Ana Lena Rivera. Intervistë me autorin e Çfarë heshtin të vdekurit

Fotot e kopertinës: mirësjellje nga Ana Lena Rivera.

Ana Lena Rivera filloi një aventurë të madhe letrare që kur fitoi Çmimi Torrente Ballester 2017 me romanin Çfarë heshtin të vdekurit. Tani merrni hovin e zakonshëm të këtyre çështjeve me fillimin dhe prezantimin tuaj. Në AL tne jemi me fat që e kemi atë si redaktore. Ju keni qenë kaq të mirë për të na dhënë kjo intervistë e gjerë ku ai na tregon pak për romanin e tij, ndikimet e tij, procesin e tij krijues, iluzionet e tij dhe projektet e tij të radhës. Kështu që Faleminderit shumë për kohën tuaj dhe ju uroj çdo sukses..

Ana Lena Rivera

Lindur ne Oviedo Në 1972, ai studioi Drejtësi dhe Administrim Biznesi në ICADE, në Madrid. Pas njëzet vjet si menaxhere në një shumëkombëshe të madhe, ajo e ndryshoi biznesin në shkrim, pasioni i saj i madh, që përkonte me lindjen e djalit të saj, Alejandro. Pranë tij lindi edhe ai Grace Saint Sebastian, studiuesi kryesor të serisë së tij të intrigave që filloi me këtë roman të parë.

Intervistë

 1. Fito Çmimin Torrente Ballester me Çfarë heshtin të vdekurit Ka qenë hyrja juaj e suksesshme në botën e botimeve. Si ishte të hyje në garë?

E vërteta? Nga injoranca e dukshme. Çfarë heshtin të vdekurit Novelshtë romani im i parë, kështu që kur mbarova së shkruari, nuk dija çfarë të bëja. Unë nuk njihja askënd në sektor, prandaj hulumtova në internet, bëra një listë të botuesve që pranuan dorëshkrime dhe vendosa të dërgoja romanin tim me synimin për të marrë mendimin e tyre. Kaluan dy ose tre muaj dhe nuk mora asnjë përgjigje, kështu që fillova ta paraqes në disa konkurse. Pak, sepse në shumicë nuk mund të jeni në pritje të një vendimi në një konkurs tjetër, kështu që kaluan disa muaj përsëri dhe unë ende nuk mora asnjë përgjigje. As edhe një mirënjohje.

Papritmas, pa asgjë për ta njoftuar atë, gjërat filluan të ndodhin: Unë kam qenë një finalist në Çmimin Fernando Lara dhe kjo m'u duk e pabesueshme. Ishte një nxitim, por pastaj kaluan disa muaj përsëri dhe asgjë nuk ndodhi as. Kur tashmë isha duke kërkuar një strategji të re, dheai juria për çmimin Torrente Ballester vendosi t'i tregojë botës: "Hej, lexo këtë, është mirë!", dhe mendova se kisha arritur majat e ëndrrave të mia. Por akoma nuk ishte ashtu.

Çmimi Torrente Ballester është një vlerësim dhe mbart një çmim parash, por është një çmim i pavarur, Nuk ka asnjë botues prapa tij, kështu që fitimi i tij nuk garanton që një botues do t'ju publikojë. Dhe erdhi kulmi: në të njëjtën datë ata filluan të më thërrisnin editoriale ata e kishin lexuar dorëshkrimin. Afatet e leximit janë një vit ose më shumë për shkak të numrit të madh të punëve që marrin. Nuk e dija ate! Midis atyre që telefonuan ishte botuesi im, Maeva, kur nuk dihej ende se Torrent Ballester kishte fituar. Unë u kisha dërguar dorëshkrimin disa muaj më parë dhe ata po më telefononin për të thënë se ishin të interesuar të më botonin!

Nëse ditën kur vendosa të bëja disa kopje të dorëshkrimit dhe të përpiqesha t'ia dërgoja disa konkurseve dhe botuesve, ata do të më thoshin se çfarë do të ndodhte dhe ku do të isha sot, nuk do ta besoja. Ajo që është e qartë është se, në këtë sektor, nuk mund të nguteni. Gjërat ndodhin ngadalë dhe bazuar në shumë këmbëngulje.

