Vdekja. 6 lexime dhe 6 mënyra për ta treguar dhe kuptuar atë

Nëntori, muaji i të vdekurve. Për fillimin e tij me kujtesën e atyre që u larguan, për aromën e saj të vjeshtës aq gri sa ngjyrat e kuqërremta të forta, për të qenë parathënia e dimrit që zhvesh natyrën dhe shuan jetën. Dhe në fund të gjithë jetës është motra e tij: vdekja

Sepse Vdekja kalon pranë nesh çdo ditë dhe na përshëndet me mirësjellje, edhe nëse nuk e shohim.. Ai zakonisht gjithmonë buzëqesh sepse gjithnjë po na pret. Në një mijë mënyra, i butë ose mizor, i pamerituar ose çlirimtar, frikacak ose trim. Dhe ka miliarda histori në të cilat shfaqet ose frymëzon. Unë zgjedh këto 6 lexime që dalloj për mënyrën se si më ndihmuan të kuptoj vlerën ose vizionet e atyre formave. Unë tashmë e përshëndeta atë në një sekondë një herë, por për ato fije që trajtojnë rastësinë, fatin, një vullnet hyjnor ose thjesht procesin e ekzistencës, unë ende e pres atë.

Zemra Treguese - Edgar Allan Poe

Çmenduria e vdekjes

Sepse nëse ka dikush që ka shkruar për të vdekja në aeroplanët e saj më të errët dhe të çmendur Ky ishte mësuesi i Bostonit. Në këtë histori të shkurtër së bashku me atë të Portreti oval tmerri dhe çmenduria kombinohen në pjesë të barabarta, dhe për mua ato janë më tronditëse.

Ndërgjegjja e ngrënë nga pendimi i një vrasësi ai fillon të dëgjojë rrahjet e zemrës së viktimës së tij nën tokë. Ajo zemër e shkatërruar që rreh përsëri derisa e çmend atë. Vdekje që hakmerret pa mëshirë nga origjina e saj më e urryer. Një çudi historie e atij që e trajtoi atë vdekje të gjallë si shokun e tij më të mirë dhe më besnik, i cili nuk e dështoi në argëtimet dhe lajthitjet e tij dhe e mori me vete shpejt. Shumë për aq gjeni sa duhet të na ketë dhënë i madhi Poe.

une jam mire - JJ Benitez

Përmasat e vdekjes

Sepse kush e di me të vërtetë se çfarë ka rezervuar për ne më pas? E vetmja siguri është se askush nuk është kthyer. Por ka shumë që duket se e kanë bërë atë në gjysmë të rrugës dhe ishin në gjendje të dallojnë diçka përtej një shpjegimi shkencor aseptik. Ka disa të privilegjuar (ose jo) që kanë kontaktuar ata që gjithashtu lanë pështjellim me një lloj çmendurie.

Po, është JJ Benítez, autoriteti botëror mbi fenomenet paranormale dhe në arritjen e një Jezusi jashtëzakonisht të Jezusit mbi kuajt e tij Trojan. Por ekziston gjithmonë dikush, ose më saktë shumë, i cili është i apasionuar pas së panjohurës, ata plane që nuk do të thotë të besosh se nuk ekzistojnë.

Anna franks Ditari - Anna Frank

VDEKJA me shkronja të mëdha

Sepse Anna Frank e pa atë, atë dhe kaq shumë miliona të tjerë, në pamjen e saj më mizore, të pamëshirshme dhe të neveritshme: ai që qenia njerëzore është e aftë të konceptojë dhe ekzekutojë kur ai ka humbur shpirtin e tij ose kurrë nuk e ka pasur atë.

VDEKJA që pa hebreu i vogël Hollandez nuk është përsëritur në këtë mënyrë apo rrethana. Por nuk është zhdukur dhe, për habinë (ose jo) të racës njerëzore gjoja më të përparuar (ide), erërat e atij ferri fryjnë përsëri.

