Francisco Narla. 10 pyetje për autorin e Lain bastard.

Foto e autorit: francisconarla.com

Francisco Narla Ai është një nga tregimtarët tanë më të mirë të romaneve historike dhe ka një roman të ri. Lain bastardin u botua në Mars dhe është fituesi i çmimi i parë në Rrëfimin Historik Edhasa. Thjesht bëhu në të kaluarën Shën Jordi dhe është akoma në proces promovimi. Ndalesa tjetër do të jetë Panairi i Librit në Madrid i cili do të fillojë në fund të këtij muaji dhe ku shkrimtari do të nënshkruajë kopje tashmë 9 dhe 10 qershor.

Nuk është hera e parë që Narla bisedoni me ne Tani ju keni qenë mjaft i mirë për t'iu përgjigjur këtyre 10 pyetje në lidhje me leximet tuaja, autorët tuaj, projektet tuaja të reja, rekomandimet e shkrimtarit tuaj dhe mendimin tuaj mbi skenën botuese. Kështu prapë Ju faleminderit shumë nga këtu për kohën tuaj dhe shpresoj t'ju përshëndes në Feria de Madrid.

1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

E vërteta është se jo, megjithëse mendoj se do të ishte një komik, kur isha shumë i vogël i doja komikët e Mortadelo dhe Filemon, Unë ende kam një koleksion të madh. Dhe e vërteta është se herë pas here unë rilexoj disa prej tyre dhe vazhdoj të shijoj aventurat e tyre të çmendura.

Megjithëse supozoj se pyetja i referohet romanit të parë që kam lexuar dhe as për mua nuk është e qartë. Më kujtohet paksa disa libra për fëmijë, megjithëse i mbaj mend qartë historitë e Sandokan që gjyshja ime atërore më dha, nga një nga Jules Verne, si Michael Strogoff, gjithashtu nga seria e tre studiuesit de Hitchcock, ai i James Bond ... Dhe, sigurisht, romanet aventureske të Alberto Vazquez-Figueroa. Lexoj shume.

Sa për historinë e parë që kam shkruar, as unë nuk e mbaj mend, e vërteta është, unë e kam bërë që kur isha fëmijë dhe nuk mund të isha preciz. Mund të shtohet vetëm se është diçka kaq personale sa nuk mund ta mbaj mend pa diçka në pritje për ta hedhur në letër. Unë fillova shumë herët, para dhjetë vjetësh të mbaj gjithnjë me vete një fletore në të cilën të shkruaj.

2. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

As unë nuk mbaj mend. Librat kanë qenë gjithmonë miqtë e mi më të mirë dhe nuk mund të them se cili ishte i pari konkretisht. Po, mund të them se ai zhanër i aventurës për të cilin po flisja edhe në pyetjen e mëparshme më shënoi shumë. Ai e bëri dëshira për të udhëtuar, për të njohur vende ekzotike, për të jetuar përvoja të pabesueshme, si heronjtë e atyre romaneve të rinisë.

3. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Unë kurrë nuk di si t'i përgjigjem këtyre pyetjeve, Unë e kam të vështirë të vendos për një veçanti, ka shume. Gjithashtu, në rastin tim, preferencat kanë ndryshuar me kalimin e viteve. Unë supozoj se, si shumë lexues të tjerë, ka pasur klasikë që nuk kam qenë në gjendje t'i vlerësoj deri në maturim.

Por hej, do të përpiqem të jap një listë pak a shumë kronologjike me disa prej tyre. Sigurisht, disa do të mbeten në tubacion.

Homero, Julio César, murgesha Egeria, Ramón Lull, Erasmo de Róterdam, Quevedo, Rosalía de Castro, Unamuno dhe për kohët bashkëkohore do të shtoj një grusht të atyre që nuk janë më me ne, pasi për ata që janë ende duke shkruar ne do t'i lëmë mënjanë, në mënyrë që të mos futemi në kopshte shumë të baltës. Le të shohim, Diskutime është padyshim një referencë, Blasco Ibáñez, Dërgues...

E vërteta është e shumtë dhe nuk mund të thuhet se unë jam mitoman.

4. Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Nuk mendoj se do të kisha dashur të takoja ndonjë prej tyre, nëse kjo do të ishte e mundur, do të hiqte shumë magji, do të prishte marrëdhëniet. Por unë do të mashtroj për t'iu përgjigjur, do të kisha shumë dëshirë të takohesha Antoine de Saint-Exupéry, e cila jo vetëm që shkruajti të mrekullueshmen Princi i vogelNë vend të kësaj, ai e bëri veten një personazh në lojën e tij.

Sa i përket personazhit që do të doja të krijoja, e vërteta është se Nuk kam ide, por nuk mendoj se është një mënyrë e mirë për t'iu qasur, çdo person i famshëm punon si binom me autorin e tij, nëse do të ishin shkruar nga të tjerët, ata nuk do të kishin arritur suksesin ose rëndësinë e origjinalit.

5. A keni ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Sa për shkruaj: asnje aspak, unë përshtatem lehtësisht me çdo kusht dhe e vërteta është se unë jam i shqetësuar vetëm për të bërë më të mirën time. Unë gjithmonë përpiqem të përmirësohem, se secili roman është një hap përpara.

Sa i përket leximit: ose. Unë thjesht provoj lexo sa më shumë, edhe atë që nuk më tërheq. Unë vetëm do të shtoja se shkrimtari duhet ta detyrojë veten të lexojë nga një këndvështrim tjetër nga lexuesi që kërkon të mbushë kohën e lirë. Sipas mendimit tim, shkrimtari duhet të përpiqet të lexojë duke analizuar tekstin, për të mësuar prej tij.

6. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Jo sidomos, megjithëse më pëlqen shumë lexo jashte, Unë jetoj në vend dhe më pëlqen shumë të lexoj në pyll.

Mund të shtoj gjithashtu se, përkundër faktit që ata kanë filluar të marrin forcë tani në Spanjë, unë jam shumë i dhënë pas librave audio për vite me radhë, që para se të përjetohej kjo gjallëri. Unë kam përdorur libra audio në udhëtime me makinë për shumë vite (bëj mjaft milje në vit).

7. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Muchos, shumë. Dhe jo vetëm ato që më pëlqejnë, por edhe ato që nuk më pëlqejnë. Në të gjitha rastet shërben për të mësuar. Ato mësohen nga të gjithë, madje edhe nga dorëshkrimet e papërfunduara të kohëve të para. Duhet të jesh modest, uli kokën dhe le të mësohet nga ajo që lexon.

8. Zhanret tuaja të preferuara?

Kam lexuar gjithçka, dhe nuk kam asnjë hobi. Përveç kësaj, zhanri është vetëm një mënyrë për të porositur raftet në libraritë, shumica e romaneve janë, siç thonë ata, tërthore.

9. Çfarë po lexoni tani? Dhe shkrimi?

Po lexoj një udhëzues për zogjtë grabitqarë nga Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Manzanares, një libër mbi historinë e mbretërve të León de Ricardo Chao Prieto (Sapo mbarova Cipotudas Jeton nga Jorge Robles) dhe sa i përket romaneve, tani po lexoj Ora në Puerta del Sol të Emilio Lara dhe unë jam duke pritur të shoh një nga të fundit Antonio Perez Henares.

10. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Peisazhi botues është i komplikuar nga tkurrja e viteve të fundit, shitjet kanë rënë në mënyrë alarmante dhe fenomeni i pirateri e bën gjithçka më keq. Kjo krijon një vitrinë, plot me buzë dhe pasqyra, e cila është shumë e vështirë të përshkruhet në disa rreshta.

E vërteta, ndonjëherë kam ndjesinë që njerëzit duan të shkruajnë, por jo të lexojnë. Funnyshtë qesharake, shumë herë takoj shkrimtarë për herë të parë që vështirë se lexojnë dhe sinqerisht, nuk e kuptoj.

Në çdo rast, pasi besoj se ajo që pritet nga unë është të jap këshilla për të sapoardhurit, unë do ta them atë është e rëndësishme të këmbëngulësh; Legjenda thotë se Bukowski suvatoi banjën me refuzime editoriale. Mos u dorëzo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)