 1. Ku lindi ideja për të shkruar Çfarë heshtin të vdekurit?

Çfarë heshtin të vdekurit Vjen nga historitë që kam dëgjuar në fëmijërinë time, në buzët e prindërve të mi dhe njerëzve të tjerë të moshuar dhe kjo ndikoi në mua në atë kohë. Unë mendoj se si pothuajse të gjithë fëmijët, ajo që më trembi më shumë ishte humbja e prindërve të mi, se diçka do t'u ndodhte atyre, duke humbur, duke u rrëmbyer nga plaçkatari ... Unë isha i fiksuar me këtë.

Kur dëgjova pleqtë të tregonin histori të baballarëve të cilët gjatë luftës Ata i kishin dërguar fëmijët e tyre të vegjël vetëm në Rusi ose Angli në mënyrë që të kishin një jetë më të mirë sesa mund t'u jepnin në Spanjë, madje duke ditur që ata mund të mos i shihnin më, unë u gurëzova. Ose kur dëgjova murgeshat dhe priftërinjtë nga shkolla ime të tregonin se ata ishin pranuar në manastir ose seminar kur ishin 9 ose 10 vjeç sepse ishin më i vogli nga shumë vëllezër, shumë të rinj për të punuar dhe prindërit e tyre nuk kishin mjaft ushqejini ata.

Kur u rrita kuptova se vendimet e njerëzve Ato mund të vlerësohen dhe kuptohen vetëm duke ditur rrethanat në të cilat pinë. Dhe kjo e frymëzoi romanin.

En Çfarë heshtin të vdekurit ato përzihen dy histori: mbledhja, qartë mashtruese, e pensionit të konsiderueshëm të një komande të lartë të ushtrisë frankoiste se, nëse do të ishte gjallë, ai do të ishte 112 vjeç, do të kishte kaluar kohët e fundit në internet banking dhe nuk do të ishte trajtuar nga një mjek i shëndetit publik për më shumë se tridhjetë vjet. Kur studiuesi kryesor, Gracia San Sebastián, fillon të hetojë çështjen, ekziston një ngjarje e papritur: një fqinj i nënës së tij, një mësues në pension, i njohur në komunitet si La Impugnada, bën vetëvrasje duke u hedhur nga dritarja e oborrit, me një shënim të shkruar me dorë të vendosur në skajin e saj drejtuar derëtarit të ndërtesës.

Isshtë një roman intrigash, me një komplot shumë të shkathët, me prekje humori, por si në çdo roman intrigash ka një portret shoqëror pas komplotit. Në Çfarë heshtin të vdekurit sfondi është evolucioni i shoqërisë spanjolle nga periudha e pasluftës deri më sot, i atij brezi që lindi në vitet 40, me mungesa, në mes të një diktature, pa liri dhe informacion dhe që sot flasin me nipërit e mbesat e tyre në Skype, shikojnë seri në Netflix dhe regjistrohen në kurse kompjuteri për ata mbi 65 vjeç.

Faktet që hetohen në roman janë pasojë vendimet e marra 50 vjet më parë dhe do të jetë e nevojshme të kuptohen rrethanat e momentit për të zbuluar se çfarë po ndodh në të tashmen.

 1. Kush është protagonistja juaj, Gracia San Sebastián, dhe çfarë lidhje me ju në të?

Hkohët e fundit kam dëgjuar Rosa Montero të thotë se shkrimtarët shkruajnë për të përballuar frikën tonë, fiksimet tona, për t’i treguar vetes histori të personazheve që përballen me frikën tonë, në mënyrë që të dobësohemi dhe të çlirohemi prej tyre. Nuk e di nëse e njëjta gjë do të ndodhë me të gjithë shkrimtarët, por në rastin tim, unë e identifikoj plotësisht veten.

Grace është heroi im personal, duke u përballur me frikën time më të keqe. Ajo dhe burri i saj përpiqen të kapërcejnë një tragjedi tronditëse të jetës, humbjen e djalit të tyre tre vjeç në një aksident shtëpiak.

Grace ka personalitetin e saj që rritet me romanet, evoluon vetvetiu pa mua, pavarësisht sa shkrimtari, duke kontrolluar mënyrën e tij të pjekjes. Ajo ka përvoja të ndryshme nga e imja, të cilat po i japin formë karakterit të saj.

Sigurisht, nuk mund të rezistoja ta pajisja me disa nga shijet dhe hobet e mia: për shembull, asnjëri prej nesh nuk ka parë lajmet për një kohë të gjatë ose nuk ka lexuar lajmet. Gjithashtu në dy na pëlqen ushqimi i mirë dhe vera e kuqe.

