Jo Nesbø dhe mjeku i saj Proctor. Shumë argëtim për fëmijë dhe të rritur.

Libra për fëmijë nga Jo Nesbø. Adventures of Doctor Proctor.

Dhuratë perfekte të Magëve për niños djallëzor, imagjinar dhe politikisht jo korrekt midis 9 dhe 12 vjet. Sepse Jo Nesba, mjeshtri skocez i zhanrit, shkruaj edhe për ta. Dhe ai e bën këtë me të njëjtin kapacitet për t'u argëtuar, tmerruar dhe fiksuar si në romanet e tij për të rritur. E lehtë te lexosh, plot imagjinatë, dashuri, terror dhe aventura, tij rekomandimi im modest për atë dhuratë të ndryshme leximi dhe të përshtatshme për fëmijë nga 9 deri në 99 vjeç.

Ky vit shënon 10 vjetorin e botimit të titullit të parë të serisë Doktor proktor. Por tashmë janë 5, e fundit dhe për momentin e lëshuar vetëm në Norvegji. Këtu është botuesi i letërsisë për fëmijë Galeria ai që i publikoi në spanjisht. Ata gjithashtu ruajnë ilustrime bezdisëse por të mëdha origjinale nga botimi norvegjez. Zbuloni ato. Ata do t'ju befasojnë.

Jo Nesbø i shkroi këto romane kur një ditë Vajza e tij Selma e pyeti për t’i treguar një histori ku ishte një mësuese e çmendur, një fëmijë shumë shumë i vogël (në atë kohë Selma, në moshën shtatë vjeçare, kishte ca frikë nga fëmijët), një vajzë shumë e mirë dhe e zellshme dhe një dinozaur. Gjëja e dinozaurit ishte e vetmja gjë që lamë pas.

Kështu, doktor proktor është një shpikës goxha i lodhur dhe gjithashtu shumë trim y dashuror. Lise, Alter ego e Selma Nesbø, është vajza i bindur dhe i zellshëm. Ai ka për fqinjin Priza, fëmijë e vogël, kuqo, e keqe, shumë gënjeshtare por shumë argëtuese, ndoshta protagonisti i vërtetë i të gjitha tregimeve. A Vrima harry miniaturë, me të njëjtën gjë pasaktësia politike, aftësia për të hyrë në telashe y rezolutat joortodokse duke u përballur me vështirësi.

De Doctor Proctor dhe pluhurat tirapedo.

Të tre do të kenë aventura po aq të ndryshme dhe të çmendura sa shpikja e pluhurave që prodhojnë pordha të mëdha, ata do të udhëtojnë nëpër kohë falë një vaske magjike, do të shmangin shkatërrimin e botës dhe do të zgjidhin një grabitje enigmatike. Pa moral ose synime didaktike e qartë, nëse mund të vlerësoni vlerat në Amistad, Amor më romantike dhe më sakrifikuese, kritika sociale dhe politike ose fuqia e imagjinatës. Më i pakushtëzuari nga autori do të gjejë pohime për veprat e tij për të rriturit dhe sigurisht që ata do ta njohin tonin e tij.

Seritë e doktorit Proctor

Doctor Proctor dhe pluhurat tirapedo

Ata na prezantojnë me personazhet, familjet e tyre, ku ata jetojnë, shkolla e tyre dhe miqtë e tyre. Ne e njohim doktorin e lakuar Dr. Proctor, i cili i pëlqen kremrat e gjata dhe duke shpikur të gjitha llojet e gjërave. Një Tapon, djali i vogël me flokë të kuq, i cili është zhvendosur me familjen e tij në Calle de los Canñones, ku jeton Lise. Dhe atë që të tre ata komplotojnë për t'u përballur me disa binjakë të këqij nga shkolla e Lise dhe Tapon. Përveç kësaj, ka edhe një të lirshme gjarpër shtrëngues përmes kanalizimeve të qytetit të Oslos, shumë e rëndësishme në fund të tregimit.

Ajo që është e jashtëzakonshme është gjithashtu se ndërhyn narratori disa herë në adresën direkt për lexuesit. Komentet e tij qesharake ende bëjnë me te kendshme leximi

Ky titull i parë përshtatur në kinema në 2014.

Doctor Proctor dhe vaska e kohës

A është libri më të gjerë. Përveç humbjes së imagjinatës, ne bëjmë një udhëtim prapa në kohë që është mjaft mësimi i historisë universale Këtë herë Dr. Proctor shërohet a dashuria e vjetër e rinisë që zhduket dhe Lise dhe Tapon do t'ju ndihmojnë ta gjeni. Por për të gjetur dashurin e humbur ata do të duhet të udhëtojnë nëpër kohë duke përdorur një vaskë magjike. Ata do të paraqiten në turneun de France, ata do të takojnë një grua të keqe me një këmbë kunji dhe skateboard, gjithashtu një napolon, Një Joan of Arc, lufta, vdekja dhe mbi të gjitha fuqia e dashurisë.

Doctor Proctor dhe fundi i botës. Ose jo.

Ndoshta ai me më të qartë kritika e ashpër ndaj totalitarizmit, duke i shoqëruar me injorancën kulturore. Një konkurs kor në televizion hipnotizon një vend të tërë dhe njerëzit fillojnë të bëjnë gabime drejtshkrimore. Drejtori i korit shkarkon Mbretin e Norvegjisë dhe e shpall veten president. Dr. Proctor, Lise dhe Tapón do të duhet të hetojnë pse ndodh e gjithë kjo.

Fragment i librit.

 Doctor Proctor dhe grabitja e madhe

Aventura më e zezë nga të gjitha Hajdutë shumë të rrezikshëm vjedhin shufrën e vetme të arit në bankën e Norvegjisë. Mbreti urdhëron menjëherë që çështja të hetohet. Për ndërhyrjen e suksesshme për të shpëtuar botën, ai do të telefonojë Dr. Proctor, Lise dhe Plug. Kështu që, pasi zbuluan se grabitësit janë në Angli, ata do të udhëtojnë për në Londër. Atje ata do të përfshihen në të gjitha llojet e aventurave që do t'i bëjnë ata të merren me të njeriu më i pasur në botë, futbolista më e shtrenjtë në botë dhe finale e kupes angleze te futbollit.

Doctor Proctor dhe grabitja e madhe.

Pse t’i lexoni dhe t’i dhuroni

Sepse lexohen në psherëtimëAta zgjatën disa orë për mua. Ata janë absolutisht i cmendur dhe me prekjen e shtëpisë Nesbø me ekzagjerimin e a gjuhë për fëmijë sa i freskët aq edhe i detyrueshëm. Nuk bën koncesione ose zbut koncepte ose situatat. Por mbi të gjitha është kjo ato jane shume shume qesharake. Sidoqoftë, nëse keni akoma rezerva për t'ua dhënë fëmijëve, bëjeni vetë dhuratën. Me të vërtetë, mos i humbisni ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.