Miguel Delibes. 8 vjet pas vdekjes së tij. Disa fraza në kujtesën e tij.

Sfondi i imazhit: Në veri të Castilla

Ishte 12 Mars 2010, në Valladolid. Një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë spanjolle, Don Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes. Kam referenca të ngushta nga Delibes sepse gjyshi im dhe tezet e mia e njihnin atë në fillim të viteve 60 kur ata jetonin në Sedano (Burgos). Sot, në kujtesën e tij, unë shpëtoj disa fraza dhe fragmente të tij e disa prej atyre punimeve që i dhanë atij konsiderata dhe prestigji si për përmbajtjen ashtu edhe për formën e rrëfimit të tij unik.

Shënime mbi Delibes

me romani i tij i parëHija e selvi është e zgjatur, fitoi Çmimi Nadal në 1947, një fakt që rriti karrierën e tij letrare. Ishte e para nga shumë që ai mori ndër vite. Botuar më pas Edhe është ditëRrugaDjali im i idolizuar SisiGjethja e kuqe y Minjtë, ndër veprat e tjera. Më 1966 botoi Pesë orë me Mario dhe në 1975 Luftërat e paraardhësve tanë, që ishin përshtatur në teatër. Unë isha me fat që e pashë këtë të fundit në 1989 në versionin që ata sollën në skenë. José Sacristán dhe Juan José Otegui. E mbaj akoma në kujtesën time si një nga shfaqjet më të mira teatrore që kam parë ndonjëherë.

Dhe nëse duhet të flasim për adaptime, mbase më i kujtuari dhe më i famshmi është versioni filmik që Mario camus drejtuar në 1981 nga Të pafajshmit e shenjtë. Më vonë Delibes botuar Zonja me të kuqe në sfond gri y Gjuetia. Por ato janë gjithashtu Vota e diskutueshme e Señor CayoDitari i një pensionisti o HeretikuE gjithë kjo si një romancier, por nuk mund ta harrojmë të tijin udhëtime dhe libra gjuetie, historitë e tij, esetë dhe artikujt e tij.

Shpreh frazat

 • Jeta ime si shkrimtar nuk do të ishte ajo që është nëse nuk do të mbështetej nga një sfond moral i pandryshueshëm. Etika dhe estetika kanë ecur krah për krah në të gjitha aspektet e jetës sime.

 • Për të shkruar një libër të mirë nuk e konsideroj thelbësore të njoh Parisin ose të kem lexuar Don Kishotin. Kur e shkruajti Cervantes, ai ende nuk e kishte lexuar.

 • Nëse qielli i Castile është i lartë, kjo është për shkak se fshatarët do ta kenë ngritur atë nga shikimi aq shumë i tij.

 • Një popull pa letërsi është një popull i heshtur.

 • Le të vijë koha të na kërkojë në vend që ta luftojë atë.

Zonja me të kuqe në sfond gri 

 • Gjendja e lumturisë nuk ekziston te njeriu. Ka paraqitje të shkurtër, momente, afrime, por lumturia mbaron në momentin që fillon të shfaqet. Asnjëherë nuk bëhet një situatë e vazhdueshme. Kur nuk ke asgjë, të duhet; kur ke diçka, ke frikë. Gjithmonë është kështu. Total, që ju kurrë nuk merrni.
 • Ai kishte një imagjinatë të shkumëzuar.
 • Ai e harroi ajrin e ndenjur në trurin e tij.
 • Më kujtohet ajo ditë siç jetonte brenda një lëkure tjetër, e shpalosur. 

Rruga

 • Jeta ishte tirani më i keq i njohur.
 • Diçka u zbeh tek ai: mbase besimi në shumëvjeçarin e fëmijërisë.
 • Askush nuk është në gjendje të përcaktojë vendin në tru ku gjenerohen ide të mira.
 • Ka gjëra që vullneti njerëzor nuk është në gjendje t'i kontrollojë. 

Një vit të jetës sime

 • Personazheve u jap një vend pararendës midis të gjithë elementëve që kombinohen në një roman. Disa personazhe që jetojnë vërtet zbresin, derisa të zbutet rëndësia e tyre, arkitektura romantike, ata e bëjnë stilin një mjet ekspozite, ekzistenca e të cilit mezi perceptohet dhe janë të mjaftueshme për të bërë më absurde të argumenteve të besueshme. 

Pesë orë me Mario

 • Bamirësia duhet të mbushë vetëm çarjet e drejtësisë por jo humnerat e padrejtësisë.
 • A nuk ju duket domethënëse, për shembull, që koncepti i drejtësisë përkonte gjithmonë me dyshim me interesat tona?
 • Nëse nuk ia thoni fjalët dikujt, ato nuk janë asgjë. Djemtë e mirë në të djathtë dhe të këqijtë në të majtë! Ata ju mësuan këtë, apo jo? Por ju preferoni ta pranoni atë pa zhurmë të mëtejshme, sesa të merrni mundimin të shikoni brenda. Të gjithë jemi të mirë dhe të këqij ... Të dy në të njëjtën kohë. Ajo që duhet të dëbohet është hipokrizia, e kuptoni?
 • Virgjëresha! Por a mendon se po thith gishtin e madh, Mario, e dashur? Dhe nuk është se unë do të them se ti je i mbrapshtë, se as, por, hajde, ca lehtësim herë pas here ... Pastaj Madridi, muaji i mjaltit, që më ke bërë një poshtërim që nuk e sheh , a e përçmoj kështu, filloj duke pranuar që isha i frikësuar, se e dija se diçka e çuditshme duhej të ndodhte, për shkak të fëmijëve, le të shohim, por mendova se ishte vetëm një herë, fjala e nderit dhe u dhashë dorëheqjen, Betohem, sido që të jetë, por ti shkove në shtrat dhe "natën e mirë", sikur të kishe shkuar në shtrat me një polic ...
 • Ka qenë gjithmonë i varfër dhe i pasur, Mario, dhe detyrimi i atyre që, falë Zotit, kemi mjaft, është të ndihmojmë ata që nuk e kanë, por ju menjëherë të rregulloni banesën, që të gjeni defekte edhe në Ungjill.

Gjethja e kuqe

 • Eloy, nuk është e njëjta gjë t'i thuash një gruaje "jeta ime" sesa "jeta ime".
 • Jeta ishte një dhomë pritjeje dhe ne të gjithë shkojmë rreth e rrotull duke pritur, duke u përpjekur të shpërqendrojmë vetveten dhe nuk marrim pjesë çdo herë kur ata thonë: "Tjetra!", Sepse na frikëson të mendojmë se një ditë të nesërmen do të jemi ne.

Minjtë

 • Herët ose vonë, dhuna kthehet kundër jush.

Të pafajshmit e Shenjtë

 • Po kunati juaj, Paco, ai njeri i vonuar nga ferma? Ju më thatë një herë se me pëllumbin mund të luaja, dhe Paco, Bass, anoi kokën,
  Azarías është i pafajshëm, por provo, shiko, duke provuar se asgjë nuk ka humbur,
  ai ktheu sytë nga rreshti i shtëpive të mullirit, të gjithë binjakë, me arbor mbi secilën prej dyerve, dhe bërtiti,
  Azarías!
  dhe, pas pak, u shfaq Azarías, pantallonat pranë kërcellit, buzëqeshja e ulur, duke përtypur asgjë, ...

Luftërat e paraardhësve tanë

 • Pacifico filloi të besonte në jo-dhunë dhe përfundoi i bindur se eliminimi i një burri tjetër me thikë për të hapur kunjat ishte një veprim normal.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.