Makbethi. Ambicia, fuqia dhe çmenduria sipas Jo Nesbø

Foto: video kapje e prezantimit të Makbethi në Londër. Mirësjellje e faqes së Jo Nesbø në Facebook.

Ata do të flasin për ty për vite me radhë, Makbeth.. Kjo është një nga frazat që Duff (McDuff i Shekspirit) thotë në romanin që ai ka shkruar Jo Nesba rreth bard klasik anglez për Projekti Hogarth. Dhe po, ne kemi folur tashmë për Makbethin Vjet 500. Por 500 të tjerë do të kalojnë dhe kjo histori universale rreth ambicia, fuqia dhe tradhtia do të vazhdojë të lexohet dhe versionohet.

Unë kam mbaruar këtë Makbeth që Nesbø mori Vjet 2 ne shkrim. Ka zgjatur për mua Ditë 6, 100 faqe në ditë dhe pa dashur të ndalem. Whatshtë ajo që më ndodh zakonisht me çdo libër nga ky shkrimtar, dobësia e dobësive të mia të zeza, siç e dinë tashmë klientët e zakonshëm këtu. Çfarë mund të them me dy fjalë: Nesbø i pastër. Pra, ata që nuk pajtohen me fenë e tyre ose janë puristë të klasikes, nuk vazhdojnë të lexojnë. Por ata që nuk janë paragjykues, shkojnë përpara. Thelbi i natyrës më të përdredhur, por të brishtë, të errët dhe të tmerrshëm të njeriut është ende atje. Dhe Viking Nesbø është një mjeshtër që e rrëfen atë.

Makbethi dhe unë

Në vitet e kolegjit (duke studiuar F. Inglesa) më është dashur të shkruaj një ese Makbethi, vepra ime e preferuar e William Shakespeare. Unë zgjodha evolucionin e relacioni ndërmjet ai dhe banquo, gjithashtu një gjeneral në ushtrinë e mbretit Duncan dhe shoku i tij më besnik. Ishte ajo që më tërhoqi më shumë në lojë: një miqësi që duket e patundur dhe që prishet nga tradhtia në mënyrën më të egër për shkak të ambicies së tepruar të Makbethit, nxitur nga gruaja e tij Zonja Makbeth. Edhe mua më tërhiqte shumë Zhvillimi i karakterit të McDuff.

Macbeth dhe Nesbø

Më shumë se 20 vjet pasi kam shkruar atë ese, lexova këtë version dhe ndiej të njëjtat guxim të dëshpëruar me këta personazhe si me ato klasike dhe për të njëjtat arsye. Me fjalë të tjera, thelbi nuk ka ndryshuar asnjë jota në këtë historia e mbytur nga shiu dhe errësira e përhershme që mbulon një qytet kaotik të papërcaktuar të viteve '70. Një qytet i mbytur nga prishja, kriza industriale, trafiku i drogës dhe varfëria morale e sundimtarëve të tij të korruptuar dhe zbatimit të ligjit. Pothuajse gjithçka mund të përmblidhet në këtë fjali:

«Ndoshta asgjë nuk ka kuptim, mbase ne jemi thjesht fraza të vetme në një murmuritje të përjetshme dhe kaotike në të cilën të gjithë flasin dhe askush nuk dëgjon, dhe parandjenja jonë më e keqe rezulton e vërtetë: ne jemi vetëm. Krejtësisht vetëm.

Kështu duken të gjithë personazhet e klasikes, plus egoizmi, ambiciet dhe traumat që ata tërheqin. Personazhet e tij janë gjithashtu atje, por tani ata janë kryetarët e bashkive, shefat e policisë dhe policët disa janë të korruptuar dhe të tjerët që përpiqen të mos jenë të tillë edhe pse përfundojnë duke e pranuar atë. Ata janë gjithashtu tregtar biker, zotër të drogës që administrojnë të gjithë dhe shërbimi i të cilëve është tre shtriga kuzhinierë me ilaçe dhe "fuqi" helmuese. Dhe të gjithë ecin dhe takohen brenda klube nate, stacione dhe fabrika të braktisura dingy, porte gri ose kazino të ndritshme si Inverness atje ku mbretëron Zonjë, dashuri e pakushtëzuar por edhe çmenduria dhe dënimi i një Makbethi i cili është gjithashtu ai që është dhe jeton vetëm për të.

«Gratë i kuptojnë zemrat dhe si t'i adresojnë ato. Sepse zemra është gruaja që ne mbajmë brenda nesh ».

