Përzgjedhja jonë e 10 librave më të mirë të vitit 2018.

2018 është zhdukur, por na lë me shumë romane të shkëlqyera që ia vlen të lexohen.

2018 është zhdukur, por na lë me shumë romane të shkëlqyera që ia vlen të lexohen.

Ne e mbyllëm vitin me një zgjedhja e dhjetë librave më të mirë të vitit 2018, të cilat duhet të quhen vërtet, dhjetë librat që na kanë tërhequr më shumë vëmendjen këtë vit që na lënë. Ne zgjodhëm dhjetë, megjithëse mund të kemi zgjedhur dy herë më shumë. Gjysma do të kishte qenë shumë e vështirë për mua.

Si zakonisht, Ata nuk janë të gjithë ata që janë, por janë të gjithë ata që janë. Secili prej tyre, një zgjedhje e shkëlqyeshme, ju vetëm duhet të zgjidhni zhanrin që ju pëlqen më shumë. Historia do të jetojë deri në atë.

Shtriga nga Camila Lackberg. Ed Maeva.

Pjesa e dhjetë e serisë Krimet e Fjällbacka.

Zhdukja e Linnea, një vajzë katër-vjeçare, nga një fermë në periferi të Fjällbacka, zgjon kujtime tragjike. Tridhjetë vjet më parë, gjurma e një vajze tjetër, Stella, humbi në të njëjtën fermë, e cila së shpejti u gjet e vdekur. Pastaj dy adoleshentë u akuzuan për rrëmbimin dhe vrasjen e tij, u gjykuan dhe u shpallën fajtorë, por ata shmangën hyrjen në burg sepse ishin të mitur.

Njëri prej tyre ka bërë një jetë të qetë në Fjällbacka, tjetri, një aktore e suksesshme, kthehet për herë të parë pas ngjarjes për të luajtur Ingrid Bergman në një film që do të xhirohet në zonë.

Banorët e Fjällbacka organizohen për të kërkuar Linnea, dhe kur më në fund e gjejnë atë, të vdekur, afër pellgut ku u gjet trupi i vajzës tjetër dekada më parë, ata me frikë pyesin nëse vajzat e tjera mund të jenë në rrezik.

Edhe pse Patrik beson se e vërteta gjithmonë e gjen rrugën e saj pavarësisht thashethemeve dhe bestytnive, si ai ashtu edhe kolegët e tij në stacionin policor hetojnë lidhjen midis dy rasteve.

Për këtë ata do të kenë ndihmën e Erikës, e cila ka punuar për ca kohë në një libër në lidhje me vrasjen e asaj vajze, të zbardhur mesa duket vite më parë.

Bijat e Kapitenit nga María Dueñas kur kemi informacionin. Ed Planet.

New York, 1936. Shtëpia e vogël ushqimore El Capitán fillon udhëtimin e saj në Rrugën e Katërmbëdhjetë, një nga enklavat e kolonisë Spanjolle që në atë kohë banon në qytet. Vdekja aksidentale e pronarit të saj, tarambana Emilio Arenas, detyron vajzat e tij të paepur në të njëzetat e tyre të marrin përsipër biznesin ndërsa gjykata zgjidh mbledhjen e një dëmshpërblimi premtues. Të zhgënjyer dhe të ngacmuar nga nevoja urgjente për të mbijetuar, temperamentet Victoria, Mona dhe Luz Arenas do të luftojnë rrugën e tyre përmes rrokaqiejve, bashkatdhetarëve, fatkeqësive dhe dashurive, të vendosur për ta kthyer një ëndërr në realitet.

Me një lexim sa më të shkathët dhe mbështjellës, aq edhe lëviz, Bijat e Kapitenit shpalos historinë e tre grave të reja Spanjolle që u detyruan të kalonin një oqean, u vendosën në një qytet verbues dhe luftuan me guxim për të gjetur rrugën e tyre. Një haraç për gratë që rezistojnë kur fryjnë erërat kundër tij dhe një homazh për të gjithë ata njerëz të guximshëm që jetuan - dhe jetojnë - aventurën, shpesh epike dhe pothuajse gjithmonë të pasigurt, të emigracionit.

Ditën kur dashuria humbi nga Javier Castillo kur kemi informacionin. Ed. Shuma.

Në mesnatën e 14 dhjetorit, një grua e re e mavijosur shfaqet e zhveshur në strukturën e FBI-së në New York. Inspektori Bowring, kreu i Njësisë së Kriminologjisë, do të përpiqet të zbulojë se çfarë fsheh një shënim të verdhë me emrin e një gruaje që orë më vonë shfaqet e prerë në një fushë. Hetimi do ta zhytë atë plotësisht në një komplot në të cilin fati, dashuria dhe hakmarrja ndërthuren në një histori të tmerrshme që lidhet me zhdukjen e një vajze disa vjet më parë dhe vendndodhjet e së cilës ai nuk mund të zbulonte kurrë.

 Patria nga Fernando Aramburu kur kemi informacionin. Redaktorët e tusketave.

