Librat më të mirë për udhëtime

Ne hapim një libër sepse duhet të transportojmë veten në vende dhe situata të tjera, për t'iu shmangur realitetit përmes personazheve që i adoptojmë si miq dhe historive me të cilat mund të ndihemi të identifikuar. Sidoqoftë, ka edhe disa libra qëllimi i të cilëve është të na lejojnë të vizitojmë një vend tjetër në botë pa pasur nevojë të blini një biletë në një drejtim. Këto librat me te mire per udhetime ato bëhen qilima perfekte magjike mbi të cilat zhyten në misteret e Azisë, rrugët e Shteteve të Bashkuara ose folklorin spanjoll.

Librat më të mirë për udhëtime

Në rrugë, nga Jack Kerouac

Në rrugë, nga Jack Kerouac

Shkruar në vetëm tre javë në një listë letre pa kufij ose hapësira, Në shteg, botuar në 1957, shpejt u bë libër anije i brezit të rrahur. Të rinjtë nga vitet 50 të hapura për mendime dhe stile të reja jetese që gjetën në këtë histori autobiografike justifikimin e përsosur për të udhëtuar me Kerouac nëpër Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë, vende që një nga autorët më me ndikim të shekullit 1947 udhëtoi midis 1950 dhe XNUMX.

India: Pas një milion trazirave, nga VS Naipaul

VS Naipaul India

Nga prindërit hindu, por i lindur në qytetin e Portit të Spanjës, në Trinidad dhe Tobago, Naipaul bëri një udhëtim në vendin e paraardhësve të tij për ta skalitur nëpër faqet e këtij libri, një portret i asaj India të trazuar dhe shpirtërore, shumëngjyrësh dhe gri , ku aspekte si roli i grave, industria Bollywood ose përplasjet midis Hindusëve dhe Myslimanëve afrohen nga Çmimi Nobel në Letërsi me ironinë dhe butësinë e dikujt që hap sytë për një mëmëdhe plot me kaq nuanca. Një kënaqësi për adhuruesit e vendit të kerrit, yogës dhe Taj Mahal.

Doni te lexoni VS Naipaul India?

Drejt egra, nga Jon Krakauer

Në të egra nga Jon Krakauer

Përshtatur në kinema në 2007, Drejt rrugëve të egra është Autobiografia e Chris McCandless dokumentuar nga Jon Krakauer, një 24-vjeçar i cili në 1992 vendosi të braktisë makinën e tij dhe të drejtohet në tokat armiqësore të Alaskës duke kërkuar të përqafojë një mënyrë më të egër të jetës. Trupi i të riut u gjet i pajetë muaj më vonë, duke provokuar mendime të ndara midis atyre që admironin aftësinë e McCandless për të lënë sistemin dhe për të ndjekur një mënyrë jetese të tij, dhe atyre që panë në paraburgimin e tij një akt total të injorancës ndaj ligjeve të natyrës .

Hani, Lutuni dhe Dashuria nga Elizabeth Gilbert

Hani, lutuni dhe dashuroni nga Elizabeth Gilbert

Pas një divorci dhe një thyerjeje të zemrës, gazetarja Elizabeth Gilbert u gjend në një udhëkryq pa shpirtëror dhe kuptim. Një krizë ekzistenciale që ai vendosi ta zgjidhë nje udhetim ne itali, ku ai hëngri gjithçka që mundi, Indi, një vend në filozofitë shpirtërore të të cilit ai u zhyt, ose Bali, ku ai u përpoq të përqafonte shumën e të gjitha reflektimeve të tij. Kritikuar nga ata që e konsiderojnë këtë libër një "manual jetësor për gratë e mërzitshme, të pasura", por të adhuruar nga ata që e shohin punën e Gilbertit si një frymëzim, Hani, Lutuni dhe Dashuria u adaptua në një film në 2010 me protagonist Julia Roberts.

Relámete me Hani, lutuni dhe dashuroni.

