Trashëgimtari. Rishikimi i Romanit të fundit të Jo Nesbø

Tetorin e kaluar u botua romani i fundit i Jo Nesbø, Trashëgimtari, kualifikimi sui generis nga origjinali Djali që Kuq e Zi i kanë nxjerrë mëngët. Unë fola pak për të në Ky artikull të gushtit. Tani kam mbaruar rileximi im të këtij botimi në Spanjisht dhe të zgjeruar përshtypjet e mia për famullinë e tëri me babanë e Harry Hole.

Trashëgimtari

Sonny lofthus Ai ka qenë në burg për një kohë të gjatë dhjetë vjet. Ai tashmë është rreth të tridhjetave, por duket shumë më i ri. Të tijat varësia nga heroina dhe aura e saj feje për pjesën tjetër të të burgosurve ata i japin asaj një pamje dhe një magnetizëm që tërheq të gjithë. Por edhe të gjithë, nga roje i korruptuar tek Binjaku, Krimi më i madh i Oslos dhe trafiku i drogës në internet, preferon që magnetizmi dhe ndikimi të qëndrojnë në burg për gjithë jetën. Lofthus është një i mirë cjapi i kurbanit për të cilën duhet të akuzojë disa krime falë lidhjes së tij.

Simon Kefas Ai është një polic veteran dhe shumë i kalitur tashmë. I dëbuar nga Krimet Ekonomike për bixhozin e tij tashmë të kapërcyer, ai mbetet në këmbë në Vrasje, por eprorët e tij preferojnë që ai të mos bëjë asnjë zhurmë. Ruhet gjithashtu dashuria dhe përkushtimi i tij absolut për gruan, Tjetër, më i ri dhe me një serioz problemi i shikimit që po e lë të verbër. Pra, ai është i gatshëm të bëjë asgjë për të.

Të dyja ata do të kalojnë rrugët e tyre pas një zbulese të papritur nga një i burgosur te mistiku Lofthus për vdekjen (gjoja një vetëvrasje) të babait të tij. Kështu që Sonny arratiset nga burgu duke vendosur të gjitha alarmet. Sepse ai është i gatshëm të hakmerret dhe, mbi të gjitha, të japë drejtësi edhe nëse së pari i shfajëson viktimat e tij. Në atë hakmarrje vdekjeprurëse, i cili nuk kursen por zbukuron në mënyra të hollë dhe ndjenja mbretërore, ju do të takoheni Martha, porositur në një qendër pritjeje për narkomanët. Nuk duhet shumë që edhe ajo të kalojë el amor.

Por mbase mënyrat e të gjithëve ata tashmë ishin takuar një herë.

Jo nuk është Harry Hole

Se ata ende vazhdojnë të pyesin përreth, madje edhe më injorantët e famullisë nesboadicta. Unë gjithashtu nuk isha brenda Makbethi për arsye të dukshme. Dhe as nuk do të jetë në dy romanet e tjerë të pavarur që mbeten për t'u botuar për Nesbø, shumë më të shkurtër dhe po aq të zi sa romantikët (dëshmoj): Gjak mbi dëborë y Dielli i mesnatës. Unë këmbëngul, nuk guxoj të përkthej që më vonë të vijnë këto Kuq e Zi dhe të vendosin, kush e di se çfarë.

Pra, le ta lëmë HH të mirë të vjetër një herë në një kohë, se ai ka mjaft me 11 titujt e tij të qenve të ndryshëm dhe ato që do ta prekin atë në 12 kur të kthehet verën e ardhshme. Dhe të gjitha sepse ...

… Po ka Jo Nesbø

Me fjalë të tjera, autori mbi karakterin e tij më të ekzaltuar, ai që vendos ose jo të shkruajë për të kur dhe si të dojë, ai që një ditë ngrihet duke dashur ta vrasë tani ose i vjen keq për lexuesit e tij të dashur për HH dhe vazhdon ta mbajë gjallë. Autori i cili, nëse ju ka zënë fiksimi nga ai polic sa i hedhur ashtu siç e duan, i mbetet besnik stilit të tij, temave të tij themelore dhe të përsëritura. Si në Trashëgimtari.

Akoma është ai shkrimtar që rrëfen si askush tjetër nga këndvështrime të ndryshme, edhe nëse është majmuni i fundit i personazheve të tij terciar. Kush çuditet dhe ju pyet për të e keqja, e mira, dashuria, dhimbja, rreziku, suksesi dhe dështimi, vuajtja, humbja ose vdekja në një mijë e një mënyra. Kjo filozofon dhe përdor përvojat e tij, por në masën e tij të duhur dhe duke vendosur shumë lëkura. Kujdes për shkeljen e syrit taxistas përsëri, esnaf ai ishte në për një kohë. Ai tashmë i nderon ata me Steinystein, ai miku i jashtëzakonshëm i HH. Ja ku eshte Pelle, një shofer taksie me një histori tjetër humbëse prapa tij që ndihmon Sonny në hyrjet dhe shkimet e tij në Oslo.