Çmimi Kombëtar Narrativ

Çmimi i Kritikëve Narrativë

Çmimi Francisco Umbral për Librin e Vitit

Ditën që ETA njofton braktisjen e armëve, Bittori shkon në varreza për t'i thënë varrit të burrit të saj, Txato, i vrarë nga terroristët, se ajo ka vendosur të kthehet në shtëpinë ku ata jetonin. A do të jetë në gjendje të jetojë me ata që e ngacmuan atë para dhe pas sulmit që i prishi jetën asaj dhe familjes së saj? A do të jetë në gjendje të dijë se kush ishte burri me kapuç që vrau burrin e saj një ditë me shi, kur ai po kthehej nga kompania e tij e transportit? Sado i poshtër, prania e Bittori do të ndryshojë qetësinë e rreme të qytetit, veçanërisht fqinjën e saj Miren, një mik dikur i ngushtë dhe nënë e Joxe Mari, një terrorist i burgosur dhe i dyshuar për frikën më të keqe të Bittori. Çfarë ndodhi midis atyre dy grave? Çfarë ka helmuar jetën e fëmijëve tuaj dhe burrave tuaj të ngushtë në të kaluarën? Me lotët e tyre të fshehur dhe bindjet e palëkundura, me plagët dhe trimërinë e tyre, historia inkandeshente e jetës së tyre para dhe pas kraterit që ishte vdekja e Txato, na flet për pamundësinë e harrimit dhe nevojën e faljes në një komunitet të thyer nga fanatizmi politik.

Talion shënuar nga Santiago Díaz Cortés kur kemi informacionin. Ed Planet.

Çfarë do të bënit nëse do të kishit vetëm dy muaj jetë?

Marta Aguilera, një gazetare e angazhuar në tregtinë e saj, merr lajme që do të ndryshojnë fatin e saj: një tumor kërcënon shëndetin e saj dhe ajo ka mezi dy muaj jetë. Me asgjë për të humbur dhe askush për të mbajtur përgjegjësi, Marta mendon se realiteti është një vend kërcënues dhe vendos të zërë kohën që i ka lënë duke dhënë mësim për DREJTSIN.
Në një garë me kohën për jetën e saj dhe kundër inspektorit të palëkundur Daniela Gutiérrez, Marta Aguilera do të përpiqet të zbatojë ligjin e saj të veçantë të hakmarrjes.

Libra të shkëlqyeshëm të vitit 2018 për të lexuar në 2019.

Libra të shkëlqyeshëm të vitit 2018 për të lexuar në 2019.

Unë, Julia shënoi nga Santiago Posteguillo. Ed Planet.

Çmimi Planeta 2018 me një roman feminist të vendosur në Perandorinë Romake.

192 Pas Krishtit Disa burra luftojnë për një perandori, por Julia, vajza e mbretërve, nëna e Cezarëve dhe gruaja e perandorit, mendon për diçka më të madhe: një dinasti. Roma është nën kontrollin e Komodus, një perandor i çmendur. Senati po komploton për t'i dhënë fund tiranit dhe guvernatorët më të fuqishëm ushtarakë mund të bëjnë një grusht shteti: Albino në Britani, Severo në Danub ose Zezak në Siri. Komforti mban gratë e tij për të parandaluar rebelimin e tyre dhe Julia, gruaja e Severo, bëhet kështu një peng.

Papritmas, Roma digjet. Një zjarr shkatërron qytetin. A është një katastrofë apo një mundësi? Pesë burra përgatiten të luftojnë deri në vdekje për pushtet. Ata mendojnë se loja do të fillojë. Por për Julia loja tashmë ka filluar.

Ai e di që vetëm një grua mund të krijojë një dinasti.

Në kohën e urrejtjes nga Rosa Montero kur kemi informacionin. Seix Barral.

Pjesa e tretë në serinë Bruna Husky. Çmimi Kombëtar për Letërsinë.

Detektiva e pavarur, e pa shoqërueshme, intuitive dhe e fuqishme, replikuese Bruna Husky ka vetëm një pikë të prekshme: zemrën e saj të madhe. Kur Inspektori Lizard zhduket pa lënë gjurmë, detektivi niset në një kërkim të dëshpëruar, me kohë për policin. Hulumtimi i saj e çon atë në një koloni të largët të New Ancients, një sekt që mohon teknologjinë, si dhe gjurmimin e origjinës së një rrjeti të errët pushteti që daton në shekullin e XNUMX-të. Ndërkohë, situata botërore po bëhet gjithnjë e më e tronditur, tensioni populist rritet dhe lufta civile duket e pashmangshme.
Bruna do të duhet të përballet me frikën e saj më të madhe, vdekjen, në një histori që është një portret i saktë dhe verbues i kohërave në të cilat jetojmë.
Times of Hate është një roman intensiv me veprim të shpejtë, në të cilin janë të pranishme temat e mëdha të Rosa Montero: kalimi i kohës, nevoja e të tjerëve për ta bërë jetën të vlefshme, pasioni si rebelim kundër vdekjes, teprimet e fuqisë dhe tmerri i dogmave.

