Miscellany e shtrigave, magjistarët, çupat, Vampires, anijet dhe kotele

Dhjetor tashmë. Një vit tjetër ka mbaruar. Kështu që sot prekni pak miscellany me një përmbledhje të asaj që i ka dhënë vetes në sferën letrare. Njoftoj gjithashtu një nga më të priturat e mia i ri të vitit 2019 dhe unë komentoj nja dy përvjetorët. Të gjitha shumë të ndryshme në zhanre si zezë, komike dhe dukuri më bashkëkohore në letërsi dhe kinema siç janë ato të Harry Potter ose saga e muzg. Vetë ato të këtij viti kanë qenë Përralla e Shërbëtores dhe të fundit rreth E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert ose saga e Zbulimi i shtrigave. Ja ku do te shkojme.

Do të ketë më shumë çupa

Margaret Atwood, shkrimtari i famshëm kanadez i Përralla e Shërbëtores, e cila është nga viti 1985, ai sapo njoftoi se po i jep fund të tijës vazhdim. Publikimi i tij është planifikuar për Shtator 2019. Do të titullohet Testamentet dhe komploti është vendosur 15 vjet pas skenës së fundit të Offred, personazhi kryesor. Historia e re do të tregohet përsëri tre personazhe femra.

Ngjarjet që kanë ndodhur në Galaadi, Amerika e imagjinuar nga Atwood në këtë distopia, përshtatja e të cilit si një seri televizive ka qenë një sukses i barabartë ose më i madh se editoriali. Ka qenë edhe shoqërore, duke u bërë një referencë e feminizmit më hakmarrës sot.

Potter dhe Cullen kanë një ditëlindje

Magjistari më i famshëm dhe më vampiri ... le të themi adoleshentët janë në përvjetorin e tyre. Seria e tij ka vite përkatësisht në letërsi dhe kinema. Tifozët e tij, mbase jo aq rinorë por gjithnjë tifozë, nuk mund të jenë më me fat.

Magjistari i JK Rowling merr tashmë Vjet 20 me ne në spanjisht dhe një botim special të harry potter dhe guri filozofik. Ato janë në të vërtetë katër botime të këtij vëllimi të parë kushtuar katër shtëpive të Hogwartsit: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw dhe Slytherin. Ato ilustrohen nga Levi pinfold dhe përmbajnë materiale ekskluzive mbi historinë e këtyre vëllazërive të famshme magjike.

Dhe nga ana tjetër Edward Cullen dhe Bella Swan, çifti kryesor në romanet e Stephenie Meyer, një tjetër fenomen botues i atyre që bëjnë një epokë në letërsinë për të mitur, takohen 10 vjet me fytyrat e tyre kinematografike, ato të Robert Pattinson dhe Kristen Stewart.

Kështu që prodhuesi i ekskluzivitetit në ekranin e madh ka lansuar një botim special duke përkujtuar atë dhjetëvjetor që përfshin romanin origjinal muzg dhe një riformulim i ri i historisë plotësuar nga autori, së bashku me një parathënie dhe epilog.

Shtrigat dhe vampirët

Një tjetër sagë, këtë herë ajo e shkrimtares amerikane Deborah Harkness, sapo ka parë dritën në adaptimin e saj televiziv këtë nëntor të kaluar. Isshtë gjithashtu 10 vjeç që Harkness doli me të. Zbulimi i shtrigave është historia e shtrigat, vampirët dhe demonët e së tashmes duke kërkuar për një dorëshkrim magjepsur dhe zbuluar origjinën e saj ndërsa i bën ato udhëtoni prapa në kohë dhe bëni që të dashuroheni midis tyre.

Serial i saktë, ajo lejon të shihet dhe luan Teresa Palmer dhe Matthew Goode. Mund të jetë e vlefshme thjesht për arsye sentimentale për ata prej nesh që e njohin dhe kanë jetuar në atë qytet të jashtëzakonshëm dhe të bukur të Oxford. Sezoni i parë i 8 kapituj i cili pret një të dytë dhe të tretë të titujve të tjerë që përbëjnë trilogjinë: Hija e natës y Libri i jetës.

Harry Kuebert

Një tjetër Harry. Kjo e vinte krijuesin e saj, zviceranin, në krye Joël dicker, e cila hëngri skenën botuese me këtë histori të vendosur tri herë (1975, 1998 dhe 2008) në lidhje me vrasja e Nola Kellergan, një vajzë pesëmbëdhjetë vjeçare.

Tani, i njëjti prodhues i Përralla e Shërbëtores ka bërë përshtatjen në televizion të drejtuar nga regjisori prestigjioz francez Jean Jacques Annaud (Ariu, Emri i trëndafilit) Starshtë interpretuar nga një aktor tjetër jo më pak i njohur gjithashtu më shumë se televizioni siç është Patrick Dempsey. Ata të dy janë gjithashtu prodhues ekzekutiv. Dhe përshtypja ime e parë për atë që kam veshur është se ajo është një përshtatje mjaft besnike tek origjinali letrar.

Inspektori Leo Caldas do të kthehet

Shkrimtari i Vigos E diela Villar, pas një pritje të gjatë për lexuesit e saj, boton Mars 6 pjesa e tij e tretë e serisë me protagonist inspektorin Leo Caldas. Anija e fundit (titulli i mëparshëm i të cilit kishte qenë Kryqe Guri) vjen përkatësisht pas nëntë dhe dymbëdhjetë vjetësh nga Plazhi i mbytur (të cilit adaptimi i filmit është bërë në 2015) dhe Sytë e ujit.

Grykëderdhja e Vigos, që kam vizituar dhe kam qenë në zemrën time për më shumë se njëzet vjet, do të jetë edhe një herë skena e një rasti të ri për inspektorin e qetë, pra nga ajo tokë. Këtë herë ai pret një vizitë nga a burri i shqetësuar për mungesën e vajzës së tij, i cili nuk u paraqit për drekën e fundjavës ose mori pjesë në klasën e tij në Shkollën e Arteve dhe Mjeshtërisë Vigo të hënën.

Duke luajtur me John Blacksad

Kotelja e zezë më e ashpër në komik merr një hap në format dhe i lë faqet e tij të mbuluara me ngjyra kartoni dhe sepie për të hyrë në një tastierë dhe për të lëvizur. Ajo që na mungonte ... Trajtimi i John Blacksad në goditje të tasteve. Lindja mace antropomorfe, detektiv privat Në Amerikën e viteve 50, ai nuk është aspak i dhënë për t'u trajtuar përveç nga prindërit e tij Spanjollë, Juanjo Guarnido dhe Juan Diaz-Canales. Por ai po e kërkonte atë. Për të qenë një nga seritë më të mira dhe më të suksesshme komike të viteve të fundit.

Blacksad: Nën lëkurë është emri i videojuego që do të dalë në 2019 falë Pendulo Studios. Dhe sipas asaj që mund të shihet, është një aventurë grafike që duket po aq e mirë dhe po aq besnike sa origjinali i saj. Do të jetë në dispozicion për PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, PC dhe Mac.

Ne jemi akoma në vitet '50 dhe do të shkojmë NY. Atje John Blacksad punësohet nga sonia Dunn. Ju do të duhet të zbuloni pse babai i saj, pronar i një klubi modest boksi, u gjet i varur pak para luftës së vitit. Dhe gjithashtu gjeni atë yll boksieri, i cili u zhduk po atë natë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.