Walter Scott. Përshtatjet e shumta filmike të veprave të tij

Portret i Sir Walter Scott nga Sir Henry Raeburn.

Sir Walter Scott u largua nga kjo botë dhe u bë i pavdekshëm më 21 shtator 1832. Ndoshta romancieri skocez më i njohur dhe më i famshëm i të gjitha kohërave, krijues i romanit historik dhe, pa dyshim, një figurë emblematike e Romantizmi Anglo-sakson shekulli i XNUMX-të. Puna e tij pjellore dhe frymëzuese ka qenë objekt i një numri të madh adaptime filmike që e kanë bërë atë edhe më tërheqës dhe tërheqës. Dhe për të gjitha llojet e publikut. Ivanhoe, Aventurat e Quentin Duward Rob roy ato tashmë janë versione po aq klasike sa origjinalët e tyre.

Ivanhoe

Historia e kalorësit Wilfredo i Ivanhoe që kthehet nga Kryqëzata në shtëpinë e tij skoceze për të përmbushur intrigat e një gjykate të uzurpuar nga Gjoni pa tokë, vëllai i Richard the Lionheart, është një nga më të njohurit në letërsi dhe kinema.

Ata prej nesh që janë tashmë në një moshë të caktuar jemi rritur duke parë filma të Hollywood më i artë që ata vendosën të shtunën pasdite. Dhe nëse kishte ndonjë që mund ta shihnim pa u lodhur, ishte Ivanhoe, versioni me protagonist Robert TaylorElizabeth TaylorJoan fontaine y George sanders dhe drejtuar nga Richard Thorpe en 1952. Dhe për ne që kemi mbetur tashmë me kinemanë e atyre viteve, ne do të vazhdojmë ta shohim atë sa herë që të jetë e nevojshme. Për të qenë më klasikja.

Historia ime me Ivanhoe vazhdoi gjatë viteve. Sepse, duke qenë pak më i moshuar, rashë në dashuri me lëngun shumë britanik të atij aktori Anthony Andrews, i cili e luajti atë në versionin e 1982, drejtuar nga Douglas Camfield për televizion, ku ishin gjithashtu James Mason, Olivia Hussey dhe Sam Neil. Dhe vazhdova marrëdhënien time me të në kolegj, ku ia kushtova një nga ato punë për lëndën e Historisë së Anglisë në karrierën e Filologjisë Angleze. Dhe deri tani.

Ka shumë më shumë adaptime, veçanërisht të karikaturë drejtuar fëmijëve. Si kuriozitet është e para Seri ITV Britanik në 1958, gjithashtu për fëmijë, dhe që kishte si protagonist Roger Moore. Dhe sigurisht, BBC nuk mund të linte një klasik si kjo dhe në 1997 bën një Miniseriale me 6 episode. Yjet më të mëdhenj të skenës britanike pëlqejnë Steven Waddington, Ciaràn Hinds ose James Cosmo (këto dy të fundit aq në modë sidomos për adhuruesit e Lojë e froneve).

Hajmali

Pas në kinemanë klasike, kjo version shumë më pak i njohur e një vepre tjetër nga Scott, gjithashtu më pak e famshme, u nënshkrua nga regjisori David Butler en 1954. Alsoshtë gjithashtu shumë argëtuese dhe ne takohemi përsëri me mbretin Richard Zemër Lion, i cili, gjatë Kryqëzatave, është përkushtuar në kërkimin e Gralit të Shenjtë. Përsëri kemi George Sander, se nga (jo aq) i keq Norman Templar Brian de Bois-Guilbert në Ivanhoe, këtu është mbreti Richard. Kasta është përfunduar Rex harrisonVirginia Mayo dhe Laurence Harvey.

Aventurat e Quentin Duward

Ne nuk lëvizim nga Hollywood-i i viteve 50-të dhe një vit më pas Hajmali1955Richard Thorpe, padyshim një specialist në aventurat dhe filmat aksion, kthehet për të drejtuar një version tjetër të një shfaqjeje Scott. Ajo gjithashtu ka përsëri Robert Taylor si protagonist, të cilin e shoqërojnë Kay Kendall, Robert Morley dhe George Cole. Pra, është pothuajse të shohësh Ivanhoe përsëri.

Quentin Durward është një i ri Skocez, familja e të cilit është vrarë dhe kështjella e tij u shkatërrua. Kështu që ai shkon në Francë për të filluar një jetë të re. Atje xhaxhai i tij është kapiten i rojes së harkëtarëve skocezë të cilët janë të ngarkuar me mbrojtjen e mbretit Louis XI.

Rob roy

Walter Scott nuk mund të largohej pa prekur me pendën e tij historinë e njërit prej atyre heronj skocez që pasojnë në vazhdën e William Wallace. Kjo eshte Rob Roy MacGregor, i ashtuquajturi Skocez Robin Hood i cili u përpoq të përmirësonte kushtet e jetesës së bashkatdhetarëve të tij. Dhe megjithëse ka disa adaptime që kthehen edhe në filmat e heshtur, më e njohura është ajo që ai bëri në 1995 drejtori Michael Caton Jones.

Ata luanin në të Liam Neeson, Xhesika Lange, Eric stoltzGjoni lëndoi y Tim Roth. Ky i fundit qëndisi një nga ato rolet e liga të pashoqe që janë aq mirënjohës për një aktor.

Pastaj

A i kemi parë të gjithë? A qëndrojmë me një në veçanti?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.