Gjuetari i kërpudhave nga Long Litt Woon. Ed Maeva.

Pas vdekjes së papritur të burrit të saj, Long Litt Woon zbulon botën e mrekullueshme të kërpudhave dhe bashkohet me Mushroom Pickers, një grup i dedikuar studimit dhe mbledhjes së tyre. Në këto kujtime ai gjithashtu ndërmerr një udhëtim personal të vetë-njohjes dhe kapërcimit të dhimbjes. Long tregon një histori sa pozitive aq edhe të dhimbshme, dhe e bën lexuesin të hyjë në kërkimin e tij personal dhe ta ndiejë atë si të tijën. Autori jo vetëm që tregon kërpudhat si një ushqim apo një helm i rrezikshëm, por gjithashtu shpjegon historinë dhe rëndësinë e tyre kulturore. Takimi midis kërpudhave dhe procesit tuaj të pikëllimit personal do të shkaktojë ndryshime të thella në jetën tuaj dhe do t'ju japë një kuptim të ri dhe një identitet të ri.

Ordesa nga Manuel Vilas. Ed Alfaguara.

Libri më i mirë i vitit sipas Babelia (El País)
Libër i rekomanduar nga La Esfera (Bota)
Çmimi i Arteve dhe Letrave të Letërsisë (El Heraldo)

Një roman se si t’i vendosim përsëri copat tona të thyera për të kuptuar kush jemi.

Një lexim intim i historisë së fundit të Spanjës.

Realiteti dhe trillimi janë të përziera në këtë roman të shkruar me një zë të guximshëm dhe transgresiv që na tregon një histori të vërtetë, të vështirë, në të cilën të gjithë mund ta njohim veten.

Nga loti në kohë, dhe gjithmonë nga emocioni, Vilas na tregon për gjithçka që na bën të pambrojtur, për nevojën e ngritjes dhe lëvizjes kur nuk duket e mundur, kur pothuajse gjithçka që na bashkonte me të tjerët është zhdukur ose ne e kanë thyer atë. Thenshtë atëherë kur dashuria dhe një distancë e caktuar - gjithashtu ajo që na lejon ironia - mund të na shpëtojnë.

Një arsimim nga Tara Westover. Ed Lumen.

Libri më i mirë i vitit nga New York Times.

Libri më i mirë i vitit nga Amazon.

E lindur në malet e Idahos, Tara Westover është rritur në harmoni me një natyrë të shkëlqyer dhe i është përkulur ligjeve të vendosura nga babai i saj, një Mormon fondamentalist i bindur se fundi i botës është i afërt. As Tara, as vëllezërit e motrat e saj nuk shkojnë në shkollë dhe nuk vizitojnë një mjek kur janë të sëmurë. Ata të gjithë punojnë me babanë e tyre, dhe nëna e tyre është një shëruese dhe mamia e vetme në zonë.

Tara ka një talent: të kënduarit, dhe një mani: të dish. Ai vë këmbën në një klasë për herë të parë në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç: ai nuk e di se ka pasur dy luftëra botërore, por as data e saktë e lindjes së tij (ai nuk ka dokumente). Ai së shpejti zbulon se arsimi është mënyra e vetme për të shpëtuar nga shtëpia. Pavarësisht se fillon nga e para, ai kërkon forcën për t'u përgatitur për provimin pranues në universitet, për të kapërcyer oqeanin dhe për t'u diplomuar në Kembrixh, edhe nëse duhet ta prishë lidhjet me familjen e tij për ta bërë këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dyer Alfredo dijo

  me të vërtetë? Ordesa de Manuel Vilas, është më e keqja që kam lexuar këtë vit. Duket e pabesueshme që e lini veten të ndikohet nga vetë-promovimi që botuesit u japin disa prej librave të tyre. Se një fushatë marketingu nuk ndikon në leximin tuaj.

  1.    Ana Lena Rivera Muniz dijo

   Përshëndetje Alfredo:
   Kurdoherë që bëhet një listë, ajo është një përzgjedhje personale, dhe ju tashmë e dini që në lidhje me shijet dhe mendimet, të gjitha ato janë po aq të vlefshme ... Nëse bëjmë testin dhe u kërkojmë 100 njerëzve në sektor të bëjnë këtë listë, do të keni 100 lista të ndryshme, dhe secila do të mendojë se 99 të tjerët kanë shumë dhe shumë pak libra. Falë kohërave në të cilat jetojmë, ka kaq shumë literaturë sa të gjithë mund të zgjedhim sipas preferencave tona. Faleminderit që na lexuat, jepni mendimin tuaj dhe ndani: Gëzuar Vitin e Ri! Ana Lena.

 2.   Xisca Tous dijo

  Nga 10 që kam zgjedhur, ishte një: «Pàtria» por koleksioni i totalit të ngarkesave. Shtë një kryevepër, është e mrekullueshme për shkak të perspektivës poliedrike dhe universale seva. D'aquest libreres nuk do të përdoret për të shkruar molts, por do të jetë shumë.