Jo Nesbø. 59 vjet Disa fjalë nga lexuesit e tij për të

Fotografitë: (c) Brenda Fitzsimons, The Irish Times.

Fugit Tempus… Dhe këtu jemi përsëri në një Mars 29, ditë e madhe për lexuesit të cilët, për ta thënë butë, kanë një farë dashurie për të Jo Nesba. Dhe nëse e themi pa butësi, ne e idolizojmë drejtpërdrejt. Shkrimtari norvegjez, një viking me talent të vogël, por të pamasë për romanin e krimit, bie për 59 studs kalendarike. Urime!

Ky vit na jep gjithashtu kësti i dymbëdhjetë e krijesës së tij më të adhuruar dhe të dashur, komisioneri Vrima Harry. Do të jetë në Korrik, Me Thikë (Thikë). Por sot është koha ta përgëzojmë me disa fjalë nga lexuesit e tij për veprat e tij në përgjithësi. Unë dua të falënderoj veçanërisht për anëtarët e grupit të FB I lidhur me Jo Nesbø për ndarjen e disa prej tyre Shqyrtime për këtë artikull.

Nje shenim

Vini re se pothuajse të gjitha mendimet e mbledhura janë nga lexuesit. Atje e lë ... Kështu janë edhe lexuesit mashkullor ata kanë qenë pak më dembel. Apo ndoshta jemi sooooo shumë lexues të romaneve të zeza, Dhe pa paragjykim për të pranuar se personazhet kështu pak politikisht korrekt si Harry Hole ata na prekin fibra më e thellë.

Nuria

Kam zbuluar Nesbø me Robin dhe siç ndodh zakonisht me të Doja të lexoja të gjithë veprën e tij botuar. Nesbø e kupton atë Jam ngazëllyer, që e dua dhe e urrej te personazhet, që imagjinoj situata të pamundura dhe se Harry Hole është gjithnjë e më shumë engjëll dhe më shumë demon. Por për mua Hole nuk është e gjitha Nesbø.

Për shembull, unë kam mbaruar Makbethi nuk bën asgjë dhe të tijat leximi ka qenë brutal. Shfaqja origjinale e Shekspirit është një nga më të preferuarat e mia. Kur vij në skenën ku Makbeth deklaron "shpirti im është plot me akrepa", unë dridhem dhe përpiqem të imagjinoj një njeri të mbytur nga ambicia, hakmarrja, vuajtja, pendimi, dashuria e verbër për Zonjën e tij Makbeth dhe çmendurinë. Dhe e gjithë kjo është në thriller i erret nga Nesbø që rikrijon pasionet e Macbeth, Banquo, MacDuff dhe kompani.

El sukses i madh e Nesbø, nga përulësia dhe pasioni që vërehet ndaj punës së anglezëve, është pyesni se çfarë ka ruajtur Shekspiri. Njohja e fëmijërisë së Duff dhe Makbeth, veset e tyre, dashuritë e tyre të para të pafajshme ose jo të pafajshme, poshtërsia e tyre, si dhe jetën e Zonjës Makbeth dhe një numri të madh të të dytëve që fitojnë zë, ka qenë një kënaqësi që vetëm Nesbø mund të ma jepte.

Rosalba

Unë u takova me Jo Dr Proctor, dhe unë qëndrova aq i ngazëllyer Kam kërkuar librat e tij për të rritur. Atje ishte zhbirrja ime ...

Elisa

E zbulova me Robin Dhe nuk mund të ndalem më! E gllabërova librin në asgjë! Unë u dashurova me pendën e tij dhe përshkrimin e tij të shkëlqyeshëm të karakterit dhe cila ishte befasia ime kur zbulova se ishte libri i tretë në sagën Harry Hole. Kjo zotërim në krijimin e një bote në një libër ku ka një komplot që mbyllet me fundin e tij, ose një tjetër që mund të vazhdojë në librin tjetër të ardhshëm (ose jo). Dhe si e kuptoni që ka diçka tjetër në të kaluarën, që nuk pengon aspak të shijoni historinë e librit në fjalë, por ju bën të dëshironi të lexoni të gjithë ata të mëparshmit. Një e fundit!

Francisco

Unë deklarohem super megafan absolut dhe i pakushtëzuar Harry Hole dhe personazhe të tjerë. Që atëherë nuk jam ndalur Shkopi. Kur të mbaroj me të gjithë ata dhe të ndryshoj të tretën, do të jem i çuditshëm.

Mariola B.

Me secilin libër kapërcehet, kështu që unë jam duke pritur për një tjetër.

Sara

Jam me Trashëgimtari. Nuk po më lëshon poshtë, si gjithçka nga Jo Nesbø.

Montserrati

Unë e dua NesbøUnë jam i dashuruar me Harry Hole.

Anna R.

Fillova të lexoj Trashëgimtari dhe po, me te vertete po me pelqen. Trueshtë e vërtetë që çdo faqe që kthej do të doja ta shihja HH të bënte një hamendje, por jo, nuk mendoj se do ta humbas. Nesbø vërehet në çdo paragraf.

Izabelë

Nesbø filloi pa paralajmërim, si në një nga tregimet e tij, në një seri javore të romaneve të zeza me autorë të tillë si Henning Mankell, Ian Rankin, Philip Kerr ose Petros Márkaris. Unë nuk e njihja atë. Askush nuk më kishte thënë për të. Unë pothuajse as nuk e bleva atë.

Fajtori i gjithçkaje: Robin, libri i tij i tretë dhe ai që më kapi i tëri si shumë prej jush për të lexuar tërë sagën, me kërcime mbrapa dhe me radhë ndërsa titujt e tyre u botuan në Spanjë.

Nuk më pëlqejnë romanet e gjakut, apo të dhunës. Klishet e detektivëve alkoolikë, të çrrënjosur dhe të vetmuar më duken shumë tipike. As nuk më pëlqen mjedise të nivelit të lartë të korrupsionit, ose në botën e nëndheshme urbane por të botës së tretë. E megjithatë e dua. Unë e dua Harry Hole dhe babanë e tij, Jo Nesbø. Unë ëndërroj për jetën tënde të lumtur / të palumtur, marrëdhëniet e tua të dashurisë / urrejtjes dhe të ardhmen tënde të afërt.

Unë pres që librat tuaj të dalin dhe t'i lexoj me zell derisa të kuptoj se më kanë mbetur disa faqe dhe të ngadalësoj leximin për të mos mbaruar. Në kokën time kam imazhin e HH, shumë i ngjashëm me atë të babait të tij, por tre metra më i gjatë dhe askush nuk do ta ndryshojë atë për shumë filma të bërë prej tij. Për mua nuk është karakter. HH është një mik Ai që shihni herë pas here dhe me të cilin dëshironi të keni më shumë kontakte, por që nuk lejohet. Ai që e doni dhe e urreni për veprimet e tij. Atë që nuk e harroni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nuria dijo

  Çfarë krenarie të jesh pjesë e familjes Nesbo. Faleminderit
  Mariola për festimin e ditëlindjes së Nesbo ashtu. Mund t'ju takoj shumë i lumtur dhe me shumë libra të tjerë

 2.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Faleminderit shumë, Nuria. Dhe po, çfarë krenarie.