Çfarë ka të re nga Jo Nesbø. Në vjeshtë Trashëgimtari dhe… do të kthejnë Harry Hole

Foto e Jo Nesbø: (c) Debra Hurford Brown.

Famullia e gjerë e besimtarëve të Jo Nesba akoma me fat këtë vit. Në prill kishim Makbethi dhe Tetor del në shitje Trashëgimtari (përkthim - ose vendim i redaktorit - shumë falas natyrisht për titullin origjinal, Sonnen, aq e lehtë sa Biri). E lexova për vete në kohën e tij dhe Unë e rekomandoj që tani e tutje.

Dhe vitin e ardhshëm, në Korrik, komisioneri i papërshkueshëm nga zjarri kthehet (sepse vetëm duhet të digjet) Vrima Harry  në historinë e saj të dymbëdhjetë, Thikë (Nuk guxoj të përkthej, atëherë çfarë do të ndodhë ndodh, por tani për tani dhe fjalë për fjalë Thikë) Le të shohim per cfare behet fjale këto dy lajme dhe shpresojmë se së shpejti do të botojnë dy romanet e tjerë që do të vijnë nga Nesbø: Gjak mbi dëborë y Dielli i mesnatës

Lexuesit e rregullt të Actualidad Literatura tashmë duhet të dinë për mua histori legjendare dhe intensive dashurie me këtë bandë viking, Ai ishte një peshkaqen financiar, një lëkundës i suksesshëm (ai ka qenë duke luajtur tërë verën në ato fjordet e tokës së tij) dhe një mjeshtër i romanit të krimit. Pra, nuk është për t'u habitur që unë humbas objektivitetin tim kur flas për të. Atje ata shkojnë përshtypjet e mia për atë që po vjen dhe atë që mungon.

El trashëgimtar

Tjetra del në shitje Tetor 11 dhe është romani i dytë i pavarur pas Gjahtarët e kokës. Wasshtë botuar në 2014, kështu që ishte koha për të marrë në këtë mënyrë. Çfarë të përkthimi i titullit Unë tashmë e kam komentuar atë. Ndonjëherë vendimet e redaktorëve për të ndryshuar origjinalin janë qesharake, gjë që i takon një autori, për atë që e di se çfarë kriteresh. Përveç kësaj, me Nesbø deri më tani ata kishin respektuar titujt e tyre origjinal. Gjithsesi

Për çfarë bëhet fjalë

Protagonist është Sonny lofthus. Ai është rreth të tridhjetave dhe ka kaluar dymbëdhjetë vitet e fundit të jetës së tij në burg për krime që nuk i ka kryer. Që atëherë është i varur nga heroina babai i tij vendosi të bënte vetëvrasje para se të veçohej si një polic i korruptuar. Sonny u fut në telashe dhe përfundoi në burg.

Aty bëhet një lloj feje ose rrëfyesi të të burgosurve të tjerë, por ai është gjithashtu në qendër të vëmendjes së shumë njerëzve: zyrtarët dhe roja, policia, avokatët ... Dhe të gjithë duan që ai të mbetet në burg. Dhe mbi të gjitha, zoti më i rëndësishëm i krimit në Oslo.

Por një ditë një nga të burgosurit i tregon Sonit Diçka shumë e rëndësishme për vdekjen e babait të tij. Kështu që Sonny vendos që duhet të ikë cfaredo. Dhe ai do ta bëjë atë në një nga ato episodet që duken të pamundura dhe janë një markë tregtare e shtëpisë Nesbø. Atëherë vetëm mendoni për kërkimin hakmarrje me çdo çmim, nga bota e krimit te zbatimi i nivelit të lartë të ligjit, si dhe hetimi i mëtejshëm i asaj që ndodhi në të vërtetë. Por ata gjithashtu e persekutojnë atë. Në rrugën e tyre ata do të kalojnë Simon Kefas, një polic veteran i cili di gjithashtu më shumë të vërteta për Sonny, dhe dashuria e një vajze kjo do t'ju ndihmojë.

