_L. A. Konfidenciale_. 20 vjet të filmit klasik James Ellroy

Këto ditë Edicioni i 70-të del Festivali i Filmit në Kanë që mbaron nesër. Epo, në atë të Vjet 20 parëadaptimi filmik i LA konfidenciale, titulli i romanit më të famshëm dhe të vlerësuar të James ellroy. E drejtoi atë Curtis hanson (vdiq shtatorin e kaluar).

El Qen i terbuar ai botoi LA konfidenciale en 1990 dhe ata kanë përshtatur disa vepra në kinema. Unë, që kam lexuar pothuajse gjithçka në lidhje me Ellroy, e kam midis romaneve të mia në shtrat. Dhe nga filmi vetëm mund të them se mendoj se përshtatje më e mirë e mundur dhe a kryevepër e filmit bashkëkohor noir. Ky rishikim i të dyve është një tjetër shpërndarje special e fytyrat që ua kanë vënë policëve tanë letrar. Me këto ata e morën atë plotësisht të drejtë. Ne te gjithe.

Kuarteti i Los Anxhelosit

LA konfidenciale është titulli i tretë të ashtuquajturit Quartet Los Angeles, i përbërë nga Dahlia e Zezë, Shkretëtira e madhe, LA konfidenciale y Xhaz i bardhë. Tre të fundit ndjekin skemën e a treshja e personazheve kryesorë, shumë e zakonshme e këtij shkrimtari.

Ata të gjithë kanë të tyre kompleksiteti si në strukturë ashtu edhe në lexim, gati do ta thosha atë LA konfidenciale është më e Por kjo është arsyeja pse ata janë kaq magjepsës për të lexuar. Për atë dhe për të tijin stil telegrafik dhe i detyrueshëm, jo ​​i përshtatshëm për stomak delikat ose shpirtra politikisht korrekt.

LA konfidenciale

Përmbledhje

Los Anxhelos, Vitet 50. Dreamndrra amerikane bashkëjeton me të pornografia, korrupsioni policor dhe intrigat në botën e nëndheshme të qytetit. A vrasje e tmerrshme masive vendos të gjitha alarmet në LAPD. Atje jetët e tre policë që nuk mund të jetë më ndryshe. Hetimi që ata fillojnë do t'i vendosë ata plotësisht në një labirint kurth se ata kanë më shumë brenda sesa jashtë, dhe në vetvete. Dhe pasojat mund të jenë më të këqijat.

Figurë

Ata janë të panumërt. Me ato fiktive, real, si kreu legjendar i LAPD, William H Parker, ose gangsterët Jack Dragna ose Mickey cohen. Por le të shohim më e rëndësishmja.

 • Ed ExleyGuy Pearce. Ambicioz dhe i etur për lavdi, për të arritur atë është të aftë për të thyer çdo ligj. Ai gjithashtu synon të tejkalojë babanë e tij, një ish-polic prestigjioz dhe manjat i madh që ka ndërruar jetë. Është një fitues lindur dhe për të marrë atë që ju dëshironi me çdo kusht.
 • Jack Vincennes (Kevin Spacey). Një shembull i një lloji tjetër të ambicies, ai i famë. Ndihet më shumë si një njeri i famshëm, është këshilltar i një seriali të famshëm televiziv (Pllakë nderi) në lidhje me policinë dhe nuk ka nr pa skrupuj për të kaluar informacione në revistat tabloide. Por ai gjithashtu do të tërhiqet nga një komplot që do ta bëjë atë të rimendojë parimet e tij. Edhe nëse është tepër vonë.
 • Bud White (Russell Crowe). Gjithçka e kundërt me ato të mëparshme. Kjo shënuar me vdekjen brutale të nënës së tij, të cilën ai e dëshmoi si fëmijë dhe ka një të veçantë fiksim me abuzuesit të grave. Kështu që i dhunshëm si i frustruar Nga vetë natyra e tij, megjithatë, ajo zbulohet si një studiues i mire, e cila është përpara të gjithëve si në hetime ashtu edhe në veprim. Aftësia e tij paguan shtrenjtë, por edhe kompensohet.
 • Dudley Smith (James Cromwell). Kapiteni Smith, në romanin e përshkruar si një irlandez i rrumbullakët me kuqërremë, është personazhi që lidhni të katërtën. Një nga më i mirë e të gjithë atyre të krijuar nga Ellroy, për mbijetesë që dëshmon të tijat natyra djallëzore. Shembull perfekt i të këqij të mëdhenj letrare nuk mund të shmangni te admirosh.
 • Lynn BrackenKim Basinger. Personazhet femra në veprën e Ellroy janë më pak, por ato kanë shumë forcë dhe ngarkesë emocionale. Nëse nuk janë mani të personazheve meshkuj, ata marrin frenat e veprimit ose janë vendimtar në të. prostitutë luksoze elegante që imiton Liqenin e Veronikës është vetëm një vajzë e thjeshtë të njerëzve me vetëm ambicie. Pra nuk është paradoks që ai të qëndrojë me njeriun që gjithashtu nuk kërkon lavdi.

