William Butler Yeats. 153 vjet të poetit të madh irlandez. 6 poezi

William Butler Yeats është një nga poetët më të mëdhenj të Irlandë dhe sot është e tij ditëlindje. Ai ishte gjithashtu një dramaturg dhe një nga figurat më përfaqësuese të rilindjes letrare irlandeze. Ai ishte gjithashtu në politikë dhe shërbeu si senator. Në 1923 ai mori Çmimi Nobel në Letërsi. Shko 4 poezi të tij për të festuar përvjetorin e tij.

William Butler Yeats

Lindur në Dublin, kur lexoi fjalimin e tij të pranimit të Nobelit në Akademinë Mbretërore Suedeze Yeats deklaroi të bënte ashtu si flamur i nacionalizmit irlandez dhe pavarësisë kulturore irlandeze. Dhe është se haloja mistike që rrethoi këtë autor kishte shumë të bënte me interesin dhe lavdërimet e tij që e bënë mitologji epike dhe keltike të tokës së tyre.

Në fakt ai kishte kontakte me ezoterizmi të kohës dhe ishte pjesë e urdhrit sekret Agimi i Artë, megjithëse më vonë e braktisi atë. Themeluar Teatri Abbey dhe Teatri Kombëtar Irlandez, të cilën ai e drejtoi gjatë gjithë jetës së tij, i frymëzuar nga traditat kelte dhe legjendat e lashta popullore.

Furgon 6 poezi të tij për ta kujtuar atë ose për t'ia paraqitur të paditurit në punën e tij: Kur te jesh plakKush ëndërroi që bukuria të kalonte si një ëndërr?Ai kujton bukurinë e harruar Dashuria e pare, Jepjani të dashurit tuaj disa vargje y Vera hyn në gojë.

6 poezi

Kur te jesh plak

Kur të jesh plak dhe gri dhe i lodhur
dhe duke tundur kokën pranë zjarrit merrni këtë libër,
dhe lexo ngadalë, duke ëndërruar vështrimin e butë
që sytë tuaj dikur kishin, me hijet e tyre të thella;
sa adhuruan momentet tuaja të hirit të gëzueshëm,
dhe ata e donin bukurinë tënde me dashuri të rreme ose të vërtetë;
por një njeri e donte shpirtin pelegrin në ty,
dhe i desha hidhërimet e fytyrës tënde që ndryshonte.
Dhe duke u mbështetur në shkëlqimin e trungjeve,
murmurisni, pak i trishtuar, si iku dashuria,
si fluturonte shumë larg maleve,
dhe e fshehu fytyrën e tij midis një mori yjesh.

***

Kush ëndërroi që bukuria të kalonte si një ëndërr?

Kush ëndërroi që bukuria të kalonte si një ëndërr?
Për këto buzë të kuqe, me gjithë krenarinë e tyre të lodhur,
aq të trishtuar tashmë, sa nuk është çudi që ata mund të parashikojnë,
Troy na la me një flakë funereale dhe të dhunshme,
dhe bijtë e Usna na kanë braktisur.

Ne parakalojmë, dhe bota e ngarkuar parada me ne
Midis shpirtrave të njerëzve, të cilët i japin lamtumirë dhe heqin dorë nga vendi i tyre
si ujërat e zbehtë në garën e tyre të akullt;
Nën yjet që kalojnë, shkumë nga qielli,
vazhdo të jetosh këtë fytyrë të vetmuar.

Përkuluni, kryeengjëj, në vendbanimin tuaj të zymtë:
Para se të ekzistonit dhe para se të rrihte zemra,
e bërë dhe e sjellshme ajo qëndroi pranë fronit të tij;
Bukuria e bëri botën një rrugë me bar
që Ajo të vërë këmbët e saj endacake.

***

Ai kujton bukurinë e harruar

Duke të rrethuar në krahët e mi,
E mbaj kundër zemrës time atë bukuri
ka kohë që është larguar nga bota:
vendosi kurora që hodhën mbretërit
Në puse fantazmë, ushtri që ikin;
histori dashurie të endura me fije mëndafshi
nga zonja ëndërrimtare, në pëlhura
që ushqeu molën vrasëse:
trëndafila të kohërave të humbura,
që zonjat gërshetuan në flokët e tyre;
zambakë të ftohtë shiu që mbartnin vajzat
përmes korridoreve të zymta të shenjta,
ku ngriheshin mjegullat e temjanit
dhe se vetëm Zoti mendoi:
që nga gjoksi i zbehtë, dora e vonuar,
ata na vijnë nga toka të tjera më të rënda nga gjumi.
Dhe kur psherëtin mes puthjeve
Dëgjoj që Bukuroshja e bardhë gjithashtu psherëtin
për atë orë kur gjithçka
duhet konsumuar si vesa.
Por flakë mbi flakë dhe humnerë mbi humnerë,
dhe fron mbi fron e gjysmë në ëndrra,
mbështetur shpatat e tyre në gjunjët e tyre të hekurt,
fatkeqësisht ata mbledhin mistere të mëdha të vetmuara.

***

Dashuria e pare

Megjithëse ishte ushqyer, si hëna endacake,
për foshnjën vrasëse të së bukurës,
ajo eci pak, u skuq pak,
dhe u ndal në rrugën time,
derisa mendova se trupi i saj
ajo strehonte një zemër të gjallë dhe njerëzore.

Por meqë dora ime e preku atë
dhe gjeta një zemër prej guri,
Kam provuar shumë gjëra
dhe asnjëri prej tyre nuk punoi,
pasi ajo bëhet çmendur
dora që udhëton në hënë.

Ajo buzëqeshi dhe kështu më transformoi,
U bëra i paaftë
duke folur vetëm, duke folur vetëm,
me mendje boshe
që qarku qiellor i yjeve
Kur hëna po endet

***

Jepjani të dashurit tuaj disa vargje 

Mbërtheni flokët me një kunj të artë,
dhe marr ato gërsheta endacake.
I kërkova zemrës sime të bëja këto vargje të dobëta:
ai punonte në to ditë pas dite
një ndërtesë e trishtuar bukurie
me mbetjet e betejave nga kohërat e tjera.

Vetëm duke ngritur margaritarin nga dora juaj,
përfundoni flokët tuaj të gjatë dhe psherëtimë,
zemrat e burrave rrahin dhe digjen;
dhe shkuma si një qiri mbi rërën e errët
dhe yje që fluturojnë në qiell me vesë,
ata jetojnë vetëm për të ndriçuar këmbët tuaja që kalojnë.

***

Vera hyn në gojë 

Vera hyn në gojë
Dhe dashuria hyn në sy;
Kjo është gjithçka që dimë vërtet
Para se të plakesh dhe të vdesësh.
Kështu e sjell gotën në gojën time,
Dhe unë të shikoj ty, dhe psherëtimë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel de Urbion dijo

  Dashuria hyn në zorrë
  me valë të quajtura ndjenja
  Ka sy që nuk shohin dhe nuk mashtrohen
  kur dashuria vjen e ëmbël me erën.