Turizmi letrar: Pushimet në romane.

Dubrovnik: Të ndihesh si një nga protagonistët e Game of Thrones.

Dubrovnik: Të ndihesh si një nga protagonistët e Game of Thrones.

Turizmi letrar është në modë. Oferta për të rikrijuar cilësimet e romaneve tuaja të preferuara po rritet. Nga saga e njohur dhe televizive e  Loja e froneve, me të cilën mund të udhëtojmë një pjesë të madhe të Irlandës, Dubrovnikut, Seviljes dhe vendndodhjeve të tjera në rrugët e Londrës duke ndjekur gjurmët e Sherlock Holmes, ku është krijuar një Muze në adresën që shtëpia e tij zinte: Baker Street 221b, një adresë që nuk ekzistonte kur Conan Doyle i dha jetë detektivit të famshëm.

Ideja është e suksesshme: këtë Pashkë të kaluar, Lugina e Baztanit, një vend pak i njohur për shumicën derisa Dolores Redondo e nisi për famë në dorën e detektivës së saj Amaia Salazar, mori profesionin e plotë, falë lexuesve të fituesit të Çmimit Planeta.

Si është turizmi letrar?

Komunat bashkohuni me bandën e trendit dhe rrugët turistike fillojnë të organizohen rreth romaneve të vendosura në lokalitetin e tyre, histori ku ambienti bëhet një nga protagonistët. Përtej rrugëve klasike përmes Castilla la Mancha duke ndjekur gjurmët e Don Kishotit, gati dhjetë vjet më parë, Vigo organizoi një rrugë turistike në gjurmët e Leo Caldas, detektivi i krijuar nga E diela Villar, e cila pas dy kësteve, u zhduk duke lënë lexuesit që dëshironin më shumë. Sot mund të vizitojmë Valladolid duke ndjekur skenarët e Mori moment de Cesar Perez Guellida o Vitoria Gasteiz , duke ecur rrugëve ku intriga e "Heshtja e Qytetit të Bardhë" nga Eva Gª Sáenz de Urturi.

Trendi i fundit është se janë vetë shkrimtarët që veprojnë si udhëzues.. Ky është pretendimi kryesor i itinerarit të organizuar nga bashkia e qytetit të Sevilla, për të ecur rrugëve të qytetit dorë për dore me shkrimtarin Eva Diaz Perez, autor i Ngjyra e Engjëjve.

të tjerët autorët, si Eloy Moreno, ata e organizojnë vetë, përpikërisht sipas orarit të tyre i lejon ata.

Në Spanjë, një iniciativë për biznesin e turizmit letrar, Përgatitja e librave, nisur nga dy studentë të rinj të universitetit, studentët e ADE, Gemma Bosch dhe Mar Javier ka marrë çmimi për iniciativën më të mirë sipërmarrëse të Qendrës YUZZ të Universitetit të Valencias. Dallimi është se oferta shkon përtej shtegut turistik përmes skenave të romaneve.

Rrugë përmes Valencia duke ndjekur skenat e sagës Valeria nga Elisabeth Benavent.

Rrugë përmes Valencia duke ndjekur skenat e sagës Valeria nga Elisabeth Benavent.

Intervistë me Bookmeup

Actualidad Literatura ka folur me Gemma dhe Mar, krijuesit e Bookmeup dhe kjo është ajo që ata na tregojnë për projektin e tyre:

AL: Përgatitja e librave Projectshtë projekti juaj i parë i biznesit kur jeni akoma në fazën e universitetit dhe me të merrni çmimin për sipërmarrësin më të mirë nga Qendra YUZZ e Universitetit të Valencias. A mendonit se diçka e tillë do të ndodhte kur filluat të ndërtonit Bookmeup?

