Dita e Bibliotekës. Intervistë me drejtorin e Mario Vargas Llosa

Fotografi e (c) Sebas Candelas.

Sot, 24 tetor, Dita e Bibliotekës. Kështu që unë jam duke shkuar për të Mario Vargas Llosa, biblioteka komunale e qytetit tim, La Solana (Qyteti Mbretëror), referencë kulturore par ekselencë që nga viti 1955. Përpara saj është drejtori i saj Ramona Serrano Posadas, për të cilën unë falënderoj përzemërsisht kohën e kaluar duke iu përgjigjur këtyre pyetje që na sjellin më afër botës së një bibliotekë lokale.

Su historinë dhe evolucionin, funksionimin e saj të përditshëm dhe aktivitetet e saj ose anekdotat. Ramona Serrano gjithashtu flet për të përvojën e saj si bibliotekare, tuaj këshilla për ata që duan të jenë dhe përfundon me të tijat dashuria për librat.

 1. A mund të na flisni pak kur biblioteka komunale filloi të funksionojë që nga fillimet e saj deri në marrjen e emrit të Mario Vargas Llosa?

En 1955 La Solana hapi dyert e saj biblioteka e parë, e vendosur në katin e parë të Ayuntamiento. Ishte një dhomë e vogël por me një tavan të bukur prej druri në stilin Mudejar që ruhet akoma sot dhe përdoret si Sallë Takimesh. Në 1975 lëviz në Shtëpia e Kulturës, Shtëpia e vjetër e qytetit që kishte shërbyer deri atëherë si qendra shkollore. Shtë një ndërtesë e madhe me disa kate dhe Biblioteka zinte vendin kati përdhes, me një dhomë të gjërë të gjallë dhe një depo të madhe.

Dhjetë vjet më vonë atje ishte reforma e madhe në ndërtesë dhe Bibliotekë ajo zgjeroi hapësirat e saj dhe Sallën e Ekspozitës që ishte shndërruar në një dhomë shtypi dhe konsultimi dhe studimi për të rriturit.

Me mijëvjeçari i ri erdhi revolucion kompjuterik në bibliotekë. Përmes programit Liber-Marc Një pjesë e madhe e koleksionit bibliografik ishte e kompjuterizuar. Përveç kësaj, në raftet e tyre nuk ka më vetëm libra, por muzikëkinema tashmë internet. Pra, bëhet një qendër e rëndësishme informacioni.

Dhe në Krishtlindje 2009, si një Dhuratë e Mbretërve, biblioteka rilind në një vend të ri dhe pagëzohet si Biblioteka Publike Mario Vargas Llosa. Tani është ajo ndërtesë e madhe me tre kate shumë të përcaktuara mirë: fëmijë dhe të rinj, të rritur dhe qendra e internetit ose biblioteka e mediave. Por dëshira është e njëjtë: të jesh a bibliotekë e gjallë dhe plot të ardhme.

 1. Si është dita në ditë në bibliotekë?

Unë personalisht mund t'ju them se çfarë është shumë kënaqës, çdo ditë është e ndryshme nga ajo e mëparshme. Si drejtues i qendrës që kam shumë punë, (blerjet, katalogimi, rishikimi i fondeve, kontabiliteti, programimi i aktiviteteve, klubet e leximit, vizitat në shkollë, shërbimi ndaj klientit ...)

Shumë ditë shkoni në shtëpi dhe nuk mund të shkëputeni, mendja juaj është e përqendruar në atë që keni lënë pezull dhe madje ju kushton të flini. Si në çdo punë ka ditë të mira dhe ditë të këqija, por në përgjithësi nëse ju pëlqen puna, siç është rasti im, në fund të fundit është gjithmonë pozitive dhe duke dashur të përmirësohen.

