Viktor Hygo. 216 vjet pas lindjes së tij. Disa fraza dhe tre poezi

Ato përmbushen sot, 26 shkurt, 216 vjet nga lindja e Victor Hugo. Ai lindi në Besançon dhe ishte gjithashtu një poet dhe dramaturg si dhe një romancier. Konsiderohet si përfaqësuesi maksimal i Romantizmit Francez. Ai ishte gjithashtu një politikan dhe intelektual shumë i angazhuar dhe me ndikim në historinë e vendit të tij dhe në letërsinë e shekullit të XNUMX-të.

Sot, në kujtesën e tij, unë zgjedh disa fjalë të kota të punës së tij të madhe, veçanërisht atë që njohim më mirë, Të mjerët. Por unë gjithashtu zgjedh disa shembuj të tij poezi, që me siguri kemi lexuar më pak.

Pak nga Viktor Hugo

Dhe mbase pak e dinë se Viktor Hugo jetoja ne Madrid, në Calle del Clavel qendrore, gjatë fëmijërisë së tij, pasi që babai i tij, një ushtarak, i cili ishte emëruar komandant i përgjithshëm, u transferua.

Në 1815 u vendos në Paris me idenë tashmë të qartë për t’iu përkushtuar letërsisë. Ishte një student shumë i mirë dhe në moshën 15 vjeç u dha nga Akademia Franceze për një vepër lirike. Ky ishte një parathënie e librit të tij të parë të madh me poezi, Odat dhe poezitë e ndryshme. Në 1822 u martua adele foucher, me të cilin kishte pesë fëmijë. Përveç kësaj, së bashku me vëllezërit e tij, gjithashtu shkrimtarë, ai themeloi revistën Le Conservator LitteraireIshin vite të prodhimit të madh letrar me tituj si p.sh. CromwellZoja e Parisit (i njohur si Hunçback i Notre Dame) ose Mbreti argëtohet.

Shumë aktiv politikisht, Viktor Hugo u emërua par të Francës në 1845. Fjalimet e tij mbi mjerimi dhe ankesat e tjera shoqërore dhe politike ata e çuan atë të prishej me Partinë Konservatore. Në 1851 ai denoncoi ambiciet diktatoriale të Napoleonit III dhe, pas grushtit të shtetit, iku franceze. Vitin pasues ai dhe familja e tij shkuan në Xhersi në Mbretërinë e Bashkuar dhe në 1856 ai u transferua në Gërnzi.

Nga ai mërgim njëzet vjeç lindi Dënimet, trilogjia e Fundi i SatanitZot y Legjenda e shekujve, dhe romani i tij më i famshëm, Të mjerët. Kthehu në Francë, pas rënies së Napoleonit III, Viktor Hugo u vlerësua publikisht dhe u zgjodh deputet. Vdiq në Paris me 83 vjet, në plotësinë e fakulteteve të tij, me një punë dhe ndikime të jashtëzakonshme, gjë që e bëri atë një personazh emblematik i cili u nderua nga Republika e Tretë me një funeral shtetëror.

(c) mmartinez. Nga La Vanguardia.