Dhe mbi të gjitha ka ende shkrimtar që është të aftë për t'ju bërë të ndjesh me të keqen, gabimet, dështimet dhe të keqen, të natyrës njerëzore. Ndodh me HH, por edhe këtu me Sonny Lofthus dhe Simon Kefas, dy anët e së njëjtës medalje, ajo për të gjithë për të gjithë në mënyrë që të hakmerren ose të shpengojnë veten, madje edhe për veten e tyre. Por, aty ku shihet më mirë kjo ndjeshmëri është në personazhe femra, veçanërisht në atë të Martha, i cili sakrifikon gjithçka për një dashuri për Sonny, fjalë për fjalë një vrasës, i cili nuk mund ta imagjinojë, por në mënyrë të pashmangshme e tërheq atë.

Nje histori dashurie

Whatshtë ajo që më dukej përsëri ditën kur e lexova herën e parë në anglisht. Dashuri në çdo mënyrë nga romantikja tek babai-fëmija. Le të kujtojmë: titulli origjinal është Djali, dhe kështu ai i referohet protagonistit të romanit pa pushim. Babai i tij ishte shumë i rëndësishëm për të, por edhe për Simon Kefas.

Dhe po, ekziston droga, burgu dhe fauna e tij, klishetë e përjetshme të romanit të krimit, kthesat e markës së shtëpisë Nesbø se lexuesit e tyre më të stazhionuar nuk habiten më aq shumë, sepse i kemi të kapur. Por ata janë aq të mirë dhe janë shkruar në atë stil unik të këtij grupi të vogël Norvegjez, për të cilin ju akoma i falënderoni.

Ne nuk i dënojmë njerëzit sepse ata janë të këqij, por sepse ata marrin vendime që janë të këqija për paketën. Moralët nuk janë diçka e dërguar nga parajsa, diçka e përjetshme, ato janë vetëm rregulla që i shërbejnë të mirës së paketës. Dhe ata që nuk janë të aftë të ndjekin ato rregulla, modelet e pranuara të sjelljes, kurrë nuk do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë sepse nuk kanë vullnet të lirë. Ashtu si ne të tjerët, kriminelët thjesht bëjnë atë që bëjnë. Kështu që ju duhet t'i eliminoni ato në mënyrë që ata të mos riprodhojnë dhe infektojnë tufën me gjenet e tyre për sjellje negative.

A është ky fundi? Po, është më logjikja. A e meritojnë personazhet atë ndjeshmëri? Po, edhe "e mira" edhe "e keqja" sepse ai gjithnjë të bën që të të pëlqejnë, se mund të jesh në krah të tij, se ata të argëtojnë. Këtu e frikshme dhe misterioze Binjak është mishërimi perfekt i së Keqes siç ishte Hekate mashkullor në Makbeth nesbonian, ose peshkatar de Gjak mbi dëborë. Ose si të gjithë armiqtë më të këqij me të cilët përballet Harry Hole, si ai i përçmuari dhe i dashur Michael Bellman.

Dhe ata "djem të mirë" janë akoma antiheroë romantikë. Këtu janë Soni dhe Simoni në pjesë të barabarta. Por kështu do Olav të Bdëshirë për dëborë dhe Jon de Dielli i mesnatës. Madje Priza, protagonisti i tij i vogël dhe shumë politikisht i pasaktë i romane për fëmijë. Ata janë thjesht Material Nesbø. Le Harry Hole ta kurorëzojë atë piramidë? Pajtohem Të bëhet i vetmi? Jo

Pra ...

nëse ju pëlqen Jo Nesbø, thjesht duhet ta lexoni. A preferoni HH? Perfekt Por për çdo rast mos humb asnjë nga librat e tij.

-Pse jo? A i thatë asaj se e doni?

-Jo. A duhet ta bëj?

-Në të gjitha orët. Disa herë në ditë. Mendojeni si oksigjen. Asnjëherë nuk arrin të shijojë mirë. Te dua te dua Provojeni dhe do të shihni se çfarë po ju them.

[...]

"Si ... si e di nëse dikush të do, Pelle?"

"Somethingshtë diçka që dihet thjesht." Theshtë shuma e të gjitha atyre gjërave të vogla tek të cilat nuk mund të tregosh gishtin. Dashuria ju mbështjell si avulli në dush, e dini? Ju nuk mund të shihni çdo pikë të vetme, por ju ngroh. Dhe të lag. Dhe kjo ju pastron.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.