Njëqind milje nga Manhatani, nga Guillermo Fesser

Njëqind milje nga Manhatani, nga Guillermo Fesser

Gazetari i flamurit kudo që ka, Fesser na ka treguar histori për 25 vjet përmes Gomaespuma por edhe përmes librave po aq interesantë sa kyNjëqind milje nga Manhatani. I formuar nga karaktere të ndryshëm dhe historitë e tyre, autori na njeh me nuancat e ndryshme, nga ritualet e skllevërve deri në kalimin e stinëve, përmes një vendi plot karizëm dhe bukuri që tejkalon klishetë që e gjithë bota ka peshuar gjithmonë rreth. një prej kombeve më të fuqishëm në planet.

Partia, nga Ernest Hemingway

Partia Ernest Hemingway

Në vitin 1926, Spanja ishte një vend i harruar nga bota, larg shkëlqimit të shekujve të mëparshëm. Një shkrimtar i ngathët udhëtimesh, Hemingway rrëfeu në Festë udhëtimi i një grupi amerikanësh dhe anglezësh nga Parisi në Pamplona, ​​ku i famshmi Pushimet në San Fermin ata u bënë imazhi letrar më përfaqësues i Spanjës për një brez të shënuar nga plagët e Luftës së Parë Botërore. Në fakt, Pamplona është një ode më vete për autorin e Njeriut të Vjetër dhe Detit dhe Dëborëve të Kilimanjaros.

The Travelo's Tao, nga Paul Theroux

Tao i Udhëtarit nga Paul Theroux

Konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mirë bashkëkohorë të udhëtimeve, Theroux u bë me famë në 1976 me botimin e Pazarit të Madh të Hekurudhave të rekomanduar, një vepër që u pasua nga tituj të tjerë si p.sh. Taoja e udhëtarit. Duke iu referuar filozofisë së famshme kineze, Theroux përfitoi nga pesëdhjetë vitet e udhëtimit të tij për të na dhënë këtë Bibla e udhëtarit në të cilën autori përzie autorët që e frymëzuan atë për të ndërmarrë aventurën e tij (nga Mark Twain te Ernest Hemingway), si dhe reflektime të ndryshme dhe të fuqishme që do të lëshojnë atë frymë udhëtimi që mbani brenda. Të gjitha një kënaqësi.

E egër, nga Cheryl Strayed

Wild nga Cheryl Strayed

Shënuar nga një divorc, vdekja e nënës së saj dhe varësia e saj nga droga, në 1995 Amerikanja Cheryl Strayed vendosi të fillonte një aventurë solo për të udhëtoni më shumë se 4 mijë kilometra përmes Massif Pacific Trail që përshkon të gjithë Kaliforninë. E armatosur me një çantë shpine dhe kilogramë tërshërë, Strayed përfundoi duke zbuluar veten në mes të një natyre në të cilën fantazmat e së kaluarës prisnin në secilën nga rrugët. Frymëzim i pastër për lexuesit me orë të ulëta.

E egër është një nga ata libra që frymëzojnë.

Nga Deti i Kortezit, nga John Steinbeck

Nga Deti i Kortezit nga John Steinbeck

Në Mars të vitit 1940, ndërsa Evropa përgatitej për Luftën e Dytë Botërore, Steinbeck vendosi të bënte një udhëtim që e kishte dëshiruar prej kohësh. Së bashku me mikun e tij, biologun Ed Doc Ricketts, filloi autori i Perla një udhëtim prej 4 mijë miljesh duke filluar nga Monterrey dhe në kufi me Baja California deri në hyrjen në Detin e atëhershëm të panjohur të Cortez. Udhëtimi u zhvillua në bordin e një varke me sardele të quajtur Western Flyer në të cilën autori mori shënime se ai do të kthehej në një nga librat më emocionues të udhëtimit të shekullit të XNUMX-të.

Doni te lexoni Brenda detit të Kortezit?

Cilët janë, sipas mendimit tuaj, librat më të mirë për udhëtime?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.