Hávamál-i. Poema e mësimeve të Odin. 25 porosi

1. Ilustrim nga Georg von Rosen.
2. Ilustrimi nga WG Collingwood (1908)

Përkthimi fjalë për fjalë i Hávamál është «Fjalët e Më të LartitLigjërimi i Më të Lartit». Isshtë një nga poezitë që i përkasin Edda poetike, një koleksion i poezi shkrime në verën e vjetër që mbahen në Dorëshkrim mesjetar Islandez i njohur si Codex Regius. Kështu që sot flas pak për të dhe zgjedh 25 nga këto këshilla diktuar pjesërisht nga Odin sepse ... çfarë është kjo jetë pa një viking në rregull dhe e arsimuar mirë?

Havamál

Kjo përmbledhje me poezi ndryshon në ton dhe në formë narrative. Është një përmbledhje e madhe e mençurisë skandinave, ku disa këshilla për gratë, miqtë, sjelljen në bankete, para mysafirëve, kur shkojnë në një udhëtim, standardet e mikpritjes, një detyrë e shenjtë për popujt nordikë, dhe çështje të tjera, si dhe aventurat e odin.

Dua të them, çfarë mund të jetë një lloj Manuali i Vikingut të Mirë ose disa Tabela të Ligjit të Odinit, siç janë shkruar disa vargje nga këndvështrimi i perëndisë supreme skandinave. Përmbajtja, për më tepër, janë të dyja praktike si metafizike, është përkthyer në shumë gjuhë dhe ka shumë versione të ndryshme.

Këto janë 25 nga porositë e saj.

 1. Njeriu që është para pragut të tjetrit duhet të jetë i kujdesshëm para se ta kapërcejë atë, shikoni me kujdes rrugën e tij: kush e di paraprakisht se cilët armiq mund të jenë ulur duke e pritur në dhomën e ndenjes?
 2. Brohoritje pritësit! Një mysafir ka hyrë. Ku është të ulesh? I pamatur është ai që para portaleve të panjohura i beson fatin e tij të mirë.
 3. Zjarri u nevojitet atyre që sapo kanë hyrë në gjunjë, nga ushqimi i ftohtë dhe rrobat e pastra, ai që ka udhëtuar nëpër male.
 4. Uji gjithashtu, kështu që ju mund të lani para se të hani, peshqir dhe mirëseardhje të ngrohtë, fjalë të sjellshme, heshtje respektuese që të mund të tregoni për aventurat tuaja.
 5. Mendja ka nevojë për ata që udhëtojnë shumë larg, rezulton lehtë në shtëpi. Njeriu me mend të ulët shpesh është objekt i të qeshurit nëse ai ulet në tryezë me të urtët.
 6. Një burrë nuk duhet të mburret kurrë me njohuritë e tij, më mirë të jetë i kursyer në fjalën e tij kur një njeri i mençur vjen në shtëpinë e tij: ju kurrë nuk keni një mik më besnik se mendja e madhe.
 7. Vizitori duhet të jetë i kujdesshëm kur arrin në banket, të jetë i qetë dhe të dëgjojë, veshët e tij të vëmendshëm, sytë e tij të gatshëm: kështu e mbron njeriu i mençur veten.
 8. Lum njeriu që në jetën e tij favorizohet me lavdërimin dhe vlerësimin e të gjithëve; këshilla të këqija shpesh jepen nga ata me zemër të lig.
 9. Lum njeriu që jeton me lavdërim dhe dije që gëzon; këshillat e liga shpesh merreshin nga zemra e keqe e një të vdekshëm.
 10. Nuk ka barrë më të mirë për të bërë rrugën sesa shumë mendje të shëndoshë; Wealthshtë pasuria më e mirë, me sa duket, në një tokë të çuditshme, mbron nga mjerimi.
 11. Nuk ka barrë më të mirë për ta bërë rrugën sesa shumë mendje të shëndoshë; ushqimi më i keq për rrugët është dëshira e tepërt për pije alkoolike.
 12. Birra kaq e mirë nuk është për askënd aq e mirë sa thonë, sepse gjithnjë e më shumë ndërsa njeriu pi gjykimin e tij e humbet.
 13. Thirrja e harrit të harresës ajo që del në banket, gjykimi i njerëzve vjedh; Në pasurinë e Gunnlöd unë u burgosa në pendët e atij zogu.
 14. Isha i dehur, isha i dehur atje ku Fjalar i mençuri; Ishte i dehur mirë nëse pas festës gjyqi i burrave kthehet.
 15. I heshtur dhe i zhytur në mendime është biri i një mbreti dhe i patrembur në luftë; i lumtur dhe i lumtur qoftë çdo njeri deri në ditën kur vdes.
 16. Kretini pret të jetojë përgjithmonë nëse shmang hyrjen në grindje, por pleqëria i jep pak pushim nëse heshtat.
 17. Budallai hap sytë e mëdhenj kur vjen për vizitë, shpërndan ose nuk thotë asnjë fjalë; menjëherë më pas, nëse pini një pije, tashmë keni gjykim të mirë.
 18. Vetëm ai që udhëtoi larg dhe nëpër shumë vende e di me çfarë gjykimi qeveris secila mendje akute.
 19. Mos u ngjitni në brirë, të pini me kujdes lëndën, të flisni nëse është e nevojshme, ose të heshtni; Askush nuk do t'ju akuzojë për ngathtësi nëse shkoni të flini shpejt.
 20. Grykësi që gjykimi nuk di të përdorë i ha dhe i shkatërron jetën; Barku i një njeriu budalla është një tallje mes njerëzve të matur.
 21. Blegtoritë e dinë mirë kur të shkojnë në shtëpi dhe ata largohen nga kullota; por asnjë nocion ka budallai se sa i bie në bark.
 22. Njeriu mesatar dhe mesatar qesh me asgjë; por ai nuk e di, dhe do të duhej të dinte, çfarë gabimesh ka gjithashtu.
 23. Një njeri i paarsimuar zgjuar natën kalon duke menduar për ndonjë gjë; kështu, ai është i rraskapitur kur vjen mëngjesi, mjerimi i tij mbetet i njëjtë.
 24. Një njeri injorant mendon se ata janë miq që qeshin me të; ajo që ai nuk e di është se ata flasin keq për të nëse ai ulet midis të mençurve.
 25. Një njeri injorant që janë miq që qeshin me të; këtu është ajo që ai shikon kur ka një proces gjyqësor: se pak flasin për të.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.