 1. Dhe me ortekun aktual të protagonisteve të mira femra, në çfarë do të dallohej më shumë Gracia San Sebastián?

E veçanta për Grace është pikërisht se ai është një person i zakonshëm. Ajo është e zgjuar dhe një luftëtare, një luftëtare, si shumë gra të tjera. Ajo është e çuditshme, si protagoniste e një serie intrigash, se nuk është një hetuese e zakonshme, por është një ekspert në mashtrimet financiare.

Grace ka jetuar në kokën time që në adoleshencën time pa e ditur unë. Si fëmijë më pëlqente të lexoja dhe menjëherë u lidha me romanin e intrigave, unë shkova nga Mortadelos në Agatha Christie dhe prej andej në atë që ishte në atë kohë: nga Sherlock Holmes tek Pepe Carvalho, përmes Phillip Marlowe, Perry Mason. Unë madje prisja me padurim secilin kapitull të serisë Çekiç Mike në televizion.

Tashmë atëherë kuptova dy gjëra: që protagonistët e romaneve që më pëlqyen ishin burra, dhe gjithashtu të gjithë kishin diçka tjetër të përbashkët: ata ishin të zhgënjyer nga jeta, pa marrëdhënie shoqërore ose lidhje familjare, të cilët pinin uiski në dhjetë të mëngjesit dhe flinin në zyrë sepse askush nuk i priste në shtëpi. Pastaj hulumtuesit femra filluan të shfaqeshin, por ata ndoqën modelin e paraardhësve të tyre meshkuj: i madhi Petra Delikate nga Alicia Jimenez - Barlett ose Kinsey milhone nga Sue Grafton.

Atje, në mënyrë të pavetëdijshme, vendosa që një ditë të shkruaj për një studiues se ajo ishte një grua dhe se kishte marrëdhënie të ngushta personale dhe familjare. Edhe komisari i policisë që shoqëron Gracia San Sebastián në çështjet e tyre, Rafa Miralles, është një njeri normal: Ai është profesionalisht i shkëlqyeshëm në stacionin e policisë, por i martuar për fat të mirë, baba i dy vajzave, që i pëlqen të gatuajë, i cili ka miq të mirë dhe një qen lozonjar.

 1. Cilët shkrimtarë i admironi? A ka ndonjë tjetër në veçanti që ju ka ndikuar për këtë roman? Apo ndoshta një lexim i veçantë?

Unë fillova të shkruaj nga Agatha Christie. I gjithë koleksioni ishte në shtëpinë time. Unë ende i kam të gjitha, në një gjendje të ardhur keq nga sasia e herëve që i lexoj dhe i rilexoj. Sot bëj të njëjtën gjë me librat e zonjës së re të madhe të krimit, Donna Leon, me Brunettin e saj në Venecia.

Midis shkrimtarëve spanjollë unë kam si referencë Jose Maria Guelbenzu, dhe unë e dua çdo libër të ri nga María Oruña, Reyes Calderón, Berna González Harbour, Alicia Jiménez Barlett ose Víctor del Arbol. Gjithashtu disa vetë-botuar më kanë treguar plotësisht besnikë si Roberto Martínez Guzmán. Dhe dy zbulime të reja këtë vit: Santiago Díaz Cortés dhe Inés Plana. Mezi po pres të lexoj romanet e tua të dyta.

 1. ¿Çfarë heshtin të vdekurit A është fillimi i një sage apo planifikoni të ndryshoni regjistrin në romanin tuaj të ardhshëm?

Shtë një sagë vazhdon protagonistja dhe personazhet që e rrethojnë: komisioneri Rafa Miralles, Sarah, shoku juaj farmacist, gjenial, gruaja e komisionerit dhe Barbara, motra e tij, kardiologe, intolerante dhe perfeksioniste. Çështja e re në romanin e dytë do të jetë shumë e ndryshme nga e para Dhe, nëse lexuesit duan, shpresoj të jenë edhe shumë të tjera.

