Literatura për njerëzit me aftësi të kufizuara, aftësi të kufizuara të të mësuarit ose vështirësi në lexim.

12 milion njerëz në Spanjë kanë vështirësi në lexim.

12 milion njerëz në Spanjë kanë vështirësi në lexim.

Redaksia Duke lexuar për të gjithë arrin ne Spanje me nje koleksion librash dedikuar për njerëzit me vështirësi në të lexuar dhe shkrimi.

Leximi dhe shkrimi tingëllon si një mendjelehtësi për ne, diçka që ne e marrim si të mirëqenë. E vërteta është se më shumë se 12 milion njerëz në Spanjë kanë probleme leximi dhe shkrimi në jetën tuaj të përditshme.

Disa të dhëna për qasjen në literaturë në Spanjë:

Sipas të dhënave nga 2017, pothuajse 12% e popullsisë në Spanjë nuk lexon rregullisht për shkak të probleme të shikimit, vështirësi leximi, ose probleme të tjera shëndetësore.

Kultura akoma mbetet në shumë raste Jashtë rrezes nga grupet më të prekshme: njerëz me aftësi të kufizuara intelektuale, njerëz me aftësi të kufizuara akademike, njerëz të moshuar, njerëzit në situatat e rrezikut të përjashtimit, Etj

Vështirësia për të lexuar nuk është vetëm çështje e kohës së lirë, por gjithashtu prek këta njerëz në aktivitetet e tyre të përditshme.

Afrimi i literaturës me njerëzit me vështirësi në të lexuar do të thotë të njohësh nevojat e secilit problem dhe të vendosësh nivele të ndryshme përshtatjeje.

Afrimi i literaturës me njerëzit me vështirësi në të lexuar do të thotë të njohësh nevojat e secilit problem dhe të vendosësh nivele të ndryshme përshtatjeje.

Si ta sjellim letërsinë te njerëzit me vështirësi në të lexuar?

Shtëpia botuese Leximi për të Gjithë është i specializuar në librat në gjuhë të thjeshtë.

Nuk është një iniciativë e re, ajo është zbatuar tashmë në vende të tilla si Hollanda, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar. Leximi për të gjithë ngre një koleksion me nivele të ndryshme të destinuara për këdo me dobësi leximi, pavarësisht nga mosha, interesat ose njohuritë e tyre në spanjisht.

Kjo larmi i përgjigjet nevojës për thyej stigmën që njerëzit me vështirësi në të lexuar janë prerë të gjithë nga i njëjti model.

Secili do të ketë nevojë për pak a shumë ilustrime, një fjalor fjalësh.

Ata nuk duan të harrojnë për njerëzit me disleksi ose vështirësi në të nxënë që gjenden në një harresë midis librave shumë të thjeshtë dhe librave shumë të komplikuar për nivelin tuaj.

Qëllimi i kësaj iniciative:

Sipas fjalëve të drejtorit të botuesit, Ralf Beekveldt.

"Vështirësitë në lexim gjithashtu mund të shkaktojnë probleme në gjetjen e një pune të përshtatshme dhe në përmbushjen e detyrimeve shoqërore dhe qytetare. Keni vështirësi për të kuptuar korrespodencën e komunës, organet tatimore, faturat e energjisë elektrike etj. Njerëzit kënaqen me leximi, ndonjëherë për herë të parë në tyre jeton, dhe si rezultat ata fillojnë të lexojnë gjithnjë e më shumë".

Tani ai vjen në Spanjë duke pritur afro leximin me të gjithë ata njerëz që besuan se nuk ishte diçka për ta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.