John Malkovich si Poirot. Dhe më shumë fytyra nga Detektiva Agatha Christie.

John Malkovich, Tony Randall, Ian Holm, Alfred Molina, Albert Finney, Peter Ustinov, David Suchet dhe Kenneth Branagh.

Çfarë është një verë pa një libër Agatha Christie? Apo një film? Apo një serial? Asgjë Universi i mbretëresha kuintesenciale e misterit është, dhe do të vazhdojë të jetë, aq e pamasë sa çdo vit ka diçka të re. Një ribotim i romaneve të tij, një adaptim i ri filmi, një tjetër rishikim për televizionin ...

Vitin e kaluar versioni i njëmbëdhjetë i Vrasje në Orient Express me Kenneth Branagh si detektivin e pavdekshëm belg Hercule Poirot. Epo, i fundit që u bashkua me këtë univers dhe i dha jetë Poirot es John malkovich në një të re Miniseritë e BBC-së. Unë rishikoj fytyra të shumëfishta që e ka pasur këtë karakter të pacenuar dhe mendjemprehtë.

BBC

Të thuash, të shkruash ose t'i referohesh BBC në prodhimin e serialeve televizive është sinonim i cilësisë dhe hollësisë në shkallë më të lartë. Duhet ta pranoni. Britanikët në këtë janë disa nga më të mirët. Dhe nëse ata marrin trashëgiminë e tyre të madhe historike dhe letrare, ata zakonisht bëjnë mrekulli në të gjitha aspektet, nga prodhimi, fotografia, kostumet, vendosja dhe interpretimi.

Dihet mirë se aktorë britanikë Ato konsiderohen si një nga më të mirat në botë. Por herë pas here bën BBC material dhe njerëz të huaj. Dhe këto janë ato që përfundojnë duke marrë tonin britanik që i rrethon.

Miniseria e re e Poirot

Kjo është adaptimi i Vrasjet e ABC, roman botuar në 1936 i cili këtu u përkthye si EMisteri i udhëzuesit të hekurudhës. Supozon kthimin në televizion të Hercule Poirot të mishëruar tani nga Amerika e Veriut John malkovich.

Do të jetë tre episode që tashmë kanë filluar xhirimet. Kasta është përfunduar Rupert Grint (Ron Wesley i përjetshëm nga filmat Harry Potter), si Inspektori i Krimit. Andrew Buchan (nga gjithashtu seri misterioze britanike Broadchurch), Eamon farren (Twin Peaks) Ose Tara fitzgerald (Lojë e froneve).

Vendosur në vitet '30, tregon se si Poirot merr shekarti i një vrasësi që nënshkruan si ABC dhe kjo të sfidon ta kapësh. Ai i thotë asaj se ka në plan të kryejë një seri krimesh duke ndjekur shkronjat e alfabetit. E para do të jetë ajo e një gruaje të moshuar me emrin Alice ascher që ka një duhanpirës. Para se detektivi të reagojë, një tjetër viktimë shfaqet me emër Betty barnard. Kështu që Poirot do të duhet të gjejë të dhëna për të shmangur më shumë krime.

Fytyrat e Poirot

Kanë qenë disa që nga më të vjetrat në filma nga vitet '30 e deri më tani. Më i televizioni është padyshim ai i David Suchet, por lista përfshin këta emra më të rëndësishëm.

Toni randall

Amerikan, fytyra e Tony Randall është ajo e shoku i perjetshem, me një zë të ndërgjegjshëm ose kundërvënie më komike, të personazheve të Rock hudson në komeditë e viteve gjashtëdhjetë që ai luajti përkrah Dita e Doris (Pizhame për dy, Besimet në mesnatë, Etj).

Pikërisht Randall luajti si Poirot në këtë përshtatje të re që është bërë tani Misteri i udhëzuesit të hekurudhës. Ishte në filmin e prodhimit britanik Krimet e alfabetit kush drejtoi Frank tashlin en 1965. Skenari i tij ndryshon shumë nga romani dhe ka një prekje më komike.

ian holm

Ky aktor i njohur anglez shihet në I huaj, Makina zjarri o Zoti i unazave, luajti Poirot në një film për televizionin drejtuar nga Lawrence Gordon Clark në 1987. Ishte në Vrasja nga libri.

alfred molina

Gjithashtu anglisht dhe parë në një mori filmash aq të famshëm sa Bastisësit e arkës së humbur, Chocolat o Kodi i Da Vinçit, Molina luajti Poirot në 2001. Ishte në një adaptim tjetër mjaft aktual për televizioni i Vrasje në Orient Express.

Albert finney

Një tjetër i shkëlqyeshëm i skenës britanike, parë në Tom Jones, Dy në rrugë, Duelistët, Një vit i mbarë o Rrebesh. Poirot i tij i Vrasje në Orient Express që në 1974 Ai drejtoi sidney lumet për kinemanë është një nga më të njohurat. Por ai nuk pranoi ta përsëriste atë në adaptimin tjetër që iu propozua dhe ia kaloi shkopin kolegut të tij dhe gjithashtu një aktor të shkëlqyeshëm ...

Peter Ustinov

… Kush luajti Poirot gjashtë herë. Dy për kinemanë në Vdekja në Nil (1978) y Vdekja nën diell (1982) Tre filma të tjerë televizivë që ishin Vdekja e Lordit Edgware (1985), Tempulli i Shtëpisë Nasse (1986) y Tragjedi në tre akte (1986) Dhe ai e mori atë përsëri në kinema në Takim me vdekjen (1988). Ishte më pak e ngjashme fizikisht te karakteri origjinal letrar, por ai dinte t’i jepte atë notën e tij më personale.

David suchet

Televizioni Poirot më të famshme pa dyshim Ai e luajti atë gjatë gjithë kohës 70 kapituj ne seri Poirot e Agatha Christie, nga zinxhiri britanik ITV (tani mund të shihet në Rrjeti Paramount), nga 1989 deri në 2013.

Kenneth brannagh

E fundit dhe mbase më pak e suksesshme nga të gjitha, ajo kaloi pa dhimbje dhe lavdi nga kinemaja pak më pak se një vit më parë. Ndoshta ai version i njëmbëdhjetë i Vrasje në Orient Express, për të qenë më i shfrytëzuari. Dhe kast i madh shoqërues gjithashtu nuk funksionoi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.