Dita Ndërkombëtare e Gruas. 30 fraza letrare rreth tyre.

Edhe një vit Mars 8 festohet në të gjithë botën në Dita Ndërkombëtare e Gruas. Sot mbledh 30 frazat letrare rreth tyre. Nga shkrimtarët, shkrimtarët dhe të gjitha kohërat, nga Antikiteti e deri më sot. Si frymëzues dhe krijues. Le të vazhdojmë të jemi të tillë. Unë mbaj të parët. Një dëgjues i mirë ...

 1. “Gratë i kuptojnë zemrat dhe si t'i adresojnë ato. Sepse zemra është gruaja që ne mbajmë brenda nesh ”. Jo Nesba
 2. “Kur bëhet fjalë për pushtet, gratë nuk kanë kotësinë e burrave. Ata nuk kanë nevojë ta shfaqin atë fuqi, ata thjesht e duan atë për gjërat e tjera që u nevojiten. Siguria. Ushqim Argëtim Hakmarrje. Paqen. Ata janë racionalë, ata planifikojnë të kërkojnë atë fuqi dhe mendojnë përtej betejës, përtej festimeve të fitores. Dhe për shkak se ata kanë atë aftësi të lindur për të parë dobësi në viktimat e tyre, ata instiktivisht e dinë se kur dhe si të godasin. Dhe kur të ndalet ”. Jo Nesba
 3. “Unë jam rritur duke u puthur me libra dhe bukë. Meqenëse putha një grua, aktivitetet e mia me bukë dhe libra humbën interesin ”. Salman Rushdi.
 4. "Kush nuk e do një grua të bukur me të pesë shqisat e tij nuk e konsideron natyrën si kujdesin e saj më të madh dhe punën e saj më të madhe". Francisco de Quevedo
 5. "Gruaja ka ngjyrën dhe parfumin e trëndafilave, kthjelltësinë dhe pastërtinë e kristalit dhe mbi të gjitha brishtësinë e tij". Lope de Vega
 6. "Gruaja është një ëmbëlsirë e denjë për perënditë kur djalli nuk e gatuan atë". William Shakespeare
 7. "Gratë do ta mohojnë ose do ta pranojnë, por ajo që ata duan gjithmonë është që ne të pyesim." Ovidi
 8. "Unë e kam dashur atë kundër çdo arsyeje, kundër çdo premtimi, kundër çdo paqeje, kundër çdo shprese, kundër çdo lumturie, kundër të gjitha pengesave që mund të ekzistojnë". Charles Dickens
 9. "Gruaja dhe libri që duhet të ndikojë në një jetë, vijnë në duar pa i kërkuar ata." Enrique Jardiel Poncela.
 10. "Ata thonë se një burrë nuk është burrë derisa të dëgjojë emrin e tij nga buzët e një gruaje". Antonio Machado.
 11. "Një grua më dhemb në të gjithë trupin". Jorge Luis Borges.
 12. "Pa gruan, jeta është prozë e pastër". Ruben Dario.
 13. Nuk ka asnjë pengesë, bllokim ose rrufe në qiell që ju mund t'i impononi lirisë së mendjes time - Virginia Woolf
 14. "Shoqëria jonë është mashkull, dhe derisa të hyjë në të, gruaja nuk do të jetë njerëzore". Henrik Johan Ibsen
 15. “I pari që krahasoi gratë me një lule ishte një poet; i dyti, një idiot ”. Volteri.
 16. "Problemi i grave ka qenë gjithmonë një problem i burrave". Simone deBeauvoir.
 17. "Nëse diplomacia mungon, drejtojuni grave". Karlo Goldoni.
 18. "Në çdo moment të jetës sime ka një grua që më drejton për dore në errësirën e një realiteti që gratë e njohin më mirë se burrat dhe në të cilin ata orientohen më mirë me më pak drita."
 19. "Një grua është si një letërsi e mirë, e disponueshme për të gjithë, por e pakuptueshme për budallenjtë".
 20. Gabriel Garcia Marquez.
 21. “Ka vetëm tre gjëra që mund të bëhen me një grua. Mund ta duash, të vuash për të ose ta shndërrosh në letërsi ”. Lawrence Durrell.
 22. Fuqia e grave varet nga fakti që psikologjia nuk mund ta shpjegojë atë. Burrat mund të analizohen; gratë mund të dashurohen vetëm.
 23. "Intuita e një gruaje është më precize sesa siguria e një burri". Rudyard Kipling.
 24. "Unë nuk dua që gratë të kenë pushtet mbi burrat, por mbi veten e tyre". Mary Wollstonecraft.
 25. “Nëse i drejtohemi një realiteti më të madh, është një grua ajo që do të duhet të na tregojë rrugën. Hegjemonia e mashkullit ka marrë fund. Ai ka humbur kontaktin me tokën ". Henri Miller.
 26. "Ju jeni gjysma e grave gjysmë ëndrra". Rabindranath Tagore.
 27. "Ata thonë se një burrë nuk është burrë derisa të dëgjojë emrin e tij nga buzët e një gruaje". Antonio Machado.
 28. "Unë duhet të bie në dashuri, në një mënyrë të vërtetë, një grua që nuk duket asgjë përveç kësaj të veçantë: pasi toka duhet të jetë e thjeshtë dhe e dashur, se në këtë mënyrë ajo do të jetë më shumë një grua dhe kështu do të jetë më shumë të një gruaje. Miguel Hernandez.
 29. “Unë nuk jam zog, as jam kapur në ndonjë rrjetë. Unë jam një qenie njerëzore e lirë, me një vullnet të lirë, i cili tani dëshiron të ndahet nga ju ”. Charlotte Bronte.
 30. "Gruaja është dera e pajtimit me botën". Oktavio Paz.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.