Çfarë gjeta

Ka gjithmonë dyshime të lexuesve më të përkushtuar dhe më të përkushtuar kur vendos ai autor kolosalisht i suksesshëm me një seri personazhesh ndërroni të tretën dhe ajrosni me histori të tjera. Kjo është ajo që ndodh me Nesbø. Harry Hole i tij është një krijim kaq i madh dhe i rrumbullakët se ajo tashmë ka kapërcyer dhe se lë në hije (dhe ndoshta do të mbulojë tashmë, qoftë Nesbø dëshiron apo jo) ndonjë gjë tjetër që unë shkruaj.

Ndodhi me Gjahtarët e kokës (ndryshimi i zërit narrativ në vetën e parë, histori sa origjinale aq edhe e veçantë, protagonist shumë i ndryshëm ...). Dhe kjo ka ndodhur përsëri me Makbethi ka ndarë besnikët e tij në mendime të kundërta. Shtë e kuptueshme. Por sigurisht, Makbethi është Makbeth dhe Nesbø nuk ka shpikur asgjë, ajo e ka thënë atë vetëm në mënyrën e saj. Kjo mund të ndodhë përsëri me Trashëgimtari dhe ato që janë ende për t'u botuar, histori shumë më të shkurtra dhe gjithashtu shumë të ndryshme nga ato të policisë kaotike norvegjeze.

Unë vetëm mund ta them atë Trashëgimtari E kam dashursa me pelqyen Gjahtarët e kokës, Gjak mbi dëborë y Dielli i mesnatës. Ajo që më dukej tjetër histori e shkëlqyeshme në stilin e shtëpisë Nesbø. Me kthesat e saj, njerëzim nga personazhet e tij, i ndërlikuar për komplotet e tij dhe romantizëm i thellë që qëndron në themel të gjithçkaje. Po, Harry nuk është atje, por nuk është e nevojshme. Ka jetë përtej tij, ka më shumë histori. Dhe ia vlejnë sepse janë nga Nesbø.

Gjithashtu, dhe si modestisht Unë mund të flas nga këndvështrimi i një shkrimtari, herë pas here duhet të ndryshojmë çipin, të imagjinojmë krijesa të reja dhe të krijojmë botë të reja. Por është gjithashtu e vërtetë që jo gjithmonë mund të na pëlqejë dhe gjithashtu mund të zhgënjejmë. Pyetja është se ne e supozojmë atë. Dhe këta autorë të vendosur e kanë atë më shumë sesa supozohet. Sigurisht, me këtë njeri e kam të qartë.

Thikë

Por në rregull, askush nuk shqetësohet. Po, ai kthehet, varësia jonë më e jashtëzakonshme, Jim Beam-i ynë: Harry. Dhe do të jetë me këtë Thikë. Megjithëse, nëse ato bëjnë të njëjtën gjë si me atë të mëparshme, atëherë titulli do të jetë Buzë, PrerjaThika.

Keni të drejtë. Korrikun e kaluar Nesbø njoftoi se dymbëdhjetë Romani i Harry Hole do të dalë në treg 11 de julio de 2019. Me sa duket në fillim gjejmë një Harry duke u zgjuar me një hangover i tmerrshëm dhe duar dhe rroba të mbuluara me gjak. Problemi shërbehet, edhe pse duke e njohur Hole, nuk jemi më të befasuar që ai hyn në më të keqen. Çështja, në këtë pikë, është të shohim se sa larg do të shkojë Nesbø (përsëri) pasi e bëri këtë krijesë të kalojë nëpër kaq shumë mizori.

Fakti është se romani do të rikthejë gjithashtu një armik i vjetër dhe vdekjeprurës i Harrit. Duket e pabesueshme që atij i ka mbetur ndonjë pas atyre që tashmë i ka. Por ajo mendje djallëzore dhe e çmendur që e dallon Nesbø-n me siguri do të vazhdojë të krijojë më të keqen për të. Megjithëse, siç e dimë mirë ata prej nesh që e adhurojnë këtë polic të papërsosur pa shpresë, kundërshtari i tij më i errët do të jetë gjithmonë vetvetja.

Kështu atëherë…

Asgjë, për të pritur dhe për të vazhduar leximin e Nesbø. Pa dyshime, pa frikë nga zhgënjimi, pa paragjykime. Përveç kësaj, është më e mira për të formuar mendimin më të përshtatshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.