Librat më të mirë për të lexuar këtë festë

Librat më të mirë për të lexuar këtë festë

Me ardhjen e gushtit, daljet në vendin tonë rriten lart dhe, bashkë me ta, libra të mirë për të lexuar nën ombrellën dhe përpara një deti blu frymëzues. Këto librat më të mirë libra për të lexuar këto festa ato bëhen propozimet më të mira për t'u çlodhur dhe udhëtuar në vende të tjera përmes faqeve të saj.

Përralla e Shërbëtores nga Margaret Atwood

Përralla e Shërbëtores së Margaret Atwood

Pas përfundimit të një sezoni të dytë (dhe intensiv) të Përralla e Shërbëtores, thellohuni në origjinën letrare të asaj që është një nga seriali me i mire i momentit mund të rekomandohet shumë. Seria Hulu është frymëzuar nga romani homonim nga shkrimtarja kanadeze Margaret Atwood botuar në vitin 1985 dhe u përqëndrua në jetën në Gileadë, një shtet totalitar ku pak gra pjellore të sistemit të vjetër përdoren si skllave seksi. Megjithëse libri mbulon vetëm sezonin e parë të serisë, lundrimi në faqet e tij mund të bëhet alternativa më e mirë kur bëhet fjalë për të kuptuar edhe më mirë potencialin e këtij fenomeni televiziv.

Doni te lexoni Përralla e Shërbëtores?

Familja ime dhe kafshë të tjera, nga Gerald Durrell

Familja ime dhe kafshë të tjera nga Gerald Durrell

Zoolog dhe natyralist, Durrell iu drejtua letërsisë për të na paraqitur me të famshmin «trilogji e korfuzit«, Nga të cilat kjo Familja ime dhe kafshët e tjera Theshtë e famshme dhe argëtuese nga të gjithë. I vendosur në ishullin grek të Korfuzit, ku autori kalonte verën çdo vit, libri është një analizë e familjes së tij të çmendur përmes më të voglit të fëmijëve të tij, një djali që adhuron kafshët e tij dhe i portretizon ato si personazhe po aq të vlefshëm brenda punojnë Një libër i butë, i lehtë dhe freskues për të lexuar në karrigen gjatë këtyre javëve të pushimeve.

Zhdukja e Stephanie Mailer, nga Joël Dicker

Zhdukja e Stephanie Mailer nga Joël Dicker

Një nga librat më të shitur aktualisht Isshtë romani i fundit nga Dicker, fitues i çmimeve të tilla si Goncourt des Lycéens ose Çmimi i Madh për një Roman të Akademisë Franceze. Një thriller i jashtëzakonshëm që fillon në 1994, kur një kryetar bashkie dhe familja e tij vriten së bashku me një grua. Dy oficerë policie të Nju Jorkut, Jesse Rosenberg dhe Derek Scott, po hetojnë çështjen, megjithëse një gazetar i quajtur Stephanie Mailer zbulon 20 vjet më vonë se të dy hetuesit ishin gabuar si vrasës. Ditë më vonë, gruaja e re zhduket. Tronditës.

Zhdukja e Stephanie Mailerështë një nga librat më të mirë për të lexuar këto pushime.

Mënyra të tjera të përdorimit të gojës tuaj, nga Rupi Kaur

Mënyra të tjera për të përdorur gojën e Rupi Kaur

Duke pritur për çfarë libri i dytë i Rupi Kaur, Dielli dhe lulet e tij, do të botohet në Spanjisht në fund të Gushtit të këtij viti, pushimet mund të bëhen rasti më i mirë për të zbuluar daljen e tij të parë: Mënyra të tjera për të përdorur gojën tuaj. Lindur në Instagram, kjo përmbledhje poezish bëhet një udhëtim i shkurtër, por i thellë në emocionet e autores së saj, një poete kanadeze me origjinë indiane e cila rrëfen vizionin e saj të feminizmit, familjes ose imigracionit me një ndjeshmëri ekstreme. Lehtë dhe ideale për t’u larguar nga media sociale për disa orë.

