BCNegra 2018. Edicioni i ri i Festivalit të Romanit të Zi. 29 Janar - 4 Shkurt

Imazhi: Don Winslow, James Ellroy, Louise Penny dhe Massimo Carlotto.

Takimi vjetor më i zi arrin në Barcelonë. E 29 Janar - 4 Shkurt kemi një edicion të ri të Festivalit të Romanit të Zi në Barcelonë, BCBlack 2018. Këtë vit shkrimtari merr komandën si komisioner Carlos Zanon pas lamtumirës së librashitësit Paco Camarasa në botimin e mëparshëm.

Kushtuar ndaj ngacmimeve të të gjitha llojeve me këtë rast, festivali përfshin një seri të aktivitete të të gjitha llojeve dhe gjithashtu përfshin të zakonshmen çmime. Këtë vit fituesi i Çmimi Pepe Carvalho es James ellroy, Qeni i tërbuar i letërsisë së zezë të Amerikës së Veriut, i shoqëruar nga bashkatdhetari i tij më se i shquar Don Winlowlow dhe shumë më tepër emra të mëdhenj ndërkombëtarë dhe kombëtarë me shkronja të errëta. Ne rishikojmë.

Carlos Zanón, kurator i ri

Zanon ai mori detyrën nga Paco Camarasa dhe bëri debutimin e tij si kurator në këtë edicion. Me misionin e vështirë të ringjall Pepe Carvalho, do të kishte planifikuar ta botonte këtë vit. Përveç kësaj, ai po i jep dorën e fundit romanit të tij të ri që do të shfaqet në tetor. Ai ka treguar mundësinë që të ketë një zëvendës kurator për ta ndihmuar, pasi që ai beson se ky festival është një përpjekje ekipore.

James Ellroy, Çmimi Pepe Carvalho

Juria e Festivalit i akordon çmimin e këtij viti James ellroy me 1 Shkurt. Thirrja Qen i terbuar o Diabolike e letërsisë amerikane është uvetë personazhi në romanet e tij. Shënuar nga vdekja tragjike e nënës së tij Në një vrasje të pazgjidhur në 1958, jeta e tij reale, e dendur dhe plot shëtitje të rrezikshme në buzë të briskut, tejkalon çdo histori të tij imagjinare. Më shumë sesa rekomandohet për të lexuar Qoshet e mia të errëta, i cili tani del me një botim të ri, dhe ku autori na tregon me hollësi.

Me një stil i ashpër dhe prerës telegrafik dhe jo e përshtatshme Për të gjithë lexuesit, ai është krijuesi i fytyrës më të errët, më kriminale dhe të korruptuar të qytetit të tij të lindjes, Los Angeles. Personazhet më të hirtë lëvizin në të, veçanërisht të thyer dhe shkatërrues. Fama e tij më e përhapur dhe shndërrimi i tij në një autor të masave të mëdha i erdhën falë adaptime filmike nga dy romanet e tij: L. A. i fshehtë, kryevepër e Curtis hanson lëshuar në 1997, dhe Dahlia e zezë, i cili drejtoi Brian De Palma në 2006 me shumë më pak sukses dhe i cili gjithashtu do të shfaqet në festival të Premten, 2 Shkurt.

Biseda e yjeve me Don Winslow

Do të jetë të Shtunën 3 Shkurt në një bisedë që moderon Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Lozano, shkrimtar dhe gazetar letrar. Shkrimtari i vlerësuar amerikan, autor i titujve të tillë të nderuar si Fuqia e qenit o Karteli, ose e fundit, Korrupsioni policor, do të bisedojë drejtpërdrejt dhe do të drejtojë në lidhje me portretin e tij letrar të së keqes. Mundësi unike dhe thelbësore për të gjithë admiruesit e tij që janë miliona.

Rreth ngacmimeve

Tema që do të diskutohet në këtë edicion do të jetë ajo e ngacmimit si në gjini, në shkollë dhe në rrjetet sociale. Në të parën do të flasë emra si Lucia Lijtmaer, gazetar dhe shkrimtar, Luisgé Martin, shkrimtar, ose Elizabeth McCausland, gazetar dhe kritik, i specializuar në kulturën popullore dhe feminizmin. Për ngacmimin që ata do të bëjnë Juan Carlos Barroso SanchezLolita bosch, shkrimtar, dhe Graziella Moreno, magjistrat dhe gjithashtu një shkrimtar. Dhe mbi ngacmimet në rrjetet sociale ata do të debatojnë Xhungël Orejón, ekspert në sigurinë dhe komunikimin, Lorenzo Silva ose John Soto Ivars, shkrimtar dhe kolumnist.

 

Novela grafike dhe komike

BCNegra bashkëpunon me Standard redaktues në antologji BCN Noire redaktuar nga Norma, ku autorët dhe skenaristët krijojnë një univers të dhunës, krimit dhe pasionit 23 tregime vendosur në Barcelona.

Dhe do të ketë gjithashtu një tryezë e rrumbullakët mbi romanin grafik me Sergi Alvarez, romancier dhe skenarist komik; Jordi Bernett , artist i librit komik dhe autor i serialit Silur 1936; Ruben Pellejero, i njohur nga detektivi Dieter Lumpen dhe i cili gjithashtu tani i jep jetë Corto Maltese. Y Charles Salem, poet dhe romancier.

Më shumë aktivitete

Gjithashtu interesante do të jetë tryeza e rrumbullakët talentet e noirut jugor Evropë, të cilët po shkelin në skenën e zezë me emra si shkrimtari Injaci i Luginës, krijues i Arturo Andrade, Porti i Berna González, autor i romaneve të kuratorit Ruiz dhe Italianit Carlotto Massimo, shkrimtar dhe dramaturg, dhe autor i detektivit privat me nofkën Cayman.

Dhe gjithashtu për të nxjerrë në pah bisedën që moderon Porti i Berna González mbi cilësinë dhe saktësinë në gjininë e zezë midis Argjentinës Claudia Pineiro, autor i romaneve të suksesshëm si p.sh. yti Çarjet e Jarës, dhe kanadez Qindarkë Louise, e cila vendos krimet e saj në komunitetet e vogla të Quebec dhe fsheh komplote komplekse pas një peizazhi Bukolik. Dy emra të sjellë si shembuj të talentit dhe tregtisë së zhanrit në dy ekstreme të të njëjtit kontinent. qindarkë është krijuesi i inspektorit Armand gamache.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.