Oscar Wilde. Gjithmonë gjeni. Fragmente të 3 punimeve të tij

Sot shënohet një përvjetor i ri i lindja e Oscar Wilde, një nga shkrimtarët, dramaturgët dhe poetët më të njohur në historinë e letërsisë. Veprat e tij, plot sarkazëm, ironi dhe zgjuarsi, kanë mbetur për pasardhësit si a reflektimi i deformuar i shoqërisë të kohës së tij. Preferimet e mia, dhe unë imagjinoj që ndahen me njerëzit e zakonshëm, janë Portreti i Dorian Grey y Rëndësia e të quajturit Ernesto. Por ai që mban një vend të veçantë në zemrën dhe kujtesën time është Fantazma e Canterville. Shpëtim 3 fragmente prej tyre në kujtim të shkrimtarit të madh irlandez.

Oscar Wilde

Lindur në 1854 në Dublin, ishte nga një familje aristokrate dhe i dyti nga tre vëllezërit e motrat. Ai filloi studimet në Trinity College ku ai ishte një student i shkëlqyer, dhe i përfundoi ata brenda Oxford. Ai u bë ekspert në klasike të letërsisë greke dhe fitoi disa çmime poetike. Në të njëjtën kohë ai po udhëtonte edhe në Evropë.

Pasi u vendos Londres, ku u martua dhe pati dy fëmijë. Whenshtë kur ai fillon të prodhojë punët e tij të para të suksesshme, të tilla si Foto e Dorian Gray, ose, për tavolina, Tifozja e Lady Windermer, Salome o Rëndësia e të quajturit Ernesto.

Por fundi i vitit 1895 jeta dhe karriera e tij marrin një kthesë radikale kur ai është i akuzuar për sodomi nga babai i një shoku të tij të ngushtë. I dënuar me dy vjet punë të detyruar, ai ishte në burg ku shkroi letrën e gjatë që përbën Nga ProfundisKur doli nga burgu i vuajti të gjitha refuzimi social dhe shkon në Francë. Ai vazhdoi të udhëtonte nëpër Evropë derisa përfundoi në Paris, ku vdiq kur ishte vetëm 46 vjeç.

Më shumë punime

 • Një burrë ideal
 • Dukesha e Padovës
 • Krimi i Lordit Arthur Saville
 • Princi i lumtur
 • Histori të plota
 • Ne burg

Fragmente të veprave të tij

Portreti i Dorian Grey

Sepse të ndikosh te një person do të thotë t’i japësh shpirtin tonë. Nuk do të ketë mendimet e veta dhe do të marrë flakë me pasionet e veta. Virtytet e tij nuk do të jenë reale, mëkatet e tij, nëse ka mëkate, do të huazohen. Ai bëhet jehona e muzikës së një tjetri, aktori i një pjese që nuk është shkruar për të. Qëllimi i jetës është zhvillimi i vetvetes suaj. Gjetja e natyrës tuaj të duhur është arsyeja pse secili prej nesh është këtu. Bota ka frikë nga vetvetja, ata kanë harruar më të madhen nga të gjitha detyrimet, të tyren. Sigurisht që ata janë bamirës, ​​ushqejnë të uriturit dhe i veshin lypësit. Por qenia e tij është e uritur dhe e zhveshur. Guximi iku nga gara jonë. Ndoshta nuk e kemi pasur kurrë. Terrori i shoqërisë, i cili është baza e moralit, terrori i Zotit, i cili është sekreti i fesë, këto janë dy gjërat që na qeverisin. E megjithatë ... Sidoqoftë, unë besoj se nëse një njeri e jeton jetën e tij plotësisht dhe në kufi, nëse i jep formë çdo ndjenje, shprehjeje çdo mendimi, realiteti çdo ëndrre. Bota do të arrinte një valë aq të freskët gëzimi sa të harronim të keqen e mediokritetit dhe do të ktheheshim në epokën ideale helene, në diçka më të ëmbël, më të pasur se sa idealin helen. Por edhe njeriu më i guximshëm ka frikë nga vetja ... beenshtë thënë që ngjarjet më të mëdha në botë ndodhin në trurin tonë. Isshtë në tru dhe vetëm në të, ku ndodhin mëkatet e mëdha të botës. Ju, Z. Grey, vetë, me rininë tuaj rozë dhe adoleshencën e bardhë, keni pasur pasione që ju trembën, mendime që ju mbushën me terror, ëndrra të jeni zgjuar dhe në gjumë kujtimet e të cilave mund të njollosnin faqet tuaja me turp.