 1. Si është zakonisht procesi juaj i krijimit? A keni pasur ndonjë këshillë apo udhëzim? E rekomandoni?

Ashtu si mendimet e mia: kaotike. Unë kurrë nuk kam vuajtur nga sindroma e faqes së zbrazët. Thjesht më duhet kohë dhe heshtje. Disa orë qetësi, pa zhurmë ose ndërprerje dhe historia rrjedh. Unë kurrë nuk e di se çfarë do të shkruaj, ose çfarë do të ndodhë në roman. Shtë një proces shumë argëtues sepse shkruaj me emocionin e lexuesit që nuk di se çfarë do të ndodhë në skenën tjetër. Kur të përfundoj vjen pjesa serioze: e saktë, e saktë, e saktë.

Sigurisht që unë kërkoj këshilla: Kam studiuar në Shkollën e Shkrimtarëve me Laura Moreno, e cila më ndihmon të korrigjoj romanet e mia, atëherë fillova një program të mentorim letrare me Jose María Guelbenzu, i cili tashmë ishte një nga autorët e mi të preferuar dhe nga i cili kurrë nuk ndalem së mësuari, unë kam klubin tim të tradhtarë, ... Profesioni i shkrimit është shumë i vetmuar, kështu që të kesh njerëz me përvojë për të të mësuar pikat e tua të forta dhe të dobëta dhe lexuesit të të japin mendimin e tyre mbi rezultatin përfundimtar për mua ka qenë dhe është një thesar. Unë kapem pas tyre, ata janë udhëzuesi im dhe referenca ime.

 1. Cilat zhanre të tjera letrare ju pëlqejnë?

Megjithëse i dua intrigat, unë mund të tërhiqem nga çdo roman i çfarëdo zhanri qoftë. Deri një vit më parë do të të kisha thënë se romani historik po mbyste pak, por këtë vit kam lexuar dy që më kanë fituar: e para Këndi i mjegullës, nga partneri im Fatima Martin. Më vonë, unë pata fatin të isha pjesë e jurisë së Çmimi Carmen Martín Gaite dhe meqenëse lexova punën e Paco Tejedo Përrua Me një biografi të trilluar për María de Zayas y Sotomayor, e dija se duhej të fitoja. Për fat të mirë, pjesa tjetër e anëtarëve të jurisë ranë dakord. Gjithashtu Unë kam qenë një juri në Torrente Ballester dhe unë e doja romanin fitues, Argjentina që Zoti dëshiron, i cili është një roman udhëtimesh, i Lola shultz, të jashtëzakonshme. Në vend të kësaj, është një zhanër që zakonisht nuk e lexoj.

Them në përgjithësi Më pëlqejnë historitë e mira që më lidhin dhe më bëjnë të dua të di më shumë, cilado zhanër të jetë.

Unë madje e rrëfej atë ka romane që i lexoj dhe i rilexoj shpesh aq shpesh nuk janë romane intrigash, si Njeriu nuk jeton vetëm me havjar, de Johannes M Simmel, një roman shumë i vjetër që ka qenë me mua që nga adoleshenca, Asgjë nuk e kundërshton natën nga Dolphine de Vigan, të cilën zakonisht e lexoj në verë. OLKuzhinier i Himlerit, de Franzt Olivier Giesbert, që mund ta lexoja një mijë herë dhe gjithmonë do të më befasonte.

 1. Disa fjalë autorëve fillestarë?

Lërini të shkruajnë atë që dëshirojnë të lexojnë, sepse në atë mënyrë ata do të besojnë në punën e tyre dhe ata do të dinë se para se të përfundojnë ata tashmë kanë tifozin e tyre të parë të pakushtëzuar. Gjithashtu që ato formojnë, që ata të mësojnë pjesën teknike të shkrimit nga shkrimtarët me përvojë, që ata të korrigjojnë, se ata kërkojnë një korrigjues të mirë profesional për të përfunduar lustrimin e historisë tuaj.

Dhe në fund mos u trembni për dërgimin e romanit tuaj në të gjitha faqet ku pranohet. Me shumë durim, pa nxitim, por pa humbur mundësi: nëse tregoni punën tuaj, nuk keni garanci, por keni mundësinë dhe nuk e dini kurrë se ku mund të përfundojë.

 1. Dhe së fundmi, çfarë projektesh keni kur të kalojë gjithë hovi i prezantimeve dhe nënshkrimeve?

Merrni disa ditë për të falënderuar të gjithë njerëzit që kanë zgjedhur këtë roman dhe se në mes të grykës mund të më ketë ndodhur ta bëj për momentin. Dhe pastaj uluni përsëri për të shkruar dhe për të kaluar kohën e lirë me familjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.