36 mendime për shkrimtarët, shkrimet dhe letërsinë

ajo afrohet Dita e librit. Yçfarë është një libër pa shkrimtar? Çfarë është letërsia pa mendimet e atyre shkrimtarëve? Mendimet tuaja, imagjinata juaj, iluzionet dhe ëndrrat tuaja, shpresat tuaja, bllokimet tuaja, arritjet dhe dështimet tuaja. Çdo aspekt i krijimit letrar, çdo mendim ose çdo përkufizim në lidhje me tregtinë është unik për atë shkrimtar.

Këtu janë 36 prej tyre që ne mund t'i ndajmë ose jo, por që padyshim do të na bëjnë të mendojmë. Ose jo. Le t’i shohim. Unë qëndroj me ata të Bill Adler, Alfredo Conde, Manuel del Arco, Jesús Fernández Santos, Julien Green dhe Adelaida García Morales

 1. Shkrimi është puna më e vetmuar në botë - Bill adler.
 2. Çdo shkrimtar e kompenson veten, siç mundet, për ndonjë pakënaqësi ose fat të keq - Arthur Adamov.
 3. Letërsia, nga natyra e saj, është e detyruar të vërë në dyshim supozimet e djeshme dhe lakmitë e së sotmes -Robert Martin Adams.
 4. Të shkruarit për mua është si thurja me grep: Kam gjithmonë frikë se një thur do të largohet - Isabel Allende.
 5. Një faqe më mori shumë kohë. Dy faqe në ditë janë të mira. Tri faqe janë të shkëlqyera - Kingsley William Amis.
 6. Ka shumë që shkruajnë shumë mirë për të mos thënë asgjë - Francis Ayala.
 7. Pasi të keni mësuar gramatikën, shkrimi thjesht flet me letrën dhe në të njëjtën kohë mëson se çfarë të mos thuash - Beryl bainbridge.
 8. Unë mendoj më shumë se ju mendoni nga ato që shkruani dhe jo e kundërta - Louis Aragon.
 9. Gjëja e vështirë është të mos shkruash, gjëja vërtet e vështirë është të lexosh - Manuali i Arch.
 10. Luftë dhe paqe Më bën të sëmurë sepse nuk e kam shkruar vetë dhe, akoma më keq, nuk do të isha në gjendje - Jeffrey H. Archer.
 11. Çdo shkrimtar krijon paraardhësit e tij - Jorge Luis Borges.
 12. Një shkrimtar nuk përcaktohet në asnjë mënyrë nga një certifikatë, por nga ajo që shkruan - Mikhail Afanósevich Bulgakov.
 13. Cilësia letrare është në përpjesëtim të zhdrejtë me numrin e lexuesve - John Benet.
 14. Mbarimi i një libri është si të marrësh një fëmijë jashtë dhe ta qëllosh - Capote i Trumanit.
 15. Letërsia mund të jetë e përjetshme si e tillë, por jo ndjenjat që e lindën atë - Pierre Blanche.
 16. Të jesh shkrimtar do të thotë të vjedhësh jetën nga vdekja - Alfred Konti.
 17. Ata që duan të maskojnë jetën me maskën e çmendur të letërsisë gënjejnë - Camilo Jose Cela.
 18. Për sa kohë që ekziston mendimi, fjalët janë të gjalla dhe letërsia bëhet një ikje, jo nga, por drejt jetës - Cyril Connolly.
 19. Shkrimtari që shkruan mirë është arkitekti i historisë - John DosPasos.
 20. E pazakonta gjendet në një përqindje shumë të vogël, përveç në krijimet letrare, dhe kjo është pikërisht thelbi i letërsisë - Julio Cortazar.
 21. Midis qëllimit të paarritshëm të autorit dhe qëllimit të diskutueshëm të lexuesit është qëllimi transparent i tekstit që hedh poshtë një interpretim të paqëndrueshëm - Umberto Echo.
 22. Ka tre arsye për tu bërë shkrimtar: sepse ju duhen paratë; sepse keni diçka për të thënë që bota duhet ta dijë; dhe sepse nuk dini çfarë të bëni pasditeve të gjata - Quentin i freskët.
 23. Letërsia do të ishte shumë e tensionuar nëse do të kishte vetëm autorë të pavdekshëm. Ne duhet t'i marrim ashtu siç janë, dhe të mos presim që të zgjasin - Oliver Edwards.
 24. Shkrimtari mund të krahasohet me dëshmitarin e akuzës ose të mbrojtjes, pasi, si një dëshmitar në gjykatë, ai percepton disa gjëra që u shpëtojnë të tjerëve - Ilya Ernenburg.
 25. Djalli është një element i domosdoshëm, në letërsi dhe në jetë; nëse jeta dëbohet do të ishte e trishtuar, rrëshqiste midis dy poleve të përjetësisë, dhe letërsia do të ishte vetëm himni i trishtimit - Omar fakhury.
 26. Shkrimtari nuk pensionohet në një kullë të fildishtë, por në një fabrikë dinamiti - Max frisch.
 27. Marrja dhe refuzimi i shembujve, mposhtja e tyre me forcën e vetvetes, e tillë është veprimtaria e shkrimtarit me një thirrje - Konstandin Fedine.
 28. Kur shkruani, tregoni një botë në madhësinë tuaj - Jezusi Fernandez Santos.
 29. Kur shkruaj, përpiqem të rimarr disa siguri që mund t'i inkurajojnë njerëzit të jetojnë dhe t'i ndihmojnë të tjerët të duken - Eduard Galeano.
 30. Unë nuk jam duke kërkuar për një numër të madh të lexuesve, por një numër të caktuar të lexuesve - John Goytisolo.
 31. Gjëja e jashtëzakonshme për Shekspirin është se me të vërtetë është shumë e mirë, pavarësisht nga të gjithë njerëzit që thonë se është shumë e mirë - Robert Graves.
 32. Fluturimet e mendimit dhe fjalët shkojnë në këmbë. Ja drama e shkrimtarit - Gjelbër jeshile.
 33. E vetmja gjë e denjë që një shkrimtar mund të bëjë për të shitur librat e tij është t'i shkruajë mirë - Gabriel García Márquez.
 34. Për një shkrimtar suksesi është gjithmonë i përkohshëm, është gjithmonë dështim - Graham greene.
 35. Në procesin e shkrimit imagjinata dhe kujtesa janë të hutuara - Adelaida Garcia Morales.
 36. Disa shkrimtarë kanë lindur vetëm për të ndihmuar një shkrimtar tjetër të shkruajë një fjali. Por një shkrimtar nuk mund të rrjedhë nga një klasik që i paraprin atij - Ernest Hemingway.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)