Oqeani Afrika, nga Xavier Aldekoa

Afrika e Oqeanit nga Xavier Aldekoa

Udhëtimet ju ftojnë të udhëtoni, dhe edhe nëse e keni të qartë që jeni në destinacionin tuaj të pushimeve 2018, gjithmonë mund ta lejoni veten të vizitoni vende të tjera në botë pa u larguar nga plazhi. Një nga propozimet më të mira është ky libër nga Xavier Aldekoa, një gazetar i cili për më shumë se 10 vjet ai ka udhëtuar në të gjithë kontinentin Afrikan duke përshkruar vështirësitë dhe gëzimet e tij, kontrastet e atij "oqeani" të madh ku jemi dëshmitarë të negociatave për pajën e një të riu të Afrikës së Jugut ose kryqëzatës së urisë të banorëve të Somalisë, dy shembuj të realitetit të një vendi sa interesant sa është injoruar.

Udhëtoni nëpër Afrika e Oqeanit.

Bijat e Kapitenit, nga María Dueñas

Vajzat e kapitenit të María Dueñas

Romani i fundit nga María Dueñas, Bijat e Kapitenit, është bërë një nga të fundit dhe më të shumtët lansimet e suksesshme të shtëpisë botuese Planeta. Një roman joshës i vendosur në New York në vitin 1936, kur vdekja e pronarit të një shtëpie ushqimore Spanjolle, Emilio Arenas, shtyn vajzat e tij trime Victoria, Mona dhe Luz të bëjnë rrugën e tyre nëpër një qytet rrokaqiejsh kaq të ndryshëm nga Spanja e asaj kohe .

Tregime për të kuptuar botën, nga Eloy Moreno

Tregime për të kuptuar botën e Eloy Moreno

Me siguri shumë prej jush po udhëtojnë me fëmijë këto pushime, më shumë se arsye e mjaftueshme për t'i rekomanduar këtoTregime për të kuptuar botën nga Eloy Moreno. Me shume se 22 botime në letër të botuara pas shpinës së tij, ky grup i 38 tregime Do t’i bëjë të vegjlit të mendojnë, duke filluar nga premisat aq të thjeshta sa edhe ato universale. Ideal për fëmijët nga 5 deri në 6 vjeç, libri gjithashtu bën një kopje perfekte për të rriturit që kërkojnë të kthehen në fëmijëri dhe të cilët, veçanërisht, preferojnë t'u tregojnë histori fëmijëve të tyre sesa t'u tregojnë atyre video në YouTube. E nevojshme dhe shumë e rekomanduar.

Wuthering Heights, nga Emily Brontë

Wuthering Heights nga Emily Brontë

Në një verë ku 200 vjet nga lindja e Emily BrontësPër të hyrë në veprën e tij më të madhe, Wuthering Heights, na duket më e mira e argëtimeve. I vendosur në fshatin unik të Yorkshire, romani tregon për dashurinë e stuhishme midis Heathcliff, një i ri i adoptuar nga Earnshaws, i cili ka lëshuar në të një personalitet të vrazhdë dhe hakmarrës dhe Catherine Earnshaw, vajza e Earnshaw. Konceptuar nën një strukturë të re për kohën në formën e matryoshka letrare, Lartësitë Wuthering është një nga vepra të mëdha të të gjitha kohërave megjithë keqkuptimin që pësoi gjatë botimit të tij në 1847.

Thirrja e fisit, nga Mario Vargas Llosa

Thirrja e fisit nga Mario Vargas Llosa

Libri i fundit i Vargas Llosa, botuar marsin e kaluar, zhytet në mendjen e fituesit të Çmimit Nobel për të na treguar për të gjitha elementet, përvojat dhe ndikimet që përbënin universin e veçantë të autorit të Pantaleón dhe Vizitorëve. Autorët pëlqejnë José Ortega y Gasset, Karl Popper ose Isaiah Berlin kaloj në këtë udhëtim të veçantë përmes mendimit të një shkrimtari peru-spanjoll të zhgënjyer nga katastrofat politike dhe sociologjike të kontinentit të tij origjinal.

Doni te lexoni Thirrja e fisit?

Cilin nga këta libra për të lexuar këto pushime do të zgjidhnit? A e keni tashmë një?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.