 1. Cili mendoni se është evolucioni më i rëndësishëm për sa i përket teknologjisë dhe performancës në këto vite?

Teknologjikisht ne kemi evoluar shumë. Kur fillova të punoja, regjistrimet e librave u bënë me një makinë shkrimi dhe Kreditë Eran manualet. Pastaj erdhi makinë shkrimi elektrike dhe pak më vonë kompjuteri i parë dhe programi i parë i bibliotekës (¡).

Ishte i madh, ndonjëherë edhe acaruese, puna e kalojë të gjitha të dhënat nga regjistrat manualë në programin kompjuterik (nje nga nje). Dhe kur tashmë e kishim kapërcyer atë, një rregullore e re erdhi për të bashkuar të gjitha bibliotekat në një rrjet, që do të thoshte rikthim të të dhënave, program i ri kompjuterik ...

Ne kemi bërë një rrugë të gjatë në vitet e fundit: ju mund të vishni ato karta e përdoruesit në celular dhe e përdorin atë në çdo bibliotekë në Castilla La-Mancha. Ju mundeni rinovoni ose rezervoni libra nga shtëpia. Ju mund të përdorni leximi i librave Online Me programin e-biblioteka. Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në një klubi i librit OnlineReally reallyshtë vërtet mbresëlënëse.

 1. A ka ndryshuar përdoruesi i bibliotekës? Apo është i ngjashëm numri mesatar i fëmijëve, të rinjve dhe të rriturve që e vizitojnë atë? A është La Solana një qytet lexues?

Kanë larmishëm sepse njerëzit po ndryshojnë, varësisht nga koha dhe situata personale e secilit. Deri vonë kemi pasur një numër të madh të inmigrantes. Tani kjo ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme, përveç atyre që janë regjistruar këtu për të parë të ardhmen. të rinjtë që janë larguar në universitet dhe ata na vizitojnë vetëm me pushime, përkundrazi na bashkohen të rinj që nuk e dinin bibliotekën.

Shumë fëmijë fillojnë të dinë dhe të kënaqen me lajmet dhe aktivitetet Ajo që ne ofrojmë Ata që vuajnë ndryshimin më të vogël janë të rriturit. Ato mirëmbahen, janë më konstante dhe ka një rrjedhë të vazhdueshme të atyre që shkojnë dhe atyre që vijnë.

A jemi ne një popull lexues? Sinqerisht, dhe duke parë statistikat, mendoj se nuk jemi keq. Biblioteka është mjaft e gjallë, dhe me siguri ka shumë lexues që nuk na vizitojnë, por në mënyrë të pavarur tërheqin leximet e tyre (bibliotekat e shkollës, librat elektronikë ...). Ajo që me të vërtetë ka rëndësi për mua është që ju të vazhdoni të lexoni, Të rinj dhe të moshuar, mos u dorëzoni, mos e lini atë, është një nga zakonet më të mira të kësaj jete dhe do të sjellë shumë përfitime në të tashmen dhe në të ardhmen.

 1. Çfarë lloj aktivitetesh kryen biblioteka?

Ne bëjmë shumë, edhe pse më pak sesa do të doja, por ne duhet t'i përmbahemi një buxheti, dhe paratë ... janë ato që keni. Edhe pse shumë herë ka të bëjë me përdorimin e imagjinatës tuaj dhe shfrytëzimin më të madh të burimeve tuaja që i kemi në majë të gishtave. Në këtë kuptim ne bëjmë një fushata në verë, së bashku me shtatë biblioteka të tjera, gjë që është e shkëlqyeshme për angazhimin e fëmijëve dhe prindërve në leximin e duhur kur janë me pushime.

En vjeshtë ne kryejmë një program të animacion leximi në bashkëpunim me shkollat ​​(shkrimtarët, ilustruesit, tregimtarët ...). Ka edhe Ditët e Librit në muajin Prill dhe Konkurse Krishtlindjesh. Dhe gjatë gjithë kursit ne kemi Koha e tregimit, vizitat në shkollë, prezantime librash...

