2019. Librat që vijnë nga të gjitha zhanret dhe për të gjithë

Ne tashmë kemi filluar 2019 dhe një tjetër na pret vit premtues letrar. Do të publikohen shumë tituj dhe shpresojmë t'i lexojmë të gjithë. Ose pothuajse të gjitha. I hedh një vështrim disa emra kombëtarë dhe ndërkombëtarë të cilët do të nxjerrin tregimet e tyre të reja në të gjitha zhanret (narrative, e zezë, fantazi, romantike, tregim i shkurtër, poezi dhe roman grafik) dhe për të gjitha shijet.

Rrëfim

Çfarë vjen kombëtar dhe amerikano-latin

Për shembull, do të kemi më të rejat nga Soledad Puértolas, Jesús Ferrero, Luis Landero, Carlos Zanón ose Ray Loriga. Ai ringjall një emër klasik të zhanrit të zi ashtu siç njihet dhe njihet Pepe Carvalho nga dora e Carlos Zanon en Çështjet e identitetit. Doket do të na vijë Muzika e operës, Njeriu tokësor një Shi i imët dhe Ferrero Abysmals, i cili ishte Café Gijón Novel Çmimi në 2018. Dhe të loriga nje fundjave, E shtuna dhe e diela.

Nga Amerika Latine, dy shembuj janë në Claudia Pineiro çfarë boton Kush nuk e bën ose e reja e Jaime Bayly me Gjoks i ftohtëOse Leonardo Padura, i tij Të jetosh dhe të shkruash në Kubë.

Çfarë po vjen më ndërkombëtare

Asgjë nuk del Serotoninë, sekreti i fundit dhe shumë i fshehtë i një shkrimtari aq të veçantë sa francezët Michel Houellebecq, e cila ngrihet me një histori tjetër në stilin e saj të zakonshëm. Dhe pjesa e dytë ose Libri 2 i Vdekja e komandantitHaruki Murakami. Do të shfaqet gjithashtu Kutia e zezë, titulli i fundit që firmosni Amos Oz, shkrimtari izraelit i cili vdiq vetëm pak ditë më parë, një tjetër prej humbjeve të mëdha të letërsisë që na la 2018-ta.

Dy nga emrat e mëdhenj letrar letrar francez pëlqejnë Pierre Lemaitre dhe Nobelin Zhan Mari Gustave Le Clézio Ata na paraqesin dy titujt e tyre të rinj. Clézio boton Bitna nën qiellin e Seulit dhe nga Lemaitre vjen Ngjyrat e zjarrit, pjesa e dytë e trilogjisë filloi me të festuarit Shihemi atje lart, gjë që i dha atij Çmimin Goncourt 2014.

Nga veriu, suedezi Jonas jonasson kthehet me një histori me siguri të çmendur dhe shumë qesharake në Gjyshi që u kthye për të shpëtuar botën

Më e zeza

Emrat e nderuar me kohë të gjinisë premtojnë një korrje tjetër të mirë të errët. Andrea e përjetshme Kamileri na sjell një tjetër të përjetshëm, kuratorin e tij Salvo Montalbano en Gëzim i rrëmujës së konfuzionit. Dhe amerikani Michael Connelly ka një të re Harry Bosch en Dy fytyrat e së vërtetës.  Dhe duke vazhduar edhe me personazhe më klasikë Donna leon na paraqet rastin e ri të komisionerit të tij BrunettiNë emër të djalit.

Pesha të tjera të rënda janë Mary Higgins Clark prezantimi Vallja e fundit. Gaul Bernard Minier e lë komandantin e tij Martin Servaz të parkuar për të shkuar në Seattle me hetimin e vdekjes së një vajze adoleshente në Një histori e mallkuar. Nga rruga, Minier do të jetë në festivalin e ardhshëm BCBlack. Dhe në verë vjen një tjetër titull i shumëpritur, Thikë, akoma pa përkthim në spanjisht dhe me protagonist komisionerin norvegjez Vrima Harry, nga mjeshtri i zhanrit Jo Nesba.

Roman romantik

Një tjetër zhanër gjithnjë në modë me shumë emra të shquar si Nora Roberts, Me Gjiri i psherëtimave,  ose Nicholas Sparks me çdo psherëtimë. Ata gjithashtu postojnë histori të reja Jennifer Armentrout me Si zjarriMercedes Galician, që tregon Duke sfiduar fatinose Mikelët e Korinit me Dime que quieres.

Në fakt, më të shiturit e supozuar të vitit parashikohen në këtë zhanër me Sarah lark me Viti i delfinëve ose i papërshkueshëm nga zjarri Danielle çeliku me Dukesha. Do ta shohim.

Romani historik

Disa tituj përkatës do të jenë Tyl, de Daniel Kehmann, Venezia BluMarina G. Torrus o Bota në të cilën jetojmëAnthony Trollope. Edhe ato tingëllojnë mirë Neandertali i fundit, Claire cameron, Dhe Djali i diellitMorgan scott.

Romani fantastik dhe tregimi i shkurtër

Tifozët e shumtë të Margaret Atwood Ata janë me fat sepse do të kenë risinë e tyre, Nëntë përralla të mbrapshta. Dhe historitë e plota të Evelio Rosero dhe Edith Wharton.

Lexuesit fantastikë do të kenë Gjëja më e mirë për të shkuar është të kthehesh, titulli i ri i Albert Espinosa. Dhe një klasik si Filip K. Dik me Bota që Jones krijoi, ribotim i një romani pothuajse të padallueshëm, botuar për herë të parë dhe të vetme në Spanjisht nga Cénit në 1960.

poezi

Ky vit shënon dyqindvjetorin e lindjes së Walt Whitman, pra ribotimi i tij Gjethet e barit. Botuar gjithashtu Poezi e plotë de Raymond Carver.

Romani grafik

Viti hapet me SabrinaNik Drnaso, romani i parë grafik i nominuar për çmimin prestigjioz Man Booker Award. Dhe për të theksuar thirrjen për Çmimi i Romanit Komik dhe Grafik nga botuesi Bruguera, etiketimi legjendar që Random House ka rikuperuar dhe që do të lejojë fituesit të botojnë punën e tyre me ta. Do të lirohet gjithashtu edicionet e reja të komikave origjinale dhe azhurnimet e klasikëve si Mortadelo ose Filemón ose Zipi dhe Zape.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alfonso Ortiz dijo

    Përshëndetje, unë jam Alfonso Ortiz, së shpejti vepra ime e re letrare e trilluar, djali i ujkut, do të jetë në platformat kryesore. Gëzuar 2019.