Ivanhoe nga Walter Scott. Studim historik i romanit

 

Portreti i Walter Scott nga Sir Henry Raeburn.

Flisni për shkrimtarin Skocez Walter scott po flet për një nga emrat kryesorë të Romantizmi në Britaninë e Madhe. Ai ishte pionier i zhanrit të roman historik dhe punimet e tij ishin shumë të suksesshme në të gjithë Evropën. Ai konsiderohet si një nga autorët më me ndikim dhe romanet e tij janë bërë në film dhe televizion në disa raste. Ishte gjithashtu poet dhe redaktor. Dhe në kujtesën tonë janë gdhendur tituj si ky Ivanhoe, Quentin duward, Pirat o Rob roy.

Sot shërohem (dhe lehtësoj pak) një tjetër timen ese kolegji saktësisht rreth Ivanhoe dhe unë përzie përsëri dy pasione si letërsia dhe historia. Këtë herë ishte për lëndën e Historisë dhe ishte 1991, e cila thuhet së shpejti. Atje shkon.

HYRJE

Ky është romani i parë roman në të cilin Scott provoi një konkretisht tema angleze. Sidoqoftë, duhet theksuar se edhe brenda pretendimit për t'i dhënë një karakter historik veprës, autori vetë e pranon se ai ka marrë disa liritë në atë kuptim (përzierje e personazheve të trilluara dhe historike). Këto tregohen në hasmërinë midis Saksonëve dhe Normanëve në kohën në fjalë, si dhe detaje të tjera mjedisore. Kjo nuk e zvogëlon rëndësinë e romanit, por përkundrazi Shkathtësia narrative e Scott siguron interesin e lexuesit.

Ndoshta personazhet më tërheqës janë ato thjesht imagjinarë Ivanhoe, i dashuri i tij Zonja rowena ose hebraishtja e bukur Rebecca, vajza e Isaku i Jorkut. Ata janë gjithashtu Friar Tuck, gazmend dhe luftëtar, ose Wamba, shakaxhi besnik dhe i përkushtuar i Cedrik Sakson, Babai i Ivanhoe. Dhe pranë tyre shfaqen personazhe legjendar si Robin Hood i famshëm dhe real si mbretërit dhe vëllezërit Richard the Lionheart dhe Juan Sin Tierra, të cilat kontribuojnë për të rritur interesin e romanit.

LOKACIONI DHE ZHVILLIMI HISTORIK

Shfaqja është vendosur në Shekulli XII në Angli nën sundimin e Richard Zemër Luanit dhe paraqet katër tema themelore duke folur historikisht.

1.NOrmanët dhe Saksonët

Duke iu referuar luftë midis normanëve dhe saksonëve, një konflikt që shfaqet i pasqyruar që nga fillimi i pushtimit të të parit në tokën e këtij të fundit, duke imponuar një lloj tjetër të jetës, një gjuhë dhe zakone të ndryshme. Shembulli më i qartë i kundërshtimit të kësaj dominimi shihet në karakterin e Cedrik Sakson në frontin e zotëri Brian deBois-Guilbert.

Kjo nuk ndodh me mbreti Richard që, pavarësisht se ishte Norman, shijoni admirimin të subjekteve të tij për pjesëmarrjen e tyre në kryqëzata. Duhet të theksohet, sidoqoftë mitizimi të këtij mbreti i cili në histori nuk luajti një rol vërtet vendimtar dhe nuk ishte veçanërisht e mirë për Anglinë.

2. Kryqëzatat

Duke u lidhur me këtë, ne duhet të marrim parasysh çështjen e kryqëzatat, pasi përveç mbretit Richard, në to morën pjesë edhe dy personazhe të trilluar: protagonisti, Ivanhoe dhe Knights Templar si të lartpërmendurit Bois-Guilbert. Dhe të gjithë ata ata kthehen si pelegrinë nga Toka e Shenjtë. Duhet të mbahet mend se Kryqëzatat kishin origjinën nga kulmi i pelegrinazheve në Jeruzalem, veçanërisht në Varrin e Shenjtë.

3. Vëllezërit Plantagenet

Një çështje tjetër i referohet rivalitetet midis Juan Sin Tierra dhe vëllait të tij Ricardo. Kështu, si referencë historike, Rikardo I, djali i Enrique II Plantagenet dhe Eleanor i Akuitanisë, e pasoi atë në fron pasi u përball me të. Këtu ai përfaqësohet si Kalorësi i Zi, e cila nuk zbulohet deri në fund, kur ai bashkohet me protagonistin dhe miqtë e tij për t'u përballur me vëllain e tij Juan.

Roli i Gjoni pa tokë në roman është ajo e uzurpator i mbretit të ligjshëm Richard, një fakt që ne e vlerësojmë në shqetësimin e tij në lidhje me kërcënimin që paraqet Ivanhoe, pasi ai ka luftuar së bashku me Ricardo në Kryqëzata.