VDEKJA që pa Anna Frank me sa duket na ka ndjekur vazhdimisht. Sepse ndoshta, në të vërtetë, është një të gjithë pa përjashtim mund të japin, të marrin dhe të mbajnë brenda.

Nën rrota - Herman Hesse

Vdekja e ndjeshmërisë

kjo histori intime shkruar nga Hesse në 1906, bazuar në disa përvoja personale, është rrëfimi i a tejkalimi demoralizues i personalitetit të një adoleshenti. Hans giebenrath ai është një krenari për babanë e tij. Pasardhësi akademik, të cilit i janë hapur të gjitha dyert për shkak të përkushtimit dhe arritjeve të tij, por janë të mbyllura kur Hans ndjen se pasioni i tij për të studiuar është bërë një mani e nxitur nga presioni i mjedisit të tij.

Karakteri i tij i ndjeshëm së pari rebelohet, pastaj pranohet, supozohet dhe përfundon duke dhënë dorëheqjen para dështimit të cilit ata kanë dënuar. Derisa të përfundojë duke u thyer.

Ndoshta ishte sepse e lexoi kur ishte pak më i vjetër se Hans, por evolucioni i ekzistencës së tij letrare më preku aq shumë sa vazhdoj ta rilexoj herë pas here. Dhe për mua do të jetë gjithmonë e pavdekshme.

Qeni i Baskervilles - Arthur Conan Doyle

Përbindëshi i vdekjes

Një përbindësh enë formën e një qeni të madh, i cili sulmon dhe vret pa mëshirë në anglisht ankoruesit plot mister. Po isha Sherlock Holmes Për ta zgjidhur atë. Dhe të dy ishin metaforat e bestytnisë dhe shkencës, të tmerrit përballë të panjohurës dhe arsyes gjithnjë duke kërkuar një shpjegim. Me pak fjalë, atë që duam të shpjegojmë me fjalë, ta kuptojmë me aftësinë tonë të kufizuar njerëzore.

Sherlock na ndihmon, Ai heton së bashku me Watson këto krime të çuditshme në një atmosferë të asaj bestytni që fsheh gjithashtu hakmarrje të errët me zotërit e Baskerville dhe rezidencën e tyre. Y përfundon, natyrisht, duke gjetur zgjidhjen dhe arsyen që qetësojnë frikën dhe keqkuptimin. Por kjo vetëm i qetëson ata. Ka shumë qen Baskerville që ne krijojmë për veten tonë çdo ditë. Dhe ata që na ndjekin. Ne kurrë nuk jemi vërtet të sigurt prej tyre, madje as Sherlock Holmes.

Fantazma e Canterville - Oscar Wilde

Vdekja e mirë

Sepsei cili nuk dëshiron të ketë në kështjellën e tij angleze, ose në shtëpinë e tij, një fantazmë si Sir Simon i Canterville? Kush nuk mund të ndiejë komision në fatkeqësinë e bredhjes nëpër dhoma të ftohta dhe galeri? Zvarritja e zinxhirëve të rëndë, lyerja e pellgjeve të gjakut dhe përpjekja për të trembur ata jobesimtarë, yokelë të bezdisshëm, yankee që blejnë shtëpinë tuaj të përjetshme pa sukses?

Kush nuk i ka kaluar pesëmbëdhjetë vitet e Virginia Otis dhe nuk është penduar për të? Kush nuk do ta ndihmojë atë që ajo të pushojë në paqe njëherë e përgjithmonë? Asnje. Y Sir Simon Canterville arriti atë pushim të shumëpritur, por vazhdon të endet dhe do të kalojë nëpër të gjitha kështjellat tona të ëndrrave dhe librave, e mallrave që, mbase, në vdekje, ne vazhdojmë të ekzistojmë pa u frikësuar ose përhumbur në hije, por si shpirtra si ai. Faleminderit Oscar Wilde ne mund ta bëjmë atë. Ata me siguri u takuan përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.