Librat më të mirë ndonjëherë

librat më të mirë ndonjëherë

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e librave më të mirë ndonjëherë, mendimet mund të jenë të shumta. Për këtë arsye, ne i jemi përmbajtur kritereve tona tashmë të gatshme si p.sh. Biblioteka botërore, prodhuar nga 100 shkrimtarë nga 54 vende të ndryshme kur bëhet fjalë për gjetjen e 10 librave më të mirë në histori. Vepra që tashmë janë pjesë e botës së letrave për përjetësi.

Njëqind vjet vetmi, nga Gabriel García Márquez

Letrat e Amerikës Latine na kanë dhënë disa nga librat më të mirë të shekullit të XNUMX-të, duke shpërthyer në botët e ngjyrave, fortësisë dhe një realizmi magjik, ambasadori kryesor i të cilit është, pa dyshim, kolumbiani Gabriel García Márquez. Pas botimit të tij në 1967, Njëqind vjet vetmi, veprimi madhështor i Çmimit Nobel, u bë një sukses falë trajtimit të historisë së Buendía, një familje që gjatë disa brezave i nënshtrohet transformimit të Macondo, një qytet i humbur në mes të tropikave të Amerikës së Jugut, ku banonte metafora më e fuqishme në lidhje me historinë bashkëkohore të një kontinenti të tërë.

A nuk keni lexuar akoma Njëqind vjet vetmi?

Krenaria dhe paragjykimi, nga Jane Austen

Krenaria dhe paragjykimi nga Jane Austen

Pas shekujve të mohimit të shkrimtarëve femra, anglezja Austen dinte të shkarkonte të gjithë ironinë e akumuluar në këtë roman të botuar në 1813. Konsiderohet si një nga komeditë e para romantike në historinë e letërsisë, Krenari dhe paragjykim sillet rreth një klasike në punën e Austen: lufta e gjinive në anglishten rurale, në këtë rast midis Elizabeth Bennet dhe mendimit të saj rreth Fitzwilliam Darcy, një njeri i aristokracisë së lartë i cili nga ana e saj e gjykon atë nga pozicioni i saj Social.

Gjithçka bie, nga Chinua Achebe

Gjithçka bie larg nga Chinua Achebe

La letërsi afrikane ajo vuajti për vite shtypjen e një kolonizimi evropian që imponoi normat e saj, fenë e saj dhe klasikët e saj letrar në vend që të lejojë popujt e kontinentit më të madh në botë të flasin. Një realitet i pasqyruar si disa herë të tjera në Gjithçka prishet, romani më i famshëm i nobelistes Chinua Achebe i lindur në Nigeri. Një histori përmes së cilës dëshmojmë rënien e një luftëtari të fuqishëm afrikan pas mbërritjes së ungjilltarëve anglezë në Afrikë, duke kompozuar një histori tensioni në kreshendo.

1984 nga George Orwell

1984 nga George Orwell

Në historinë e letërsisë ka pasur shumë histori vizionare, por pak janë të aftë të palpojnë terrorin distopian siç bëri 1984, vepra e George Orwell. Botuar në 1949, romani theksoi politikën totalitare të asaj "syri që sheh të gjithë", atë Big Brother që detyron të gjithë lirinë dhe shprehjen. I vendosur në një botë futuriste, më konkretisht në Air Strip të famshëm 1, e njohur si Anglia e vjetër, 1984 ishte një nga më të shiturat në një kohë në shekullin e XNUMX-të kur e gjithë bota po rimendonte pasojat e teprimeve të saj.

Doni te lexoni 1984 nga George Orwell?

Don Kishoti de la Mancha, nga Miguel de Cervantes

Në listën e lartpërmendur të Bibliotekës Botërore, Don Kishoti de la Mancha u nda nga të tjerët për t'u konsideruar si «vepra më e madhe e shkruar ndonjëherë« Një shembull, ndër shumë të tjerë, që konfirmon ndikimin që ka pasur punimi i Miguel de Cervantes mbi fisnikun e famshëm që luftonte me mullinjtë e erës që ai i ngatërroi me gjigandët, që nga botimi i saj në 1605.