Rëndësia e të quajturit Ernesto

CECILIA. -Zonjë Prism, thotë se sharmet fizike janë një lidhje.
ALGERNON. -Një kravatë në të cilën çdo njeri i arsyeshëm do të dëshironte të kapet.
CECILIA. -Oh! Unë nuk mendoj se do të doja të qij një njeri të arsyeshëm. Nuk do të dija për çfarë të flisja me të. (Ata hyjnë në shtëpi. PRISM MISS dhe Dr. CHASUBLE kthehen.)
PRISMI I ZHVILLUAR. "Ju jeni shumë i vetmuar, i dashur im Dr. Chasuble. Ju duhet të martoheni". Unë mund të kuptoj një mizantrop, por një grua antropo kurrë!
CHASUBLE. (Me një drithërimë të një njeriu të ditur.) Më besoni, unë nuk meritoj një fjalë me një neologjizëm kaq të theksuar. Porosia, si dhe praktika e Kishës së hershme, ishin qartë kundër martesës.
PRISMI I ZHVILLUAR. (Në mënyrë të heshtur.) - Kjo është padyshim arsyeja që Kisha e hershme nuk ka zgjatur deri më sot. Dhe ju duket se nuk e keni kuptuar, doktor im i dashur, që një njeri që këmbëngul të mbetet beqar bëhet një tundim i përhershëm publik. Burrat duhet të jenë më të kujdesshëm; është beqaria e tyre që humbet natyra të brishta.
CHASUBLE. "Por a është që një burrë nuk ka të njëjtën tërheqje kur është i martuar?"
PRISMI I ZHVILLUAR. -Një burrë i martuar nuk është kurrë tërheqës përveç gruas së tij.
CHASUBLE. "Dhe shpesh, më thuhet, madje as për të."

Fantazma e Canterville

Ditën tjetër fantazma u ndje shumë e dobët, shumë e lodhur. Emocionet e tmerrshme të katër javëve të fundit kishin filluar të bënin dëmin e tyre. Sistemi i tij nervor u ndryshua plotësisht dhe ai u drodh nga zhurma më e vogël. Ai nuk u largua nga dhoma e tij për pesë ditë dhe përfundoi duke bërë një lëshim në lidhje me njollën e gjakut në dyshemenë e bibliotekës. Meqenëse familja Otis nuk donte ta shihte, sigurisht që nuk e meritonin atë. Këta njerëz u vendosën dukshëm në një plan më të ulët të jetës materiale dhe nuk ishin në gjendje të vlerësonin vlerën simbolike të fenomeneve të ndjeshme. Çështja e paraqitjeve fantazmë dhe zhvillimit të trupave astralë ishte me të vërtetë e panjohur për ta dhe padiskutim përtej mundësive të tyre. Por të paktën ishte një detyrë e pashmangshme për të që të paraqitej në korridor një herë në javë dhe të shpërndahej nëpër dritaren e mprehtë të mërkurën e parë dhe të tretë të çdo muaji. Ai nuk pa asnjë mjet të denjë për t’iu nënshtruar këtij detyrimi. Shtë e vërtetë që jeta e tij ishte shumë kriminale; Por pas kësaj, ai ishte një njeri shumë i ndërgjegjshëm në të gjitha gjërat e mbinatyrshme. Kështu, në të shtunat në vijim, ai kaloi në korridor, si zakonisht, midis mesnatës dhe tre të mëngjesit, duke marrë të gjitha masat e mundshme paraprake për të mos u parë dhe dëgjuar. Ai hoqi çizmet, shkeli sa më lehtë në lëndët e vjetra të kalbura, u mbështoll me një mantel të madh prej kadifeje të zezë dhe vazhdoi të përdorë yndyrën Sol-Levante për të vajosur zinxhirët e tij. Jam i detyruar të pranoj se vetëm pas shumë hezitimesh ai vendosi të adoptojë këtë mjet të fundit mbrojtjeje. Por më në fund një natë, ndërsa familja po darkonte, ai u fut në dhomën e gjumit të Zonjës Otis dhe mori shishkën me vete.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)