Shkrimtarë të vetë-botuar që fitojnë mbi lexuesit.

Vetë-botimi u bë për shumë shkrimtarë mënyra e vetme për t'u lidhur me lexuesit.

Gjeni një botues bast për një autor të ri es e vështirë Në tregun botues secila DSot ka më shumë shkrimtarë dhe më pak lexues. Për atë vetë-botuesenë po lulëzon. Ne nuk e dimë sa tituj botohen në Amazon çdo vit pa një botues që mbështet shkrimtarin. Nuk ka shtetestatistikat dhe librat e vetëbotuar nuk kanë një numër regjistri të centralizuar ku mund të konsultohen.

Çfarë po ne e dimë es që autorë të mëdhenj nga botuesit kryesorë filluan me vetë-botim në Amazon, e cila shkrimtarët me shifra të konsiderueshme të shitjeve nuk punojnë me një botues dhe që çdo ditë shfaqen talente të reja të cilët vendosin të fillojnë rrugëtimin e tyre në botën botuese përmes vetë-botimit. Sot Unë ju lë disa emra për të cilën Amazon është ose ka qenë, mënyra për të arritur një mori lexuesish.

Lorena Franko

Aktorja dhe shkrimtarja, me 16 filma, paraqitje të shumta televizive dhe 14 romane për meritat e saj, Lorena boton librat e saj me Amazon dhe renditet Shitjet kryesore të këtij shpërndarësi gjigand. Të tijat noir shtëpiak arrin tek lexuesit që lexojnë me padurim çdo titull të ri të lëshuar.

Stephen Navarro:

Me 16 romane për meritat e tij, ky shkrimtar dhe ish-polic ka qenë në botën e letërsisë për shumë vite, me mçmime dhe vlerësime të shumta. E zakonshme e gjanar i zi ai gjithashtu ka bërë përpjekje për të bërë trillime shkencore. Ai ka botuar shumicën e librave të tij me Botimet B deri në vitin 2015, pasi u ble nga sepse Penguin Random House, ata ndaluan botimin e tij për arsye katalogu. Nga atje superioritetose botimit në desktop dhe lexuesit e tij qëndrojnë besnikë si kurrë më parë.

Roberto Martinez Guzman

Shkrimtar i romaneve kriminale par excellence, megjithëse shitjet e para të saj të para ishin Letra nga Abuzimi, ditari i vërtetë i një gruaje të abuzuar, e cila i vuri flakën rrjeteve sociale Të tijat sukses me lexuesit ju ka bindur për përfitimet e vetë-botimit. Romanet e tij kriminale paraqesin a ppublik besnik me të cilin mban kontakte të përditshme në rrjetet sociale.

Ana Ballabriga dhe David Zaplana

Fituesit e konkursit Amazon Indie 2016, Me Një skocezeshte e vertete, ata vazhduan të botonin Amazon deri në një botues u bëri atyre një ofertë që i bindió. Romani i tij i ardhshëm, Unë jam Rose Black, është tashmë në libraritë nga dora e Versione editorialepapafingo.

Amazon, platforma vet-botuese par ekselencë.

Amazon, platforma vet-botuese par ekselencë.

Jo vetëm e Noir Amazon jeton.

Gjithashtu midis shitjeve kryesore të Amazonës ne gjejmë një sit për zhanre të tjerë si p.sh.

Jo-trillim, siç është rasti me Ruth Nieves e cila u hodh në krye të listës së shitjeve me një libër përmirësimipersonale në: Besoni në veten tuaj. Pas disa botimeve të shitura, shtëpia botuese Planeta e fituarose të drejtat dhe lëshoi ​​dhjetë botime të tjera.

Ne gjithashtu gjejmë shkrimtarë të libër për fëmijë, si Javier Saenz Pinillos, çfarë me Shtrati im i vogël arriti shitjet më të mira të Amazon dhe prej andej filloi të punojë me shtëpinë botuese Duomo.

Përveç kësaj, çdo ditë ato shfaqen në Amazon talentet e reja duke kërkuar vendin e saj në zemrat dhe në libraritë e lexuesve siç është rasti i Miçel Casals, një i porsaardhur në këtë platformë, i cili pasi dhuroi dy librat e tij të parë për Cáritas, ka botuar vetë të tretin Rreth nesh? Pjesa e parë e një trilogjie bazuar në idenë se "Bardha është më e dukshme dhe vlerësohet pasi kalon nëpër të zezë ..."

Nuk mund ta harrojmë kaq të mrekullueshme Bestsellerët e sotëm u lëshuan në autopublikëduke shkuar në amazon, si EL James (50 hije gri), Federico Moccia o Eva garcSaa Saenz de Urturi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JR Ramos dijo

  Unë jam në këtë projekt të Librave Vetë-botues të përmirësimit personal.
  Platforma ime e parë do të ishte Amazon.
  Unë kurrë nuk kam botuar libra, por qëllimi im është që të botoj katër librat e parë në.
  Unë jam në atë proces.
  Çdo sugjerim e bën komentin tuaj të favorshëm ...

  W 1 809 3775489.

 2.   Ana Lena Rivera Muniz dijo

  Nëse nuk e keni bërë më parë, unë ju rekomandoj që të trajnoheni paraprakisht me një kurs, një këshilltar ose vetë, ka shumë informacion në dispozicion. Promovimi është thelbësor në vetë-botimin.