Kjo thotë duff, dhe ai e thotë atë shumë mirë. Sepse me një zhvillim të ngjashëm me atë të Makbethit, ndajnë të gjithë rolin kryesor me të në këtë version. Këtu është shoku dhe mbështetja e Makbethit që kur u takuan në jetimore kur ishin të rinj dhe kishin humbur familjet e tyre. Ata gjithashtu ndajnë momente shume me te erreta dhe, si të rritur dhe të shndërruar në policë, ata përfundojnë të huaj nga egoizmi dhe dëshira e Duff për gradim, mungesa e ambicies dhe madje naiviteti i Macbeth dhe një gruaje, ajo e Duff (Meredith), në një trekendesh dashurie e rëndësishme për komplotin.

Do të jenë ato, gratë, ato që shënojnë fatin e të dyve, siç bëjnë edhe në klasiken. Duff do të humbasë gruan e tij dhe Makbethi do të përfundojë i rrëmbyer nga ambicia dhe gjithashtu çmenduria e Zonjë, të cilin ajo e takon në një skenë mjeshtërore të një operacioni policor në kazinonë që ajo drejton. Më i vjetër se ai, verbues, shqetësues dhe thellësisht i traumatizuar, fati i bashkon në mënyrë të pandryshueshme. Ajo që i mungon, ajo e kompenson me bollëk dhe në mënyrë të paskrupullt. Dhe gjithashtu e dënon atë. Ose jo.

"Ne kurrë nuk bëhemi diçka që nuk jemi tashmë." Makbethi

Po. Ai tashmë e di. Të gjitha për njerëzit, për njerëzit dhe me njerëzit, sepse ai është nga qyteti. Ai nuk ka as gjak, as arsimim dhe as nuk i përket elitës që është, ose pretendon të jetë, Duff ose Shefi i Policisë Duncan, ose Kryetari i Bashkisë. Por kjo e sjell atë te paradoksi i të bërit vrasës. Rrëmbehuni nga ambicia e detyruar.

A mund ta lexoni këtë Makbeth pa e njohur klasikun Shekspirian?

Natyrisht Pa komplekse.

Ata prej nesh që e kanë lexuar ose parë atë në kaq shumë adaptime filmike, kjo ishte e fundit, ne gjejme të gjitha klasike: shtrigat, mallkimet, saberët, kamët, fantazmat, parashikimet dhe shumë stil pothuajse të gjuhës teatrore. Ka gjithashtu të gjithë personazhet nga Duncan rojtari i kalasë (këtu një tregtar shumë i rëndësishëm për historinë) që kalon nëpër fisnikët por duke zgjeruar dhe kryqëzuar historitë e tyre në një enigmë të stilit Nesbø. Ka edhe nga ato zinxhirimi dhe kthesat e skenave të markës së shtëpisë që arrijnë të të bëjnë të dyshosh edhe duke e ditur mirë argumentin.

Më ngurrues për leximin e klasikëve (ose Shekspirit), vargu dhe stili i të cilëve janë të vështira për ta edhe nëse është një vepër e shkurtër, duhet ta zbulojnë (ose jo) në këto 638 páginas. Ata nuk mungojnë gjak, as dhunë me bollëk. Dhe ata kanë intriga, veprim, çmenduri dhe një fund spektakolar me atë prekje gati fantastike që as Nesbø nuk heq dorë. Ai ju ka hedhur thërrime buke gjatë gjithë rrugës dhe atje përfundoni, duke admiruar se si e zgjidh atë parashikim ajo që Macbeth beson se nuk do të ketë burrë të lindur nga një grua që mund ta vrasë atë. Kështu që mbresë Duff do të thotë gjithçka. Dhe ju shkoni në Fleance duke u hakmarrë për babanë e tij dhe ti përsëri qan për të mëdhenjtë stol, këtu bëhu edhe baba i Makbethit më shumë se një mik.

Padyshim

Per te gjithe. Adhurues të romaneve kriminale, klasikëve, Shekspirit, Nesbes dhe thjesht histori të shkëlqyera që mund të tregohen në shumë mënyra.

Disa fraza të tjera

  • «Dëshira për t'u dashur, aftësia për të dashur u japin forcë njerëzve, si dhe thembra e tyre e Akilit. Jepu atyre shpresën për të pasur dashuri dhe ata do të lëvizin malet; hiqe dhe një frymë fllad do t'i rrëzojë ". hekat
  • "Janë cilësitë tuaja të mira që ju kanë rrëzuar, mungesa juaj e mizorisë." duff.
  • Gjithmonë e keni ditur, gjatë gjithë jetës tuaj, se jeni i dënuar të humbni në fund të fundit. Kjo siguri ka qenë dhe je ti, Makbeth. duff
  • "Unë u bëra një vrasës në mënyrë që askush të mos mund të pista emrin e policisë, ishte për qytetin, kundër anarkisë." Makbethi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.