4. Hebrenjtë në Mesjetë

Karakteri i Isaku i Jorkut është përfaqësuesi i një klase shoqërore kaq të rëndësishme dhe të njohur si ajo e Hebrenjtë dhe roli i tyre në shoqërinë mesjetare, pasi që ky qytet u persekutua gjatë gjithë Mesjetës për shkak të faktorëve ekonomikë dhe fetarë. Në fakt, ne takojmë Isakun e Jorkut, të zbritur në një vend të papërfillshëm në tryezën Cedric the Saxon në fillim të romanit me pelegrinë që vijnë me të dhe nga shërbëtorët.

Megjithatë, fuqia dhe pasuria juaj financiare ju lejojnë të keni një gradë të caktuar në shoqëri dhe gjithashtu ndërvepron me njerëz me ndikim ose bën hua. Një shembull i qartë është skena e turneu i parë që zhvillohet dhe ku mund ta shihni afër Juan Sin Tierra dhe shoqëruesit e tij. Gjithashtu kur i jep Ivanhoe kredinë për blerjen e parzmoreve dhe kalit të tij për të marrë pjesë në të.

E gjithë kjo pasqyron situata historike e momentit në lidhje me këtë klasë shoqërore dhe monopolin e saj në çështjet ekonomike, me të cilat ata fituan antipatinë e njerëzve.

STRUKTURA Historike dhe Karakterët

Pasi kishte thirrur tashmë Mbretin Richard dhe vëllain e tij Gjonin, i klasat shoqërore të këtij romani, më përfaqësuesit e Mesjetës janë zotërinj dhe njerëzit e thjeshtë.

L zotërinj këtu ata luajnë një rol shumë më të rëndësishëm pothuajse sesa në realitet, duke nxjerrë në pah më shumë vlerat njerëzore. Për shembull, ne kemi Ivanhoe. Ai nuk është një karakter shumë aktiv, por është fisnik në veprat dhe qëndrimet e tij siç është toleranca fetare për trajtimin që ai merr nga Isaac de York dhe vajza e tij dhe për të cilin Ivanhoe vlerëson pa paragjykime. Ne gjithashtu kemi tuajin dëshira për pajtim me babanë e tij, megjithëse është gjithmonë i dyshimtë dhe i largët. Dhe sigurisht që është e juaja guximi në betejë, së pari në kryqëzata dhe më pas në vendin e tij kundër uzurpatorëve të mbretërisë.

El njerëzit e thjeshtë, fshatarësia dhe robëria do të ilustrohej nga Wamba, gjithmonë besnik ndaj zotit të tij Cedric dhe më vonë ndaj Ivanhoe. Dhe gjithashtu nga Gurth, shakaxhiu në juridiksionin e Saksonëve. Të dy përfaqësojnë marrëdhëniet tipike feudale të vasalazh midis një zoti dhe shërbëtorëve të tij. edhe ato janë një shembull i qartë i kundërshtimit të përgjithësuar të popullit ndaj pushtuesit.

KARAKTERT FIKSIONALE

Ata janë shumica dhe Scott i përdor ato për të punuar realitetin historik me ngjarje imagjinare që në të njëjtën kohë e rrisin atë realitet..

  • Ivanhoe është një lëviz veprimin, megjithëse ngjarjet dhe mjedisi që e rrethojnë janë elementet që kushtëzojnë veprimet e tij.
  • Zonja rowena është karakteri i femrës pasiv ndërsa ajo e Rebecca është shumë më tepër aktiv. Këtu është e nevojshme të theksohet roli i grave, pasi Rowena është zonja tipike mesjetare ndërsa Rebecca është një personazh më i përkushtuar në histori. Pa shkuar më tej, ajo është motiv për episodet si lufta e fundit e Ivanhoe duke e shpëtuar atë nga gjyqi Çfarë i është bërë asaj që akuzohet se është një shtrigë.
  • Cedrik Sakson është zot feudal par ekselencë, përveç një karakteri mikpritës, temperament, me ide fikse dhe patriotizëm të vendosur.
  • Dhe mbetet vetëm të vërehet prania e Robin HoodPavarësisht nëse është fiktive apo jo, rëndësia e tij është e rëndësishme. Miqësia e tij me Ivanhoe dhe Kalorësin e Zi do të jetë thelbësor për të luftuar uzurpatorët dhe për të rifituar fronin për mbretin e tyre. Ky i fundit, kur ta bëjë të njohur vetveten, do t'i kthejë privilegjet e tij të mëparshme sepse i ka qëndruar besnik parimeve të tij.

PËRFUNDIM

Walter Scott arrin të zgjojë me këtë vepër dashurinë e publikut për zhanrin letrar historik në të cilën fantazia e tij përdor burimet e kërkimit shkencor, duke e plotësuar atë me talentet e tij si tregimtar. Arrin të pasqyrojë realitetin historik me besnikëri, pavarësisht se tregon një histori imagjinare, por shumë mirë i përshtatur dhe i lidhur, në mënyrë që besueshmëria e saj të jetë e dukshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.