Kuotat e Të mjerët

 • Ligji i shenjtë i Jezu Krishtit rregullon civilizimin tonë; por nuk e depërton akoma. Skllavëria thuhet se është zhdukur nga civilizimi evropian dhe është një gabim. Ajo ende ekziston; vetëm se nuk i rëndon më gruaja dhe quhet prostitucion.
 • Drejtësia e parë është ndërgjegjja.
 • Dashuria është një pjesë e vetë shpirtit, është e së njëjtës natyrë me të, është një shkëndijë hyjnore; si ajo, ai është i pakorruptueshëm, i pandashëm, i padisponueshëm. Isshtë një grimcë zjarri që është në ne, që është e pavdekshme deri në pafund, tek e cila asgjë nuk mund të kufizojë, as të shuhet.
 • Ajo që thuhet për burrat, e vërtetë apo e rreme, zë aq shumë vend në fatin e tyre, dhe veçanërisht në jetën e tyre, sa edhe ato që bëjnë ata.
 • Në botë nuk ka pothuajse asgjë më të rëndësishme se dashuria.
 • Jo, të kesh dashuri nuk e humb dritën. Nuk ka verbëri atje ku ka dashuri.
 • Lirimi nuk është liri. Burgu ka mbaruar, por nuk është i dënuar.
 • Mos pyet emrin e atyre që kërkojnë azil. Preciselyshtë pikërisht personi që ka më shumë nevojë për azil ai që ka më shumë vështirësi për të thënë emrin e tij ose të saj.
 • Ka dy lloje qeniesh në botë që dridhen thellë: nëna që gjen djalin e saj të humbur dhe tigri që gjen pre e saj.
 • Ata që vuajnë sepse ju doni, duan edhe më shumë. Të vdesësh nga dashuria do të thotë të jetosh.
 • Gëzimi suprem i jetës është bindja se ne jemi të dashur, të dashur për veten tonë; përkundrazi i dashur pavarësisht nesh.
 • Forca më e fortë nga të gjitha është një zemër e pafajshme.
 • Kur dashuria është e lumtur e sjell shpirtin tek ëmbëlsia dhe mirësia.
 • Dashuria është si një pemë: ajo përkulet nën peshën e vet, zë rrënjë thellë në tërë qenien tonë dhe nganjëherë vazhdon të gjelbërojë në rrënojat e një zemre.
 • Dashuria është një harresë e ndezur e gjithçkaje.

Tri poezi

Kur më në fund takohen dy shpirtra

Kur më në fund takohen dy shpirtra,
Të cilët për aq kohë kanë kërkuar njëri-tjetrin në mes të turmës,
Kur e kuptojnë se janë çifte,
Që kuptohen dhe korrespondojnë,
Me një fjalë, ato janë njësoj,
atëherë lind përgjithmonë një bashkim i pasionuar dhe i pastër si ata,
një bashkim që fillon në tokë dhe zgjat në parajsë.
Ai bashkim është dashuri
dashuri autentike, pasi në të vërtetë shumë pak burra mund të konceptojnë,
dashuria qe eshte fe,
Kjo hyjnizon të dashurin, jeta e të cilit buron
E entuziazmit dhe pasionit dhe për kë sakrificat
Më të mëdha janë gëzimet më të ëmbla.

Për një grua

Vajza, po të isha mbret do të jepja mbretërinë time,
froni im, skeptri im dhe njerëzit e mi të gjunjëzuar,
kurora ime e artë, pishinat e mia porfiri,
dhe flotat e mia, për të cilat deti nuk do të mjaftonte,
për një vështrim nga ju.

Po të isha Zoti, toka dhe valët,
engjëjt, demonët që i nënshtrohen ligjit tim.
Dhe kaosi i thellë i zorrëve të thella,
përjetësia, hapësira, qiejt, botët
Unë do të jepja për një puthje nga ju!

Gruaja e rënë

Asnjëherë mos e fyeni gruan e rënë!
Askush nuk e di se çfarë peshe e rëndoi atë
as sa beteja ai duroi në jetë,
Derisa më në fund ra!
Kush nuk ka parë gra pa frymë
me padurim kapem tek virtyti,
dhe rezistojini erës së ashpër nga vesi
me nje qendrim te qete?
Pika e ujit që varet nga një degë
që era dridhet dhe të bën të dridhesh;
Perla që hedh kupën e luleve,
dhe kjo është baltë kur bie!
Por përsëri rënia e pelegrinit mund
pastërtinë e saj të humbur për të rifituar,
dhe ngrihen nga pluhuri, kristal,
dhe para se të shkëlqejë drita.
Le gruaja e rënë të dashurojë,
lëreni pluhurin ngrohtësinë e saj jetësore,
sepse gjithçka rimerr jetën e re
me dritë dhe dashuri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.