Dhe sigurisht tonë klube leximi, nje nga të rriturit dhe një tjetër për i paaftë me aktivitetet e tyre përkatëse. Ne gjithashtu bashkëpunojmë me AMPAS e shkollave dhe instituteve, Qendra e Grave, Universiteti Popullor dhe shoqatat e tjera lokale.

 1. Çfarë ju pëlqen më shumë në punën tuaj? Dhe më e pakta?

Praktikisht Mendoj se më pëlqen gjithçkaNga puna e brendshme, e cila mund të jetë e lodhshme dhe e mërzitshme, por më duhet të rrëfej se katalogimi i materialeve të ndryshëm (ne nuk kemi vetëm libra, kemi edhe muzikë, CD, video ...) Më pëlqen shumë dhe në atë kuptim që jam mjaft perfeksionist. Mdhe gabimet shqetësojnë.

Kontakti me publikun është shumë inkurajues. Ndonjëherë ju bëheni psikolog për përdoruesit që na vizitojnë, dhe kur libri që ju keni rekomanduar është pëlqyer dhe ata kërkojnë një tjetër, ai është shpërblimi më i mirë. Gjëja më e keqe është të veprosh si përgjegjësi kryesor dhe të veprosh si i tillë në situata të caktuara të pakëndshme që për fat të mirë nuk janë të shumta.

Ajo që më dhemb më shumë është mungesa e interesit, injoranca e punës sonë, njohja e vogël ... edhe pse pas kaq shumë vitesh tashmë jam "kuruar". Kritika ime më e madhe është vetvetja dhe ajo që ka vërtet rëndësi është vetë ndërgjegjja ime dhe jam shumë kërkues me veten time.

 1. A mund të na tregoni një anekdotë të veçantë të preferuar, edhe pse ka pasur shumë?

E fundit, jo shumë kohë më parë, në Madrid, në metro. Ata më thirrën me emrin tim dhe shumë njerëz udhëtuan. Jam i befasuar nga sa njerëz më njohin (¡¡) Unë mendoj se është mirë të mos humbasësh anonimitetin për punën dhe punën që po bën. Vlen të vazhdohet të punohet.

 1. Dhe një këshillë për ata që duan të jenë bibliotekarë dhe po përgatiten?

Unë do t'u thosha se nëse ata aplikojnë për këtë punë, se ata e dinë më parë dhe janë mirë të informuar. Ti duhet te kesh dëshirë te punosh, interes për kulturën në përgjithësi dhe për leximin në veçanti, aftesi komunikimi, transmetoni dëshirën për të lexuar, inkurajoni leximin në të gjitha nivelet, jini krijues, keni imagjinatë… Ju nuk mund të jeni një person pasiv, pa ide. Biblioteka duhet të jetë pjesë e jush, dhe nëse nuk e aktivizoni, nuk e aktivizoni, ai vdes. Sot kemi shumë konkurrentë dhe nuk ka të bëjë me luftën me ta, por me jetesën me ta.

 1. A mund ta imagjinoni një jetë pa libra?

NUKOOOO !! Ata janë pjesë e jona në një mënyrë të brendshme. Edhe në një të ardhme jo shumë të largët, kur ne jemi të dominuar nga robotika, nuk jam i sigurt se ato do të vazhdojnë të ekzistojnë. Mund të heq dorë nga shumë gjëra (televizion, tablet ...), por jo nga libra. Për mua, të jesh i rrethuar me libra, të jetosh me libra dhe me lexues është një nga gjërat më të mira që më ka dhënë jeta. Nëse do të lindte përsëri, ajo do të ishte përsëri bibliotekare.

Do të doja të përfundoja me një citim nga Jorge Luis Borges: «Nga instrumentet e ndryshëm të shpikur nga njeriu, më mahnitësi është libri; të gjithë të tjerët janë zgjatje të trupit tuaj. Vetëm libri është një zgjatim i imagjinatës dhe kujtesës. Dhe unë do të shtoja se kjo është për shkak eshte bere me zemer.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.