BookmeUp: Aspak, kurrë nuk do ta kishim imagjinuar të shkonim atje ku po shkonim. Në fillim, ishte vetëm ideja e dy miqve që ndajnë dashurinë për të lexuar dhe ne vetëm e lëmë veten të shkojë. E vërteta është, ajo ka qenë një përvojë unike në të cilën kemi mësuar shumë gjëra, dhe ne jemi shumë krenarë për gjithçka që po ndërtojmë.

AL:  Çfarë është oferta Bookmeup? Për udhëtarët me një shije për të lexuar apo për të inkurajuar lexuesit dembelë që të dalin nga shtëpia? 

BookmeUp: Bookmeup është një shërbim ku lexuesi mund të rezervojë në restorantet ku darkojnë personazhet e tyre të preferuar, të shkarkojnë muzikën që dëgjojnë, të shkojnë për të blerë nga faqet e internetit të dyqaneve ku e bëjnë atë dhe të udhëtojnë në vendet ku ndodhin historitë e tyre. ; duke qenë në gjendje të ndajnë të gjitha këto me pjesën tjetër të përdoruesve.

Në të vërtetë për të dy, pasi nga njëra anë për dashamirët e leximit do të jetë një platformë ku ata mund të shijojnë gjithçka që rrethon librin e tyre të preferuar dhe të jetojnë historinë si protagonist vetë.

Nga ana tjetër, ne besojmë se mund të jetë një nxitje e shkëlqyer për të inkurajuar leximin, dhe bashkë me të edhe turizmin. Ne madje do të dëshironim të krijonim një itinerar të përqendruar në leximin e fëmijëve në shkolla, në mënyrë që të pushojë së qenuri një detyrim për fëmijët dhe të bëhet një tërheqje, duke qenë në gjendje të udhëtojnë më vonë në vendet ku zhvillohet historia. Do të ishte një mënyrë inovative dhe e ndryshme për të arritur fëmijët përmes leximit.

AL: Gjashtë përvoja udhëtimi për të filluar, Valencia, Madrid, Tangier, Edinburgh apo Baztán, duke ndjekur Megan Maxwell, Elisabet Benavent, Dolores Redondo, María Dueñas dhe Elena Montagud. Si erdhët në këto zgjedhje? Të gjithë shkrimtarët, të përqendruar në një audiencë femër? Kur është për Game of Thrones?

Në fillim, ne e kufizuam tregun në zhanrin romantik dhe historik, pasi që këto lloj librash janë mjaft të ndjeshëm ndaj të jetuarit një përvojë. Pasi dolëm në rrugë për të bërë sondazhe, ne krahasuam mendimin e publikut tonë me shijet tona për leximin dhe me librat që mund të krijonin këtë përvojë, dhe kështu i kemi zgjedhur ata.

AL: Çfarë do të jemi në gjendje të gjejmë në Bookmeup një vit nga tani?

BookmeUp: Shpresojmë që brenda një viti aplikacioni të jetë gati për të shkarkuar me të gjitha funksionet e gatshme dhe me një larmi të madhe librash të ngarkuar, jo vetëm ata që kemi tani në dispozicion, në mënyrë që të gjithë lexuesit të mund të shijojnë një përvojë unike leximi.

Nga Actualidad Literatura i urojmë shumë sukses Bookmeup dhe shpresojmë që çdo vit oferta të jetë më e madhe dhe të mund të shijojmë të gjitha fazat e shkëlqyera që përcaktojnë literaturën Spanjolle.

Dhe nëse gjëja jonë është të shkojmë në mënyrën tonë ...

Oferta letrare turistike fillon të jetë e gjerë dhe e larmishme. Edhe kështu, për momentin, ai as nuk merr fluksin e madh të turistëve në kërkim të mjediseve për romanet e tij të preferuara. Shumica ende planifikojnë rrugët e tyre, me ndihmën, po, të gjithnjë e më shumë faqe në internet që ndihmojnë turistët e pavarur të krijojnë turne të tyre nëpër rrugët më letrare të gjeografisë Spanjolle dhe Evropiane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.