Don Kijoti i La Mancha duhet ta lexoni një herë në jetën tuaj.

Lufta dhe Paqja, nga León Tolstoy

Botuar në fashikuj nga 1865 deri në botimin e tij përfundimtar në 1869, Guerra y paz konsiderohet jo vetëm një nga librat më të mirë në historinë e letërsisë ruse, por edhe të universit. Në lojë, Tolstoy analizon personazhe të ndryshëm gjatë 100 viteve të fundit të historisë ruse, me theks të veçantë në pushtimin Napoleonik përmes syve të katër familjeve në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Iliada, nga Homeri

ilia e homerit

Konsiderohet si vepra më e vjetër në botën perëndimoreIliada është një poezi epike, personazhi i së cilës, Akili, djali i mbretit Peleus dhe Nereid Thetis, është zemëruar me Agamemnon, një udhëheqës grek që i rrëmben atij të dashur Briseis. Të përbërë nga 15.693 vargje të ndara në 24 këngë nga intelektualë grekë që e përdorën këtë epikë për qëllime arsimore në Greqinë e Lashtë, Iliada është një klasik universal i letërsisë së bashku me Odiseja, gjithashtu nga Homeri, kronikë e udhëtimit emocionues të Uliksit në Itakë.

Uliksi, nga James Joyce

Uliksi nga James Joyce

Irlandezi Joyce përshtati mitin e heroit grek nga Odisea në atë që konsiderohet nga shumë njerëz romani më i mirë në letërsinë angleze ndonjëherë. Nënshtruar analizave dhe diskutimeve të shumta nga ekspertët, Uliksi rrëfen kalimin nëpër rrugët e Dublinit të Leopold Bloom dhe Stepehn Dedalus, të dy konsideruar si ndryshojnë egon nga vetë Xhojsi. Një univers metafizik ku nihilizmi në rritje përcakton një brez dhe personazhet dhe simbolikat e të cilit kanë shumë të përbashkëta me veprën e famshme greke nga e cila huazon emrin e protagonistit të saj.

Doni te lexoni Uliksi nga James Joyce?

Kërkimi për kohën e humbur, nga Marcel Proust

Në kërkim të kohës së humbur nga Marcel Proust

Një nga kryeveprat e letërsisë franceze u nda në shtatë vëllime të botuara midis viteve 1913 dhe 1927 për të na treguar historinë e Marselit, një të ri nga aristokracia franceze, i cili, megjithë dëshirën për të qenë një shkrimtar, rrëmbehet nga dashuria, seksi dhe vetvetja -zbulimi. Kërkimi i së kaluarës përmes zërit të brendshëm të rrëfyesit si monolog zbulon një vepër komplekse që do të hyjë në histori për shkak të veprës së mirë të Proust, i cili vdiq në kohën kur u botuan tre vëllimet e fundit, dhe është një nga historitë e para në letërsi që filluan të trajtojnë çështjen e homoseksualitetit.

Lee Në kërkim të kohës së humbur.

Netët arabe

Ne mund të zgjedhim shumë libra nga letërsia perëndimore, por në fund të fundit, rrëfimi ushqehet nga shumë nuanca në varësi të pjesëve të ndryshme të botës që interpretuan mënyrën e tregimit të historive për veten e tyre. Dhe një nga shembujt më të mirë të këtij realiteti ishte ardhja e Netët arabe në një Evropë të shekullit të XNUMX-të i cili u josh nga historitë e Scheherazade, kurtizane që duhej të kënaqte Sulltanin çdo natë me historitë e saj nëse ai nuk donte ta humbte mendjen. Një stuhi rëre plot me histori llambash magjike, ishuj lundrues dhe pazare misterioze që mbledh thelbin narrativ të vendeve si India, Persia ose Egjipti.

Cilët janë librat më të mirë në histori për ju?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.