, në çdo kohë, megjithëse zakonisht e bëj më shumë pasdite / mbrëmje.

 1. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Nuk ka asnjë në veçanti, të vërtetën. Autorët klasikë dhe aktualë kanë ndikuar tek unë. Unë mendoj se Tërheqësi në thekër është akoma shumë e pranishme tek unë dhe, në respekt të disa autorëve, referencat në romane kriminale si Agatha Christie ose Mary Clark Higgins më kanë bërë të shoh se si më pëlqen dhe përthith misteri, si kur lexoj, ashtu edhe kur filloj të krijoj një histori dhe të shkruaj . Sot jam më pak me ndikim, Më tërheqin më shumë instiktet e mia pasi kam "eksperimentuar" shumë dhe me zhanre të ndryshme dhe kam gjetur stilin tim si autor.

 1. Zhanret tuaja të preferuara?

Ato që shkruaj. Puna ime në Amazon me punën time në botim dallohet nga dy zhanre që, nëse nuk do të më pëlqenin, do të ishte e pamundur t'i punoja. Unë jam i hipnotizuar nga tema e udhëtimi në kohë, rrëfimi bashkëkohor dhe romantik, por jo gjithçka përqendrohet në një histori dashurie. Dhe, nga ana tjetër, thriller psikologjik, roman krimi dhe mister, e cila është ajo që unë shkruaj për botuesit dhe ndërkombëtarisht, aktualisht me Sferën e librave. Në shkurt 2019, gati dy vjet më vonë Ajo e di atë (Ediciones B) mbërrin një thriller i ri.

 1. Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

Unë kam mbaruar së lexuari Nusja cigane nga Carmen Mola dhe tani do te filloj te lexoj Së fundmi, zemranga Margaret Atwood.

Unë jam duke punuar në histori të ndryshme, duke punuar në redaktimi të romaneve të shkruara tashmë me temën e udhëtimit në kohë dhe një tjetër i rrëfimit bashkëkohor për të publikuar në Amazon midis këtij viti dhe tjetrit, dhe, nga ana tjetër, duke përgatitur një thriller i ri dhe me idenë e një tjetri shumë të mbërthyer në kokë.

 1. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Hyrja në skenën botuese gjithmonë ka qenë komplekse, ka më shumë shkrimtarë sesa lexues. Sidoqoftë, tani një autor ka pika të tjera të tilla si vetë-botimi në platforma aq të fuqishme sa Amazon, dhe me mundësinë që ajo të arrijë lexuesit në të gjithë botën dhe që kjo histori të mos mbetet e mbyllur në një sirtar. Në rastin tim nUnë kurrë nuk kam shkuar në kërkim të një botuesi ose të paraqes një dorëshkrim, nuk kam pasur nevojë të përballem me "jo" -në e tmerrshme, sepse më pëlqente tema e vetë-botimit Dhe, në fakt, më pëlqen aq shumë sa vazhdoj të ndërthur mënyrën e botimit të një romani ose tjetrit sipas zhanrit. Po me të vërtetë, Unë inkurajoj të gjithë shkrimtarët, ato histori të shkëlqyera që një botues nuk mund të refuzojë, të përpiqen dhe të mos heqin dorë. Asgje nuk eshte e pamundur. Ka, si gjithçka në jetë, me shpresë. E kam parë.

Rreth Lorena Franco


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Susana dijo

  Intervistë e shkëlqyeshme. Kam lexuar disa libra nga kjo autore sepse më parë unë tashmë e njihja aspektin e saj si aktore dhe isha kurioze të shihja se si shkruajti ajo. Të gjithë librat që kam lexuar më kanë pëlqyer shumë. Mendoj se ai ka një stil të shkëlqyeshëm, të ndryshëm dhe aktual, dhe një të ardhme premtuese në letërsi.