Filmi

Si ishte e pamundur të zhvillohet në gjuhën kinematografike komploti jashtëzakonisht kompleks dhe i gjerë, skenaristi Brian Helgeland dhe drejtori Curtis hanson ata bënë një puna inxhinierike që për fat të mirë doli shumë mirë. Aq mirë që ata fituan Oskar vitin pas skenari i adaptuar me mire. Por mbi të gjitha ata morën mbaj thelbin të origjinalit. Ata gjithashtu arritën të mbledhin një Vendosje madhështore, kolonë zanore dhe fotografi. Dhe ata e përfunduan punën me zgjedhjen e një kast korale në një gjendje hiri.

Suksesi: vendos një grep të mirë me emra yjesh si Spacey y Basinger (i cili gjithashtu fitoi Oskar a aktore më e mirë në rol dytësor) Atyre u bashkuan edhe ca të dyta të zbukuruara si Cromwell (I jashtëzakonshëm si Kapiten Smith, megjithëse fiziku i tij nuk korrespondonte me atë të Smithit letrar). Dhe ata e arritën atë dy fytyra të panjohura (pearce y Crowe) do të ndikojë pikërisht sepse ato nuk mund të shoqërohen me referenca të mëparshme, pra ata u bënë ata personazhe.

Rezultati: çfarë nëse dikush nuk e ka parë ende, po kërkon kohë për ta bërë këtë posa të mbaroj së lexuari këtë. Ata prej nesh që e kemi parë atë, le të themi, rreth 20 milion herë gjatë këtyre 20 viteve dhe i dimë dialogët përmendsh (dhe në anglisht), sepse edhe një herë nuk ka rëndësi.

 • Më shumë rreth LA Confidencial këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adela dijo

  Filmi fantastik i realizuar në mënyrë të shkëlqyeshme, kast fantastik. 20 vjet tashmë !!!. Unë nuk lodhem duke e parë atë

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Çfarë mund të të them? Se as unë nuk lodhem ...

 2.   nurilau dijo

  Mariola, nuk keni qenë në gjendje t’i bëni një nderim kaq të mrekullueshëm këtij filmi që është pjesë e jetës time. Ju më keni bërë të vdes duke dashur ta shoh, dhe atë ... Unë e di atë përmendësh. Artikull i rrumbullakët, film i rrumbullakët, adaptim i rrumbullakët, aktorë të rrumbullakët dhe Ellroy i patejkalueshëm.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Epo them të njëjtën gjë. Çfarë nuk do të dini pasi të kemi folur një mijë herë? Faleminderit per komentin tuaj

 3.   ricardo dijo

  Kjo është Dahlia e Zezë nga i njëjti autor, filma madhështor dhe një roman shumë i mirë, unë kam të dy rekomanduar një 10 nga 10

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Po gjithashtu Ju keni një referencë edhe në La Dalia negra, por për mua filmi i Brian De Palma qëndroi shumë para se të mbërrinte. Unë preferoj shumë librin.